Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Nezaměstnanost v květnu - Nejvyšší počet volných míst za posledních 5 let

D. Marek: Nezaměstnanost v květnu - Nejvyšší počet volných míst za posledních 5 let

09.06.2014 9:07, aktualizováno: 9.6. 9:20
Autor: David Marek

Aktualizováno

Zlepšení ekonomické situace je viditelné nejen ve výrobních nebo exportních statistikách, stále viditelněji je cítit také na trhu práce. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ke konci května klesl na 7,5 procenta z dubnových 7,9 procenta. Počet volných pracovních míst stoupl na nejvyšší hodnotu za posledních 5 let.

Květen je měsícem, kdy nezaměstnanost obvykle klesá. Pravidelný sezónní efekt má na svědomí snížení podílu nezaměstnaných na obyvatelstvu zhruba o 0,2 procentního bodu. S rostoucími teplotami a příznivějšími podmínkami pro venkovní práce stoupá aktivita ve stavebnictví.

Letos se ovšem projevuje také zlepšení ekonomické situace. Recese skončila loni ve 2. čtvrtletí a rok rostoucího HDP, průmyslové výroby a dalších ukazatelů je dostatečně dlouhá doba, aby se oživení ekonomiky stačilo promítnout také do vývoje na trhu práce. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti díky tomu klesla z dubnových 7,84 procenta na 7,75 procenta v květnu. Od začátku roku tento se ukazatel již snížil o více než 0,3 procentního bodu.

Pozitivní vývoj dokumentuje také rostoucí počet volných pracovních míst. Ke konci května jich úřady práce evidovaly 48 tisíc. Více jich bylo k dispozici naposledy v květnu 2009. I tento údaj může být považován za jeden z milníků překonání dvou recesí, které následovaly krátce po sobě způsobené globální finanční krizí a evropskou dluhovou krizí. Díky rostoucímu počtu volných míst klesl podíl nezaměstnaných na jedno volné místo. Nyní jich na jedno místo připadá 11,5, loni v květnu jich bylo 12,8.

S pokračováním příznivého vývoje ekonomiky by měla nezaměstnanost klesat i v dalších měsících. Aktuální prognóza ukazuje, že na konci roku by mohl podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu klesnout na 7,4 procenta, zatímco v prosinci loňského roku činil 8,2 procenta.


Váš názor
 • volná místa
  09.06.2014 11:03

  Nejvíc volných míst je na finanční poradce. My tě zaškolíme, umožníme ti prodávat náš vybraný produkt, ale zájemce si musíš sehnat sám, můžeš vydělávat miliony! Jo a základní plat? Je to jen na tobě, vždyť budeš pracovat na tzv. živnostenský list.
  finanční poradce
 • Falešná hra s čísly
  09.06.2014 9:35

  Občas mi hlava nebere to lehké žonglování s čísly. Má smysl dělat optimistické závěry nad uvedenými čísly? Mne by spíše zajímalo za jakou mzdu tato pracovní místa jsou? Nebo to jsou pracovní místa, které následně formou sociálních dávek dotuje stát? Pak je úplně jedno zda-li nezaměstnanost bude 12% nebo 10 %. Pokud bude stát komukoliv dotovat jeho pracovní sílu je zcela logické, že se nabídka práce bude zvyšovat, přičemž na druhé straně díky této dotaci mohou jiní o práci přijít, aby zároveň bylo vytvořeno opětovně toto pracovní místo s efektem dva zaměstnanci za původní jednu mzdu.
  Medium2
  • Re: Falešná hra s čísly
   09.06.2014 9:52

   to je evropská klasika - "nabíráme, máme 10 volných míst"... přijdeš do firmy a tam ti řeknou, že ta místa volná nejsou. Něco tady nefunguje.
   Jesse
   •  
    09.06.2014 13:05

    toto je klasika , strašení zaměstnanců , aby byli hodní a drželi ústa a makali nejlépe 12 hodin denně a za min. mzdu .
    Jezdec.
    •  
     09.06.2014 13:28

     To neřešte, pane Jezdec, v Číně je to ještě horší. A jak jí každej chválí. Třebas paní Marie.
     ☺lolek☺
     •  
      09.06.2014 13:30

      Rupe přestaň . Všeho moc škodí.
      Jezdec.
      •  
       09.06.2014 13:59

       Tak já už tedy nebudu Čínu kritizovat.
       ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  16:00USA - Prodeje starších domů