Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Výhled české elektroenergetiky bez nového Temelína

D. Marek: Výhled české elektroenergetiky bez nového Temelína

11.04.2014 15:58
Autor: David Marek

Kolem energií je v poslední době mnoho otevřených otázek. Po zrušení tendru na dva nové bloky v Jaderné elektrárně Temelín jich spíše přibylo, než ubylo. Klíčové otázky zní: Potřebujeme nové zdroje kapacity na výrobu elektřiny? Pokud ano, kdy? Jaké?

Odpověď na první dvě otázky vychází z projekce budoucího vývoje spotřeby a výroby elektřiny. Spotřebu elektřiny determinuje vývoj ekonomiky (ve své prognóze pracuji s třemi scénáři dlouhodobého vývoje), relativní energetická náročnost ekonomiky a efektivita výroby a přenosu elektřiny (vlastní spotřeba na výrobu a ztráty v sítích). Při prognóze výroby elektřiny můžeme vyjít z poslední verze státní energetické koncepce a upravit ji tak, že odečteme odhadovanou produkci dvou nových bloků v Temelíně a prodloužíme životnost Dukovan v celém horizontu projekce (do roku 2040). Výsledek ukazuje následující graf výroby a spotřeby (v GWh): 
 
temelín
(Zdroj: ERU, Patria Finance)
 
Nyní Česká republika ročně vyváží elektřinu v objemu zhruba 17 TWh. Podle mého modelu se domácí spotřeba a výroba budou postupně sbližovat a vyrovnají se někdy kolem roku 2028. V dalších letech bude deficit postupně narůstat a v roce 2040 by se měl pohyboval mezi 1 a 5,5 TWh ročně. Jednoduše řečeno bude nám chybět zhruba jedna velká uhelná elektrárna, nebo jeden nový blok jaderné elektrárny, nebo zdvojnásobit kapacita větrných či solárních elektráren ve srovnání s dnes existujícími plány. Ale to jsme již u poslední otázky a odpověď na ni je nejsložitější.


Váš názor
 • Nezávidím
  14.04.2014 10:41

  dnes všem co mají na starosti rozhodování o budoucí energetické koncepci ČR. Ve hře je tolik nejasných a nepředvídatelných faktorů, že nakonec může být situace za 20 - 25 let úplně jiná než se dnes odborníci domnívají. A jaderku za rok nepostavíme. Stačí se podívat na energetickou koncepci z pohledu dění na Ukraině. Kdo dnes ví jak to nakonec dopadne? Pak, vývoj jaderné fúze se nezastavil a vědecký pokrok v jaderné energetice také zrychluje. Je celkem možné, že za 5 let již budou klasické JE na bázi uranu neperspektivní a tudíž neefektivní. Když jsme u toho, dlouho jsem tady již nečetl vtipálka "detective" s jeho zaručenou studenou fúzí E-cat.
  jarom
 •  
  14.04.2014 10:18

  Dobrý den, z analýzy pana Marka mi vychází můj osobní názor na stavbu levnější varianty zajištění soběstačnosti ve výrobě elektrické energie. Zdá se, že nám bude chybět asi jedna elektárna. Vzhledem k tomu, že na VD Dalešice je ještě vodní rezerva pro 5. Blok EDU. Bylo by levnější postavit tento zdroj a získat tak provizorně čas na dostavbu Temelína, které se stejně nevyhneme. Pokud tedy nechceme zplundrovat území severozápadních Čech a zbavit se rezerv pro další generace. Temelín samotný bude chybět v době, kdy se budou odstavovat elektrárny na hnědé uhlí (územní limity, emise atd) a tehdy bude pozdě. Čekalo by nás tak 10-15 leté období nakupování elektrické energie v zahraničí a tedy i závislost na něm. Obnovitelné zdroje typu fotovoltaika a vítr nepovažuji za řešení. Více možností vidím v energetickém využití odpadů(bioplyn, termolýza,EVO). Zde vidím ještě možnost na stavbu zdrojů, které mohou lokálně pomoci v energetické soběstačnosti.
  W
  •  
   14.04.2014 12:51

   Souhlas s W i s jaromem ohledně pokroku v jaderné energetice.
   Kalka.
 •  
  14.04.2014 10:04

