Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Objem M&A v ČR v 1H14 vzrostl o 84 %

Objem M&A v ČR v 1H14 vzrostl o 84 %

15.10.2014 10:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Objem prodejů a nákupů firem vzrostl v Česku v první polovině roku 2014 meziročně o 84 procent na 4,26 miliardy dolarů (93 miliard Kč) a má co do počtu uskutečněných transakcí našlápnuto k nejlepšímu výsledku od recese v roce 2009. Vyplývá to z údajů M&A barometru, který dnes zveřejnila poradenská firma EY.

Největší transakce v ČR i v regionu střední a jihovýchodní Evropy byla akvizice GSG Group společností Materali (CPI Radovana Vítka), která se na celkovém objemu podílela téměř ze 40 procent. Za významným nárůstem transakční aktivity v ČR stojí vedle obecného růstu celého středoevropského regionu také výrazně vyšší zájem investorů o sektor nemovitostí a služeb.

V počtu transakcí obsadila ČR v regionu třetí místo (111) za Tureckem (153) a Polskem (112). Nejatraktivnějšími obory v z pohledu počtu transakcí byly IT, výroba a služby. Z pohledu hodnoty se pak největší fúze či akvizice uskutečnily v chemickém průmyslu, nemovitostech a zábavním průmyslu.

V první polovině roku 2014 uskutečnili investoři v Česku meziročně téměř o 15 procent více obchodů. Z toho 21 transakcí představovaly nákupy českých investorů v zahraničí. Zahraniční investoři v ČR uskutečnili 46 transakcí, což je více než dvojnásobek ve srovnání s prvními šesti měsíci loni. Český trh fúzí a akvizic tak pokračoval ve výrazně růstovém trendu započatém v roce 2010.

"První pololetí 2014 v Česku reprezentuje dvakrát větší hodnotu transakcí než celý krizový rok 2010. Jsme přesvědčeni, že rok 2014 bude již pátým rokem v řadě, kdy velikost českého trhu fúzí a akvizic co do objemu i počtu transakcí nepřetržitě roste. Podle našich globálních odhadů se celosvětově trh dostává na úroveň předkrizových let," uvedla partnerka transakčního poradenství EY v ČR Petra Wendelová.

Zatímco ještě nedávno tvořily objem relativně nepočetné 'megatransakce', nyní dominují obchody do 250 milionů dolarů v rámci posilování hlavního předmětu podnikání. To podle ní nahrává malým a středním ekonomikám, jako je ta česká.

ČR se ze zemí střední a jihovýchodní Evropy může pochlubit největším počtem nákupů v zahraničí. Meziročně významný nárůst zaznamenali letos finanční investoři, jejichž aktivita co do počtu transakcí vzrostla o 81 procent. Naopak počet transakcí strategických kupců klesl v meziročním srovnání o šest procent. Podíl finančních investorů na celkovém počtu transakcí tak vzrostl z 21 procent v první polovině loňského roku na letošních 35 procent.

Nejvýznamnější podíl na objemu transakcí měly investice zahraničních investorů směřující do ČR, těsně následované investicemi domácích investorů v rámci ČR. Nejaktivnějším investorem byla skupina PPF Group, která zveřejnila tři významné transakce.

Čeští investoři svými zahraničními investicemi uspěli v Bulharsku, do kterého směřovalo pět jejich investic. Další v pořadí byly Slovensko a Německo (po třech transakcích). Výrazně zvýšený zájem o společnosti v Česku byl patrný u britských, rakouských, holandských i slovenských investorů. Doplnily je subjekty z tradičně silně zastoupených zemí, Německa a USA.

"Vzhledem k tomu, že je na českém trhu v poměru k jeho velikosti stále relativně hodně hráčů v maloobchodu, dají se se po letošní změně vlastníka řetězce SPAR očekávat další změny vedoucí k větší koncentraci tohoto trhu," odhadl ředitel EY pro fúze a akvizice Petr Kříž.

Zdroj: ČTK



Čtěte více:

Rozbřesk - Neshody v jádru eurozóny s horšící se ekonomickou situací narůstají
15.10.2014 9:10
Pravděpodobnost nové recese v eurozóně roste s tím, jak po poslední sé...
Král čipů Intel ohlásil výsledky 3Q14 - lehce nad očekáváním
15.10.2014 9:10
Včera po uzavření amerických trhů ohlásil svoje kvartální výsledky tak...
Technická analýza - EURUSD rozhýbou odpolední makrodata
15.10.2014 9:46
EURUSD: Měnový pár se pohybuje pod úrovní denního pivotu 1,2691 EURUS...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university