Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Nezaměstnanost v dubnu - ekonomické jaro na trhu práce

D. Marek: Nezaměstnanost v dubnu - ekonomické jaro na trhu práce

12.05.2014 9:09
Autor: David Marek

S rostoucími teplotami roztává i nezaměstnanost. Nicméně příznivému vývoji na trhu práce pomáhá nejen počasí ale i zrychlující růst ekonomiky. V dalších měsících bude s velkou pravděpodobností nezaměstnanost dále klesat.

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání ke konci dubna klesl na 574 908 a za poslední měsíc se snížil o více než 33 tisíc. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu se snížil na 7,9 procenta z březnových 8,3 procenta. Po sezónním očištění je tento ukazatel ještě o desetinu procentního bodu nižší. Pokles nezaměstnanosti souvisí především s větší úspěšností při hledání práce. Na trhu práce se již začíná projevovat zlepšení ekonomické situace a firmy nabírají více zaměstnanců. V dubnu našlo práci 62 571 uchazečů registrovaných na úřadech práce, nejvíce za poslední čtyři roky.

Zlepšení na trhu práce potvrzují také další statistiky. Počet volných pracovních míst nabízených úřady práce v dubnu stoupl na 44 246, což je nejvyšší číslo za posledních 5 let (vyšší údaj byl naposledy zaznamenán v květnu 2009). Na jedno volné místo nyní připadá 13 uchazečů.

Při očekávaném zrychlení růstu české ekonomiky v letošním a příštím roce by měl pokračovat příznivý trend poklesu nezaměstnanosti. Na konci letošního roku by podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu mohl klesnout na 7,6 procenta, zatímco na konci loňského roku činil 8,2 procenta. V příštím roce by měl klesnout pod 7 procent.

 


Váš názor
  •  
    12.05.2014 9:57

    ... jo, tak si uvědomili nahoře, že takhle to dál nejde ... tak trochu otěže pustili ... konečně !!!
    tl555
    •  
      12.05.2014 10:11

      těžko , spíš vyřadili další uchazeče z UP pro špatné chování . Potom jsou zde sezónní práce, na které už není třeba najímat lidi z Ukrajiny, Češi to za pár korun rádi udělají . Předčasné důchody, lidi v zahraničí , studenti na vysoké škole, ženy na mateřské , vězni, lidi vyřazení z UP , lidi co si sami platí a mnoho dalších, kteří jsou zaměstnání fiktivně a jsou doma. PO spočítání těchto čísel nám to hodí tak 1,2 až 1,6 milionů lidí , kteří nemají . práci . Takže Řecko v jiném kabátu
      Jezdec.
      • Demografické vlivy
        12.05.2014 10:21

        V roce 1994 se již projevovala velmi nízká porodnost, projevilo se to již koncem roku 1991. Bude odcházet více lidí do důchodu než na pracovní trh po škole. Teď nastane ještě i propad, kdy na VŠ budou brát cokoliv než překlenou dalších 5 let. Příští dva roky budou z hlediska trhu práce velmi zajímavé.
        Medium2
        • Re: Demografické vlivy
          12.05.2014 10:45

          S tím lze souhlasit , kdyby se dorovnávali mzdy se zdražením . Takže mnoho lidí bude mít nadále 2 až 3 zaměstnání a do toho počítejme vše co dělají mimo HPP. Mnoho lidi není ani na 40 % přijmu přepočítáme-li to a srovnáme-li to s rokem 1989 a 2014.
          Jezdec.
          • jezdec
            12.05.2014 10:54

            Nežijeme ve vzduchoprázdnu, trochu objektivity http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Skoro-ctvrtine-lidi-EU-hrozi-chudoba-ci-vylouceni-Cechum-nejmene-295903
            Velkamedvědice
            • Re: jezdec
              12.05.2014 11:10

              U nás je stanovena chudoba zhruba na příjmu 9638 Kč/měsíc. Minimální mzda 8500 Kč /brutto. Kdyby to bylo naopak asi by jsem tomu článku věřil. Zas proti tomu lze říci, že soc. dávky jsou u nás hodně štědré. Takže pravdu tipuji někde 50:50.
              Medium2
              •  
                12.05.2014 17:08

                sociální dávky nejsou štědré , pokryjí jen základ, rozhodně je nedostanete , pokud vlastníte jakoukoli nemovitost . Protože kdyby byly štědré májí se socky královsky. Máte pocit, že přispívají k růstu HDP ?
                Jezdec.
Aktuální komentáře
04.05.2026
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:37Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti
9:28Rozbřesk: Česká ekonomika klopýtla, Írán za to ale zatím nemůže
9:15Král meme akcií má nový cíl. GameStop navrhl koupi eBay za 56 miliard dolarů
9:15Primoco hlásí nejlepší první kvartál v historii. Tržby přesáhly 100 milionů
8:38Trump chce doprovázet lodě v Hormuzu, GameStop chce koupit eBay, v Londýně je dnes zavřeno  
6:08Míří Elon Musk k vytvoření Berkshire Hathaway umělé inteligence?
03.05.2026
9:22Víkendář: Proč některé země nedokázaly to, co USA a Anglie?
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu