Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Kanada schválila nálety na hnutí ISIL

    Kanada schválila nálety na hnutí ISIL

    08.10.2014 8:19
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Kanadský parlament schválil zapojení země do leteckých úderů proti Islámskému státu (IS) v Iráku. Útoky na pozice tohoto radikálního hnutí v Sýrii kanadské letectvo podnikat nebude, Ottawa chce podle BBC nejdříve souhlas režimu v Damašku.

    Konzervativní premiér Stephen Harper už minulý týden požádal poslance o svolení připojit se k náletům, na kterých se spolu s USA podílí také Británie, Francie, Austrálie, Dánsko, Nizozemsko a Belgie. Vzhledem k tomu, že Harperovi konzervativci mají v parlamentě většinu, byl výsledek předem prakticky jasný. Pro hlasovalo 157, proti 134 přítomných poslanců. Podle nedávného průzkumu, který cituje agentura AFP, kanadskou účast v operaci podporuje 64 procent obyvatel země.

    "Pokud bychom nechali tuto teroristickou organizaci bez povšimnutí, tak by rychle sílila. (Radikálové z IS) již dali na vědomí své regionální a mezinárodní teroristické záměry, ve kterých označili Kanadu za možný cíl," řekl Harper.

    Parlament schválil misi na šest měsíců, přičemž výslovně vyloučil vyslání pozemních bojových jednotek. Součástí kanadského kontingentu bude šest stíhaček CF-18, tankovací letoun CC-150 Polaris a dvě průzkumná letadla CP-140 Aurora. Do operace se zapojí kolem 600 vojáků, z nichž 320 je obsluha stíhaček a 280 vojáků tvoří podporu zbývajících letounů.

    Prozatím není jasné, kde budou kanadské síly rozmístěny. Premiérův mluvčí Jason MacDonald sdělil, že žádné rozhodnutí v této věci ještě nepadlo, ale že vojenští plánovači jsou již kvůli tomu v oblasti. Podle portálu thestar.com je možné, že Kanaďané budou operovat ze dvou základen, z nichž jedna by mohla být v Kuvajtu. Právě o možnosti využívat kuvajtské vojenské zařízení Ottawa před několika měsíci vyjednávala.

    Organizace Islámský stát letos vyhlásila na severu Iráku a Sýrie chalífát. Od začátku roku přišlo v Iráku o život přes 9300 civilistů a zraněno bylo přes 17.000 osob, přitom polovina z nich od léta, kdy Islámský stát začal obsazovat irácký sever. Podle odhadu americké tajné služby má hnutí k dispozici kolem 31.000 bojovníků.

    Zdroj: ČTK


    Čtěte více:

    Tesla, Toyota, Renault - 3 značky, 3 kontinenty, 3 přístupy – elektřina, vodík, lehké slitiny
    07.10.2014 17:45
    Automobilové války jsou v plném proudu. Poptávka po úsporných a také č...
    Glencore se stahuje, MMF snižuje odhad globálního růstu
    07.10.2014 17:31
    Evropské indexy zakončily dnešní obchodování v červeném, poté co nejdř...
    PayPal: Apple Pay je pro nás dar z nebe
    07.10.2014 17:34
    Ať se to zdá nebo ne, podle PayPalu je konkurence vítaný nový vítr do ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    0:00DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
    0:00Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
    12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
    12:30General Motors Co (06/26 Q2)
    22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)