Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa po nevýrazných výkonech v minulém týdnu začíná růst

Ropa po nevýrazných výkonech v minulém týdnu začíná růst

09.06.2014 16:37
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Ceny ropy na začátku června neměly jasný směr. Minulý týden předvedly výkyvy na obě strany, měly spíše tendenci klesat, ztráty však už nahradily a dnes míří vzhůru. Brent se nyní nachází na 110,90 a WTI na 104,20 dolaru za barel.

Nedávná data z hlavních ekonomik byla smíšená. Spíše horší zprávy chodily z eurozóny, naopak americká ekonomika dodala solidní čísla díky průzkumům ISM i trhu práce. V Číně negativně překvapil pokles dovozu, japonská ekonomika po revizi rostla ještě rychleji.

Zasedání ECB ovlivnilo ropu skrze fluktuace na eurodolaru. Volnější politika by ale měla být pro cenu podpůrná. Víra ve významnou podporu ekonomice asi není příliš silná, ale očekávání mířící k lepším vyhlídkám by byla pro ropu rovněž podporou.

Zásoby ropy v USA podle týdenní zprávy výrazně klesly o 3,4 milionu barelů. Dál se snižovaly vedle celkových také zásoby v Cushingu. Naproti tomu nad očekávání stouply zásoby benzínu a ropných destilátů, zde ale nebyl rozdíl od konsensu tak velký a data byla celkově pro americkou ropu podpůrná.

Z Libye přišla zpráva, že by země mohla ukončit i zbývající vývoz ropy. Pokud nedojde k rychlému navýšení produkce, státní ropná společnost bude nucena přesměrovat tok suroviny a využít ji tak k zásobení domácího trhu pohonnými hmotami. Tato zpráva je teoreticky mírně pozitivní pro Brent, opačným směrem ale působí spekulace, že se situace na Ukrajině po zvolení nového prezidenta a po nedávných jednáních začne uklidňovat.

Ceny pohonných hmot v ČR v minulém týdnu pouze stagnovaly. Podle údajů CCS se nyní průměrná cena Naturalu 95 nachází na 36,28 korun a motorové nafty na 36,00 korunách za litr. Pokles cen ropy z druhé poloviny května se začal promítat do trhu pohonných hmot, když benzín v Rotterdamu zlevnil. Tento vývoj teoreticky otevírá prostor také pro pokles maloobchodních cen u nás. Marže jsou však podle našeho odhadu hodně nízko a aktuálně ropa znovu míří nahoru. Čekáme tedy, že spíše než pokles cen to bude v příštích dnech znovu pouze stagnace, respektive velmi malé úpravy cenovek u čerpacích stanic.

ropa


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data