Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Australská ekonomika vstoupila do letošního roku obdivuhodným růstem

    Australská ekonomika vstoupila do letošního roku obdivuhodným růstem

    04.06.2014 9:30
    Autor: Jan Šumbera, Patria Research

    Australská ekonomika odstartovala letošní rok ve vskutku dobrém tempu. Za první tři měsíce připisuje růst HDP 3,5 %, což je nejrychlejší tempo za necelé dva roky. Navázala tak úspěšně také na 4Q13, kdy přidala 2,8 % a předčila i očekávání ekonomů na úrovni 3,3 %.

    Na mezikvartálním zlepšení se podepsalo hned několik faktorů. Jedním z hlavních je schopnost australského hospodářství oživit svou exportní aktivitu. Včera zveřejněná data odhalila, že čistý vývoz za první kvartál dosáhl 1,4 % HDP. Dařilo se především přeshraničním prodejům železné rudy. Data o výkonnosti australské ekonomiky přišla jen den poté, co tuzemská centrální banka rozhodla o ponechání úrokové sazby na současné úrovni 2,5 %. Oznámila také, že pro další období (pravděpodobně i s přihlédnutím k oživené ekonomice) nepočítá se změnou v klíčovém měnově-politickém nástroji.


    Avizovaný postoj Reserve Bank of Australia (RBA) však zpochybňují někteří analytici. Dle jejich vyjádření hospodářství neudrží současné rychlé růstové tempo a projeví se v ní slabá poptávka domácností a ochlazující investice v těžebním průmyslu. Ve výsledku by tak Austrálie nemusela nastolený trend udržet, což by byl signál pro RBA. I proto například analytici Goldman Sachs očekávají v září snížení úrokové sazby o čtvrt procenta. Proti snížení naopak hovoří relativně vyšší míra inflace, která za první kvartál dosáhla meziročního růstu 2,9 %, což je jen těsně pod hranicí inflačního cíle 3 %.

    Ekonomice pak může uškodit také plánovaná fiskální restrikce ze strany australské vlády. Ta plánuje zvýšení daní o 2 %, a to pro fyzické osoby s příjmem nad 180 tis AUD ročně.

    Zdroje: cnbc, bloomberg


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board