Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo srazilo výhled hospodářské růstu na 1,2 %

Německo srazilo výhled hospodářské růstu na 1,2 %

14.10.2014 15:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Německá vláda výrazně snížila odhad růstu německé ekonomiky na letošní a příští rok. V tomto roce má hrubý domácí produkt podle nové prognózy stoupnout o 1,2 procenta namísto původně očekávaných 1,8 procenta. Pro příští rok Berlín počítá s mírným zrychlením na 1,3 procenta namísto růstu o 2,0 procenta, který předvídala původní dubnová prognóza. Oznámilo to dnes spolkové ministerstvo hospodářství. Za horším odhadem podle něj stojí krize v zahraničí a nevýrazný růst světové ekonomiky. Zhoršení výhledu pak opět vzbuzuje otázky ohledně současného fiskálního přistupu německé vlády, která dle některých až příliš dbá na rozpočtovou disciplínu. I proto se očekává větší aktivita vlády směrem k investicím.

"Německá ekonomika pluje neklidnými zahraničními vodami. Geopolitické krize zvýšily nejistotu také v Německu a nevýrazný růst doléhá na německou ekonomiku," uvedl podle agentury Reuters ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

Před týdnem snížil výhled německého růstu pro tento i příští rok Mezinárodní měnový fond (MMF). Pro letošní rok počítá s růstem německého HDP o 1,4 procenta z loňských 0,5 procenta, zatímco příští rok tempo růstu mírně zrychlí na 1,5 procenta. Ve čtvrtek zhoršily svůj výhled přední ekonomické instituty, podle kterých letos HDP stoupne o 1,3 procenta místo doposud očekávaných 1,9 procenta. V září zhoršila odhad růstu Německa tamní bankovní asociace BdB. Její odhad je ze zmíněných prognóz nejoptimističtější, letos předpokládá růst největší evropské ekonomiky o 1,5 procenta.

S ohledem na pozici Německa je zhoršení výhledu nepříjemnou zprávou pro celý evropský blok. Stejně tak hraje roli pro české exportéry, kteří jsou na německý trh silně vázaní.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Dolar, sazby, akcie a rizika pro americkou expanzi
14.10.2014 12:45
V souvislosti s horšími vyhlídkami světového růstu se stále nejvíce př...
SABMiller zvýšil čtvrtletní příjem, piva ale prodal méně
14.10.2014 13:41
Nadnárodní pivovarnické skupině SABMiller, vlastníkovi Plzeňského Praz...

Váš názor
  • a navíc...
    14.10.2014 16:17

    S&P: Německo si rating udrží s pravděpodobností 3:1, recesi odvrátí
    ZUZKA
  • ))
    14.10.2014 16:16

    Německý vývoz dle ministerstva letos vzroste o 3,4 procenta a příští rok o 4,1 procenta, dovoz o výraznějších 4,0 procenta a 5,5 procenta. I z toho vyplývá, že silnější spoleh míří směrem k německým domácnostem.
    ZUZKA
  •  
    14.10.2014 15:53

    Německé lokomotivě dochází pára? No, to Singer začne zase zanedlouho strašit deflací, jak je strašně špatná a jak nám moc hrozí....takže třeba zase udělá českého otroka levnějšího
    abc
Aktuální komentáře
24.04.2026
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera
16:27ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřely dohodu na přípravu vývoje modulárních reaktorů
15:50Morgan Stanley: AI by mohla pomoci snížit náklady na vývoj videoher téměř o polovinu
15:31Souboj pilulek: Foundayo od Eli Lilly v prodejích zatím za Wegovy od Novo Nordisku zaostává
14:25Kanadský AI start-up Cohere se dohodl na koupi německého protějšku Aleph Alpha
14:02Perly týdne: Jaký bude Fed za Warshe a Apple za Ternuse
12:22Rozdělení ČEZ: Dcera pro prodej, distribuci či GasNet vznikne v úvodu 2027 a soustředí polovinu zisku EBITDA
11:36Po poklesu budou polovodiče táhnout trhy vzhůru  
11:25Zmrtvýchvstání Intelu: Akcie letos narostly o 80 procent a příběh nekončí  
9:49Moneta doručila silný úrokový výnos, optimismus ale již je v ceně započítán  
8:51ČEZ jedná o změnách struktury, Moneta bez dividendy i překvapení a Meta a Microsoft propouštějí  
8:45MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2026 vzrostl na 1,6 mld. Kč
8:40Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních z jednání Valné hromady
8:29J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2025
7:57Moneta zahájila rok silnými výsledky a splnila očekávání trhu
23.04.2026
22:01Zámořské indexy po maximech ztrácely  
16:47Analytický radar: Patria představuje Watchlist - investiční inspirace z hledáčku analytiků
16:22Akcionáři KB schválili návrh vedení vyplatit hrubou dividendu 95,60 Kč na akcii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university