Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Válka“ soudů o nabytí nemovitosti od nevlastníka pokračuje

„Válka“ soudů o nabytí nemovitosti od nevlastníka pokračuje

1.9.2014 5:30
Autor: Jakub Porod, KSB

K nabytí nemovitosti od nevlastníka dojde obvykle tak, že smlouva mezi původním vlastníkem a nabyvatelem je z jakéhokoliv důvodu neplatná. Katastr nemovitostí tuto neplatnost nezohlední a nabyvatele zapíše jako nového vlastníka do katastru nemovitostí. Nabyvatel však nemovitost dále převádí na dalšího nabyvatele. Tento poslední nabyvatel nezkontroluje platnost předchozích smluv, neboť důvěřuje zápisu v katastr nemovitostí. Původní vlastník se po několika letech „probere“, popř. si svůj prodej rozmyslí, a žaluje nového vlastníka o určení vlastnictví k předmětné nemovitosti. Jak takové soudní řízení dopadne, přitom záleží na tom, zda ve věci bude nakonec rozhodovat Nejvyšší soud, anebo Ústavní soud.

Nejvyšší soud: nabýt nemovitost od nevlastníka nelze

Nejvyšší soud je ve věci nabytí nemovitosti od nevlastníka konzistentní. Rozhoduje tak, že samotná dobrá víra v zápis v katastru nemovitostí v žádném případě neznamená, že by se takový nabyvatel mohl stát vlastníkem na úkor původního vlastníka. Tento závěr stojí na relativně logické zásadě, že nelze převést více práv, než převodce má. Nebyl-li tedy prodávající vlastníkem (z důvodu, že nemovitost „nabyl“ absolutně neplatnou smlouvou), nemohl vlastnické právo ani převést.

Nejvyšší soud obvykle ve svých rozhodnutích nezapomíná dodat, že dobrá víra není úplně nerozhodná. Posuzování dobré víry v zápis v katastru nemovitostí je důležité pro splnění podmínek vydržení vlastnického práva k nemovitosti. Vzhledem k tomu, že vydržecí doba (tj. doba, po kterou musí být nabyvatel v dobré víře, že je vlastníkem nemovitosti) činí u nemovitostí deset let, nemůže si žádný vlastník být jist svým vlastnictvím, dokud nemovitost nevlastní alespoň deset let.

Ústavní soud: nabýt nemovitost od nevlastníka lze

Ústavní soud oproti Nejvyššímu soudu ve svém nejnovějším rozhodnutí dospěl k závěru, že nemovitost od nevlastníka nabýt lze. Zdůrazňuje, že je to stát, kdo spravuje katastr nemovitostí a že absenci tzv. materiální publicity katastru nemovitostí (tj. že se na zápis v katastru nemovitostí nelze spolehnout) nelze klást k tíži osoby, která údaje v katastr nemovitostí zkontrolovala a jíž se vše zdálo v pořádku.

Přestože obecně platí, že Ústavní soud stojí v rámci soudní soustavy nejvýše, nelze v žádném případě považovat celý spor za uzavřený. Uvedenému rozhodnutí Ústavního soudu předcházelo již více rozhodnutí Ústavního soudu se závěrem, že nemovitost od nevlastníka nabýt lze. Tato rozhodnutí Ústavního soudu však Nejvyšší soud nepovažoval za přesvědčivá a vědomě je nerespektoval.

Nový občanský zákoník

Nový občanský zákoník, který je účinný od začátku letošního roku, již nově v § 984 stanoví, že není-li stav zapsaný ve veřejném seznamu v souladu se skutečným právním stavem, svědčí zapsaný stav ve prospěch osoby, která nabyla věcné právo za úplatu v dobré víře od osoby k tomu oprávněné podle zapsaného stavu. Zákonodárce se tedy vydal cestou ochrany dobré víry nabyvatele nemovitosti.

Jakkoliv nový občanský zákoník přináší větší ochranu dobré víry pro nabyvatele, je výše uvedený spor mezi Ústavním soudem a Nejvyšším soudem stále relevantní. Nabyla-li totiž osoba nemovitost od nevlastníka ještě před účinností nového občanského zákoníku, žádné z ochranných ustanovení nového občanského zákoníku se pochopitelně neuplatní.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data