  A výroba (modrá křivka) se v r. 2016 láme dolů proč? Copak my v r. 2016 odstavujeme nějaký zdroj ? Ten graf je velmi pochybný.
  dorcas
 •  
  14.04.2014 8:43

  Temelín je jen odrazem naší ekonomiky.Ti,kteří podnikají sami,tak mají problémy a jejich akcie padají,ti kteří mají dotace od státu-pošta,tak prosperují a údajně platí DANĚ.Platí je ale skutečně?Vždyť ty dotace kolikrát převyšují ekonomický přínos jejich zaplacené daně.U nás se zkrátka nepodniká u nás se dotuje státem.Stát na sebe stahuje veškeré peníze-katastrofa se blíží,okrádají se všichni v republice.Tak se podniká leda v soudružském socialismu.Tento stát neprošel transformací,ale prošel klas-zemanovskou zlodějnou.To je smutný osud republiky,kde když nevlezete do řiti politikovi,tak se snad nemůžete ani uživit.Stát se stává nepřítelem a to proto,že stahuje na svou byrokratickou správu,skoro všechny prachy z ekonomiky.Přece stát nejlíp ví,kde peníze dát a komu ne.Všichni by se tady měli zamyslet a přestat korupci a politické "zabavování" peněz z ekonomiky za přínos našim životům.
  Mac
  • Mac, vytesat do kamene !!!
   14.04.2014 13:26

   Tento stát neprošel transformací, ale prošel Klaus-Zemanovskou zlodějnou.
   Jesse
 •  
  14.04.2014 8:37

  Temelín je investice zbytečná a chtěli ji dělat jen rusofilové,aby se zvětšila naše závislost na Rusku.Temelínskou "dostavbu" by zaplatili důchodci a další generace.K čemu jádro v "těsné"Evropě?kdyby to bouchlo-je to jenom lidské dílo,tak tady všichni chcípneme.Důchodci by přišli o důchody.Energetičtí dinosauři typu Grégra.Klause,Zemana,Dybu,Romana nás stáli tolik peněz,že už jsme mohli mít energetiku lepší a jinou.
  Mac
  • Ještě by jsem
   14.04.2014 9:26

   všechny Ty, kteří mají opačný názor nazval kacíři. Je správné držet se hlavní lajny a kdo se odkloní je komunista, socialista, rasista, revanšista, fašista, nacista, netolerantní a v dnešní době navíc rusofil. Jen jeden jediný světový názor je správný a to je ten náš pokrokový. Jenomže mnoho pokrokových soudruhů má na očích klapky jak koně u povozů a nevidí a neslyší, že se v ČR téměř neinvestuje do výroby a co může utíká za hranice. ČEZ je významný hrač na poli EE a nejenom u nás a věřím tomu, že konkurence by byla ráda kdyby Temelín potopila. Je to můj názor toť vše.
   Medium2
   • Re: Ještě by jsem
    14.04.2014 12:42

    Chápu,že jste zabetonovanej v akciích a tak ti není stydne okrást důchodce investicí,která se NIKDY nevrátí.
    Mac
    • Cože mi není stydno
     15.04.2014 6:41

     Milý pane, je sice pěkné, že se snažité hrát na city a tvrdit, že budou okradeni důchodci, děti, vnuci a podobné nesmysly. Je-li pravda, že SRN si vyjednala u EU vyjímku, že její firmy nebudou muset platit podporu OZE a ostatní země ano, pak je zcela evidentní o co se hraje. Někdo je zabetonovanej v akciích a někdo v myšlení. Už kdysi zde byla myšlenka "Zastavíme zbrojní výrobu a posílíme světový mír".
     Medium2
 • ten graf je nesmysl ...
  11.04.2014 16:55

  .... predikuje meziroční růst spotřeby elektřiny pro následujících 20 let na úrovni odpovídající každoročnímu růstu HDP o 3 až 4,5% ...
  Mikes
  • Re: ten graf je nesmysl ...
   12.04.2014 7:35

   a ignoruje zlepšování účinnosti spotřeby. Kromě toho o nic nejde. Naftu a pomeranče taky dovážíme.
   Spejbl
Aktuální komentáře
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data