Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

01.07.2014 8:50
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza včera při nízké volatilitě posílila o 0,13 %. Investoři na celém světě budou zřejmě po většinu týdne vyčkávat na klíčové události, které nás čekají ve čtvrtek, kdy se dozvíme aktuální čísla z amerického trhu práce a rozhodnutí ECB.

Akcie v hodnotě více než 800 milionů korun se včera zobchodovaly u ČEZu, kde se včera naposledy obchodovalo s nárokem na dividendu ve výši 40 . Dnes tak lze očekávat pokles zhruba o tuto částku. Akcie ČEZ se včera po většinu dne pohybovaly kolem 603 a nakonec zavřely bez větší změny na 605 .

K růstu indexu PX přispěly především akcie pojišťovny VIG, které posílily o procento na 1070 . Bankovní tituly se vyvíjely smíšeně, když akcie Erste Bank stagnovaly na 647 , zatímco akcie Komerční banky odepsaly téměř procento.

Včera skončilo období pro prodej akcií O2 CR (dříve Telefónica ČR) společnosti PPF v její nabídce minoritním akcionářům za 295,15 za akcii. Společnost Tatry Mountains pak včera zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí, čistý zisk klesl o 61 %.

Evropa

Největší ztrátu ze všech sektorů si včera připsaly banky, které ztratily přibližně procento. Pod prodejní tlak se dostaly zejména tituly z periferie Evropy, když klesající ceny portugalských dluhopisů poznamenaly Banco Espirito se ztrátou 16,5 %. Banca Monte dei Pashi pak odepsala 3,7 % a například Banco Popolare 3,1 %. Z velkých bankovních domů investoři vyprodávaly akcie KBC se ztrátou 2,9 % nebo Credit Agricole, které oslabily o 2,8 %.

Snížené doporučení ze strany Bank of America se podepsalo pod poklesem nízkonákladových aerolinek EasyJet, které zakončily obchodování 6,4 % pod pátečním závěrem. Naopak zlepšené doporučení od JPMorgan pomohlo německému výrobci světel Osram, jehož akcie přidaly 7,1 %, což znamená nejlepší výsledek z indexu Stoxx 600. Likérka Diageo posílila o procento poté, co analytici Natixis zařadili titul mezi své preferované společnosti.

Německý DAX včera posílil o 0,2 %, celoevropský Euro Stoxx 50 zůstal na úrovni včerejšího závěru, když britský FTSE 100 a francouzský CAC 40 naopak poklesly o 0,2 %, resp. 0,3 %.

USA

Americké akciové indexy i přes pozitivní makrodata včera přešlapovaly na místě. Index S&P 500 zakončil beze změny, Nasdaq přidal 0,23 % a DJIA zakončil o 0,17 % níže.

Nákupní doporučení od analytiků Piper Jaffray pomohlo akciím Yahoo (35,11 USD, 2,48%) k 2,57% růstu. Akcie US Steel (26,03 USD, 0,04%) nereagovaly na vyřazení z indexu S&P 500 poklesem a zakončily beze změny.

S oslabujícím americkým dolarem se dařilo drahým kovů. Euro prolomilo hladinu 200 denního průměru a přiblížilo se k další silné rezistenci 1,3700 EURUSD. Zlato tak v reakci přidalo 0,79 % na 1326 USD/unce a stříbro 0,47 % na 21,09 USD/unce.

Asie

Trhy v Asii dnes prochází smíšeným vývojem, když se rozdílně projevuje dnešní várka makrodat. Japonský index Nikkei připisuje více než procento a navazuje tak na včerejší zisky, když investoři reflektují pozitivní data ze zpracovatelského průmyslu. Dokonce 1,7 % pak přidává indický Sensex, kterému pozitivní růstovou podporu dodává dnes zveřejněný červnový HSBC index nákupních manažerů na úrovni 51,5 b. Ostatní indexy pak spíše ztrácí, když Hang Seng je -0,13 % a Kospi odevzdává 0,16 %.

Oficiální index nákupních manažerů (PMI) v Číně dle očekávání v červnu vyšplhal na 51 b. a překonal tak květnový výsledek 50,8 b. Výsledek trhy přijaly pozitivně, avšak zisky v řádu dvou desetin procenta brzy odevzdaly. Shangai Composite se tak nyní obchoduje na úrovni červené nuly.

Zprávu o vývoji indexu nákupních manažerů přijal pozitivně také australský trh. Index ASX 200 po zveřejnění připsal 0,2 %. Postupně však i on neudržel růstový trend a aktuálně obchoduje se ztrátou 0,37 %. Do obchodování se projevilo také rozhodnutí Reserve Bank of Australia ponechat na rekordně nízké úrovně (2,5 %) své úrokové sazby. Krok je v souladu s očekáváním, australský dolar přesto reaguje oslabením vůči USD o 0,18 %.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data