Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SABMiller a Coca-Cola si brousí zuby na 300 milionů afričanů

SABMiller a Coca-Cola si brousí zuby na 300 milionů afričanů

27.11.2014 12:25
Autor: Pavel Petr, Patria Online

SABMiller a Coca-Cola Company s GFI vytvoří společný podnik v Africe s tržbami ve výši 2,9 mld. USD napříč 12 africkými zeměmi.

Nová společnost se sídlem v jižní Africe bude vlastněná z 57 % pivovarem SABMiller, 31,7 % připadne skupině GFI, což je majoritní vlastník Coca-Cola Sabco a 11,3 % bude podíl pro The Coca-Cola Company.

Firmy tak jdou na trhy, kde vidí silnou šanci uspět, kde demografický vývoj nahrává jejich předmětu podnikání do karet a slibuje tak excelentní příležitost pro růst.

SABMiller zvyšuje zacílení na nealkoholické nápoje s tím, jak světová poptávka po pivu stagnuje a je stále těžší najít trh s dobrým výkonem. Pro SABMiller to znamená další zvýšení expozice na africkém kontinentu.

Celkově chce skupina operovat zatím v devíti zemích. Nejdříve v Jihoafrické Republice, Keně, Etiopii, Mosambiku, Tanzanii, Ugandě a Namibii. Další země jako Svazijsko, Botswana nebo Zambie a další budou následovat.

Společnost McKinsey řekla, že potenciál v jižní Africe na spotřebitelské výdaje může vzrůst do roku 2020 na 978 mld. USD z 570 mld. USD v roce 2010.

Součástí obchodu je, že Coca-Cola ovládne značku Appletiser na globální úrovni a získá práva k dalším 19 značkám nealkoholických nápojů v Africe a Jižní Americe za zhruba 260 mil. USD.

Demografická situace vybraných zemí
Celkově nová společnost vstoupí na trhy, kde žije přibližně okolo 300 milionů lidí, kteří jsou připraveni utratit svoje vydělané peníze za nové produkty. Pro srovnání v Evropě žije zhruba 740 mil. lidí. Demografické rozložení je typické pro Afriku s převahou mladých lidí. Obecně je africká populace mladší než např. evropská nebo americká.

demo  

Je očividné už jenom při pohledu na průměr reálného růstu HDP, že společnost vybírala pečlivě rychle rostoucí ekonomiky. Nejrychleji v průměru rostla Tanzanie a nejpomaleji Svazijsko.

Akcie společnosti SABMiller na to zareagovali hned ráno růstem 0,48 % až na hladinu 3 566 GBP za kus. Ale pak akcie zase začala oslabovat.

sab_garf

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Yahoo Finance, OECD


Čtěte více:

Project Syndicate: Čtyři německá ne
27.11.2014 11:05
Německá pozice ve vztahu k Evropě se stala odmítavou a staženou. Její ...
Španělská ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla o 0,5 %
27.11.2014 10:03
Španělská ekonomika stoupla v letošním třetím čtvrtletí o 0,5 procenta...
Cena ropy před výsledky OPEC klesá na 4Y minimum
27.11.2014 11:30
Cena ropy se před zveřejněním výsledků dnešního zasedání OPEC ve Vídn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.12.2025
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data