Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Spotřebitelské ceny v květnu - Čekání na inflaci

D. Marek: Spotřebitelské ceny v květnu - Čekání na inflaci

9.6.2014 9:03, aktualizováno: 9.6. 9:50
Autor: David Marek

Aktualizováno

Zatímco HDP roste a nezaměstnanosti klesá, inflace zůstává upomínkou na poslední recesi. V květnu se sice mírně zvýšila, stále je však velmi nízká. Nicméně při současném trendu vývoje ekonomiky je pouze otázkou času, než začne opět stoupat.

Index spotřebitelských cen se v květnu zvýšil o 0,1 procenta, meziroční inflace dosáhla 0,4 procenta. Alkoholické nápoje byly prakticky jediným faktorem, který přispěl k růstu cenové v květnu. Lihoviny zdražily o 2,7 procenta, pivo o 2,5 procenta, víno o 1,2 procenta. Mírně k inflaci přispěly také ceny pohonných hmot, benzín Natural 95 zdražil o 0,7 procenta. Protiinflačně naopak působily ceny potraviny. Zlevnily zejména ovoce, rýže a mléčné výrobky.

Korigovaná inflace bez pohonných hmot se v květnu zvýšila na 0,3 procenta a potvrdila konec téměř pětiletého období deflace. S rostoucí pravděpodobností lze odhadnout, že riziko rozšíření deflace do celé ekonomiky a jejích negativních dopadů znatelně kleslo. Zejména, když prognóza do dalších měsíců ukazuje na další postupné zvyšování inflace.

Současná inflace je nízká vzhledem k rozsahu nevyužitých kapacit v ekonomice. Recese sice skončila více než před rokem, mezera výstupu (rozdíl mezi skutečným a potenciálním výkonem ekonomiky) však stále činí zhruba jedno procento (odhad pro 2. čtvrtletí letošního roku). Při pokračování růstu ekonomiky by se však mělo postupně zmenšovat a na začátku příštího roku zcela uzavřít. S tím by se měla začít vracet do normálních kolejí také inflace. Letos bude ještě relativně nízká, v příštím roce by se ale mělo přehoupnout přes dvě procenta.


Čtěte více:

D. Marek: Nezaměstnanost v květnu - Nejvyšší počet volných míst za posledních 5 let
9.6.2014 9:07
Zlepšení ekonomické situace je viditelné nejen ve výrobních nebo expor...

Váš názor
 •  
  9.6.2014 14:49

  Ale pane Marku, v roce 2008 byla inflace jako z praku, cca 8 %, no a ted kdyz by mela byt chvili ve vyssi do cca 1 % tak z toho delate treti svetovou valku.....jste jedna financni sebranka....zadnou skutecnou hodnotu nevytvarite a pouze parazujete pouze na tech co skutecne neco tvori....
  abc
  •  
   9.6.2014 15:43

   Jen hutnické a hornická "cca" udělá z 6,3% osum procent. No hlavně, že máme ty vytvořené hodnoty. Kde bychom byli bez kladenské Poldovky ... aha, moment!
   razit
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data