Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: HDP v 1. čtvrtletí - Růst ekonomiky zrychluje na 2,5 procenta

D. Marek: HDP v 1. čtvrtletí - Růst ekonomiky zrychluje na 2,5 procenta

04.06.2014 9:06, aktualizováno: 4.6. 10:25
Autor: David Marek

Aktualizováno

Zpřesněná data o HDP přináší dobré zprávy. Předběžný odhad uváděl, že v prvních třech měsících ekonomika stagnovala v mezikvartálním srovnání, meziroční růst HDP měl dosahovat 2,0 procent. Druhá, zpřesněná sada dat říká, že mezikvartálně HDP stoupl o 0,4 procenta, ve srovnání s loňským rokem o 2,5 procenta. Rychleji ekonomika rostla naposledy před třemi roky.

Za příznivým výsledkem je především růst vývoz. Reálný růst vývozu zboží a služeb v 1. čtvrtletí zrychlil na 9,8 procenta. Čistý export má na svědomí více než polovinu meziročního zvýšení HDP. Hlavní příčinou akcelerace exportu je zlepšení ekonomické situace v zemích EU, za našeho pohledu je klíčové především sousední ekonomiky: Německo, Slovensko, přičemž obě dokázaly zrychlit své tempo růstu.

Spotřeba domácností se zvýšila o 1,2 procenta mezičtvrtletně, ve srovnání s loňským rokem stoupla o 1,5 procenta. Pomohlo tomu zejména snížení strachu z dalšího vývoje, jak dokumentuje zlepšení indikátoru důvěry domácností a snížení míry úspor domácností. Další růst poptávky domácností by mělo podporovat postupný pokles nezaměstnanosti. Zvýšily se také veřejné výdaje na spotřebu.
K růstu ekonomiky přispívá také sílící investiční aktivita. Hrubá tvorba fixního kapitálu se zvýšila o 1,2 procenta mezičtvrtletně, meziroční zvýšení dokonce dosáhlo 5,2 procenta. Zde se projevilo zlepšení situace ve stavebním sektoru, ale také nákupy automobilů, které akcelerovaly po intervenci ČNB na devizovém trhu v obavě z růstu cen.

I přes akceleraci růstu zůstává část výrobních kapacit nevyužitá, mezera výstupu podle se podle modelů, které používám, pohybuje mezi 1,3 a 1,8 procenta. To také vysvětluje, proč zatím nejsou patrné tlaky na růst mezd a cen. Zatímco ještě loni česká ekonomika znatelně zaostávala za většinou evropských zemí a lámali jsme si hlavu, v čem se liší od ostatních, kde leží příčina nečekaně dlouhé recese, letos je tomu úplně jinak. Nyní naopak patří růst české ekonomiky k nadprůměrným hodnotám v rámci EU. A v dalších měsících by měl dále akcelerovat. Za celý rok by se růst ekonomiky mohl přiblížit třem procentům, možná je i překročit.

 


Čtěte více:

Australská ekonomika vstoupila do letošního roku obdivuhodným růstem
04.06.2014 9:30
Australská ekonomika odstartovala letošní rok ve vskutku dobrém tempu....
Slovenské HDP zrychlilo o 2,4 % proti Q1 2013
04.06.2014 10:17
V prvním kvartále roku 2014 si slovenské HDP polepšilo o 2,4 % ve srov...

Váš názor
 • kurzem koruny lze zkrátka dosáhnout všeho
  04.06.2014 10:41

  :-)
  oradapoisson
  • Re: kurzem koruny lze zkrátka dosáhnout všeho
   04.06.2014 14:52

   No zajímavý je to, že se překlopil vývoj přistěhovalectví. A demografii stát může zlepšit jediným způsobem a to jen opatřenými počátku 70. let 20. století. Alew je potřeba postupovat velice opatrně aby současně nedocházelo ke snížení IQ obyvatel (ale dá se to udělat, no rozum rozdávat nebudu)! Jako příklad takové motivace je Švédsko, které se poučilo z uvedeného příkladu a šlo ještě dál…….. Ale něco konkrétního k záhlaví článku. …. Víte že zastupitelské orgány konkrétně části Prahy Uhříněves, tak mediálně známou diskriminuje na základě nacionalizmu své obyvatele? I když jsou to obyvatelé, kteří řádně platí daně, přispívají do sociálního a zdravotního zabezpečení, platí i místní daně a poplatky, nemají právo, aby jejich novo narození děti de facto narození v Čechách. Tedy jsou občany České republiky a nemají právo být přivítání novo narozených občanů organizovaného zastupitelskými orgány Úhřínevěs jen proto, že rodiče jsou jiné národnosti. Ještě Vás odkážou, že se máte stěžovat na Ministerstvu práce a sociálních věcí a rodiny. Ale tohle, je o možné žalobě na soudu a to zastupitelského orgánu pro diskriminaci !!! ……Dejte jim to vědět těm „hrdinským lidem“ co bojují s batolatama. …………….. Tak jen tak na okraj konkrétní ne dávný příklad pro ty co mi nadávali že jsem rasista a nacionalista jako „velkamedvedice“, „jesse“, .. , a konkrétní příklad. Věřím Vám, že se Vám to špatně čte. Když jsem se to dověděl, taky bych vraždil (obrazně). A hádejte koho? Demokrati.
   jářku
   •  
    04.06.2014 15:07

    Já Ti to napsal na přímo Tvé vyjádření, že je Obama vybledlý negr, což pravděpodobně s Uhříněvsí nesouvisí
    Velkamedvědice
   •  
    04.06.2014 14:58

    Máš nějaký link na svá tvrzení ohledně Uhříněvse?
    ☺lolek☺
  • Re: kurzem koruny lze zkrátka dosáhnout všeho
   04.06.2014 14:25

   ... a ani se nemusí lůepšit výběr DPH ;-)
   Kalka.
 • kurzem koruny lze zkrátka dosáhnout všeho
  04.06.2014 10:41

  :-)
  oradapoisson
  • Re: kurzem koruny lze zkrátka dosáhnout všeho
   04.06.2014 14:37

   Ano, to je známý fakt. ČNB to udělala dobře.
   ☺lolek☺
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)