Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Neshody v jádru eurozóny s horšící se ekonomickou situací narůstají

Rozbřesk - Neshody v jádru eurozóny s horšící se ekonomickou situací narůstají

15.10.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Pravděpodobnost nové recese v eurozóně roste s tím, jak po poslední sérii špatných čísel z eurozóny narůstá napětí v trojúhelníku Berlín, Paříž, ECB. Berlín chce po všech zemích dodržení původních rozpočtových závazků (tedy další vládní úspory), strukturální reformy a varuje před dalším uvolňováním měnové politiky ECB. Paříž naopak požaduje větší podporu poptávky, ať už skrze měnovou expanzi ECB nebo větší rozpočtové výdaje německé vlády. A ECB chce po Berlínu to samé co Paříž, protože má strach, že další tištění peněz bez jakékoliv rozpočtové expanze zkrátka nepřinese ovoce. Dlouhodobá inflační očekávání budou dál padat a především domácnostem a vládám, které splácejí vysoké dluhy, nebude rozhodně do zpěvu.

Vyhrocenou situaci mohou v nadcházejících týdnech přiostřit dvě události. Debata evropských ministrů financí nad problematickým návrhem francouzského rozpočtu na rok 2015. Paříž v tuto chvíli nehodlá ustoupit tlaku Evropské komise a Berlína a odsouvá cíl pro 3% schodek veřejných financí z roku 2015 na rok 2017. Za necelých čtrnáct dní budou také zveřejněny zátěžové testy a celková prověrka aktiv evropských bank. Tentokrát budou testy důkladnější a je pravděpodobné, že některé bankovní skupiny budou muset ještě shánět dodatečný kapitál. A aby toho nebylo málo, ECB bude mít opět práci s obhajováním svých politik. Včera začala před Evropským soudním dvorem bránit OMT (Outright Monetary Transactions). Jednání jsou ale neveřejná a rozhodnutí v nejbližší době pravděpodobně nebude známo.


Region

Horší než očekávaný německý index ZEW za říjen a s ním spojené obavy o růst Německa regionálním měnám nesvědčily. Největší ztráty utrpěl polský zlotý, který navíc ovlivnily komentáře centrálního bankéře Jerzyho Osiatynskeho, který řekl, že polská centrální banka má prostor pro snížení sazeb o dalších 75 bazických bodů, aby podpořila ekonomiku a zamezila přílivu krátkodobého spekulativního kapitálu. Oslabil i maďarský forint a to i přesto, že MNB prodala 1 mld. eur ze svých nových swapových instrumentů, které mají bankám pomoci kompenzovat náklady na cizoměnové půjčky, které soud prohlásil za nezákonné.

Dnes bude zveřejněna polská inflace. Domníváme se, v souladu s tržním konsensem, že meziroční pokles cen dosáhl v srpnu 0,4 % (přičemž rizika jsou spíše směrem dolů) a příliš optimisticky z pohledu brzkého návratu k cíli nevypadá ani zbytek roku. Dnešní inflace spolu s páteční průmyslovou výrobou by mohla napovědět něco o dalších krocích NBP. Nižší než očekávaná inflace by zlotému zcela jistě neprospěla.

Eurodolar

Americký dolar včera prudce posílil zpátky do okolí 1,2655 EUR/USD. Zdá se, že mu pomohla neschopnost akcií přeladit alespoň na chvíli na pozitivní notu. Současně euru nehrál do karet velice slabý index ZEW (Německo), který se v říjnu prudce propadl a dokonce se dostal do záporu.

Dnes bude trh sledovat zejména data z USA, kde budou zveřejněny maloobchodní tržby za září. Tržní konsenzus je po výborných výsledcích z minulého měsíce poměrně opatrný, i tak však lze očekávat, že by americká čísla měla spíše dále nahrávat dolaru.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Čtěte více:

Sukuk, Murabahah? Neznáte? Učte se! Muslimský finanční svět láká stále více západních institucí
14.10.2014 14:35
V červnu se Británie stala vůbec první nemuslimskou zemí, kde došlo k ...
Levná ropa sráží Putina do kolen
14.10.2014 16:00
Ruská ekonomika aktuálně čelí několika rizikům, včetně sankcí Západu. ...
Bankovní hody jsou tu - JPMorgan odhalila výsledky za 3Q
14.10.2014 13:49
JPMorgan odstartovala dnešní bohatou nadílku hospodářských výsledků am...
Nejdoporučovanější akcie: Thermo Fisher Scientific
14.10.2014 17:45
O tom, jak vnímat investiční doporučení od analytiků, bychom mohli dis...
Blanchard: Ďábelské smyčky jsou eliminovány, musíme se posunout dále od srázu
15.10.2014 6:30
Před krizí roku 2008 makroekonomové v USA stále víc a víc zanedbávali ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2020
9:06Rozbřesk: Stále slabé zakázky, Fed zkoumá kontrolu výnosové křivky
8:48ČEZ se dnes obchoduje bez nároku na dividendu, akciové futures se zelenají  
8:23Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
6:16Ponaučení z potlačování pandemie
01.07.2020
22:07Smíšená nálada na Wall Street, Nasdaq Composite +1 %  
17:20Zakázané dividendy
17:05Ústup dluhopisů, smíšené akcie. Zprávy se dnes točí kolem dat a vakcín  
16:40OSN: Covid-19 může stát globální cestovní ruch až 3,3 bilionu USD
16:28Aktivita v americkém průmyslu se z hlubin vrací k růstu (komentář analytika)  
15:14Aghion: Covid a povaha kapitalismu
15:00AMISTA investiční společnost, a.s: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. - Informace snížení emise počtu akcií Emitenta
14:30Schodek rozpočtu stoupl na 195,2 miliard, dosud nejhorší výsledek
12:50Aktiva Wirecardu vzbuzují zájem, říká insolvenční správce
10:54Německá ekonomika se zotavuje, nezaměstnanost rostla méně, než se čekalo
10:43Nunes: Iluze o elektromobilech
10:42O2 začalo jako první v Česku komerčně nabízet 5G
10:18Dopoledne je pro akcie smíšené. Čísla o ekonomice lepší než o nákaze  
9:42ČEZ Energo plně ovládla firma ČEZ, koupila podíl od Tedomu
9:32ČEZ, a. s. - ČEZ ESCO získala zbylý podíl 49,9 procenta v ČEZ Energo
9:18Rozbřesk: Evropské vlády mluví o “New deal”, realita je však zcela jiná

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m