Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
N. Roubini: Nejsem

N. Roubini: Nejsem "Dr. Zkáza", jen "Dr. Realista"; Fed se zvyšováním sazeb vyčká

11.11.2014 8:34
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Americký Fed v brzké době pravděpodobně nepřistoupí ke zvyšování svých úrokových sazeb. Takové poselství v pondělí investorům vyslal známý ekonom Nouriel Roubini.

„Dokonce i když jsou hospodářský růst, inflace a data zaměstnanosti na správných úrovních pro zvyšování sazeb, Fed bude chtít vyčkat do chvíle, než se potvrdí, že utahování politiky neproběhne předčasně a nevrátí vše na začátek, neboť by jinak ztratil svou kredibilitu,“ uvedl Roubini pro CNBC.

Roubini také odhadl, že v následujících měsících budeme svědky měnového uvolnění v dalších státech počínaje Koreou, pravděpodobně Čínou či Švýcarskem (a dalších). Zároveň vyjádřil své přesvědčení, že uvolněná měnová politika centrálních bank napříč celým světem může výrazně ovlivnit americké hospodářství. Konkurenční programy kvantitativního uvolňování, které jsou proxy pro měnové války, totiž dle jeho názoru povedou k dalšímu a dalšímu posilování dolaru. To by pak mohlo negativně zapůsobit na hospodářství světové velmoci číslo jedna. „Předpokládejme, že je světová ekonomika v horším stavu než Fed odhaduje, a předpokládejme zároveň, že dolar posílí o dalších 5-7 %. V takovém případě by vliv na americký růst, potažmo inflaci, mohl být horší, než s jakým Fed v tuto chvíli počítá. To by měnovou autoritu přimělo utahování politiky odstartovat nejen později, ale také pomaleji," domnívá se Roubini.

I proto investory (především pak ty americké) upozornil, aby bedlivě sledovali dění nejen v USA, ale také ve zbytku světa. Dle jeho slov by tak inteligentní a sofistikovaný investor měl porozumět světové ekonomice, ve které žádná země není uzavřeným ostrovem a je proto ovlivněna globálně vybudovanými obchodními, komoditními či finančními kanály.

V rozhovoru pro CNBC Roubini zároveň zpochybnil svou přezdívku "Doktor Zkáza", kterou si vysloužil za svá varování předcházející nedávné finanční krizi. „Nikdy jsem nebyl "Doktor Zkáza". Když se věci nacházely v nepořádku, byl jsem pouze prvním, kdo o nich mluvil. Vždy jsem totiž "Doktor Realista".

Zdroj: CNBC


Čtěte více:

N. Roubini: Racionální samolibost se trhům může vymstít
02.10.2014 7:00
Ekonomi Nouriel Roubini, známý především díky svým úspěšným předpovědí...

Váš názor
  • Když byl takový realista, tak proč...
    11.11.2014 10:18

    předvidal takové scenário. On nevaroval ale byl si jistý, že přichází kalamita, místo které přišla korekce, které přicházejí pravidelně jako jaro léto podzim zima. A jako každý, který si po bitvě rád hraje na generála ted' prohlašuje ... „Nikdy jsem nebyl "Doktor Zkáza". Když se věci nacházely v nepořádku, byl jsem pouze prvním, kdo o nich mluvil. Vždy jsem totiž "Doktor Realista". Proč tedy také nepředpověděl následující boom, ale čekal až už to bylo jasné každému investorovi. On jen rád když se o něm mluví i za cenu ztrapn'ováni se. Až se za chvíli zase trhy propadnou bude první vykřikovat jak to věděl a předpovídal dávno. Měl by mu někdo říci o křížku po funuse.
    ooo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data