Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Čtyři německá ne

Project Syndicate: Čtyři německá ne

27.11.2014 11:05


Německá pozice ve vztahu k Evropě se stala odmítavou a staženou. Její politici odmítají aktivnější fiskální politiku pro země eurozóny postižené krizí; odmítají podpořit evropský investiční program, který by zajistil růst a poptávku; místo aby vyhlásili jako svůj primární cíl rychlejší růst potenciálu země, vyhlásili fiskální přebytek; a začali se otáčet zády k Evropské centrální bance (ECB) v rámci úsilí proti deflaci a nedostatku úvěrů. Ve všech těchto čtyřech bodech se Německo mýlí.

Můžeme si být jistí, že německé odmítání úzkoprsých návrhů Francie a Itálie na bezpodmínečnou fiskální expanzi, je opodstatněné. Konec konců, fiskální stimulus může fungovat jedině v případě, že podporuje soukromé investice a je doprovázen mnohem ambicióznějšími strukturálními reformami. Těmi reformami, kterým v současně době Francie a Itálie odolávají.

Německo má však veškerou potřebnou moc k tomu, aby implementovalo reformy zaměřené na stabilitu, které chce pro Evropu. Pro začátek by mohlo společně s Evropskou komisí přinutit Francii k usilí o hlubší reformy, výměnou za více času pro konsolidaci deficitu.

Německo se nicméně nemůže oddávat své posedlosti reformami na straně nabídky bez toho, aby se zároveň snažilo o prorůstová opatření. Německo ví dobře z vlastní zkušenosti z počátku 21. století, že prospěch z reforem na straně nabídky a to konkrétně zlepšená konkurenceschopnost a vyšší dlouhodobé tempo růstu, je věc, které trvá dlouho, než se patřičně projeví.

Čas je luxus, který Evropa nemá. S každým měsícem, kdy ekonomika ztrácí výrobní kapacitu, se zvyšuje pravděpodobnost stagnace a deflace.

Klíčem k ukončení evropské krize je plán stimulů, který by adresoval nedostatky jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. A z tohoto důvodu je chyba, že Německo odmítlo pomoc k nalezení způsobu financování navrhovaného Evropského investičního programu, který by alespoň na omezenou dobu financoval produktivní soukromé investice.

Stejně tak je problematická fixace Německa na udržení fiskálního přebytku. S odhady růstu německého HDP pro tento rok a poklesu o více než 0,6 procentního bodu za posledních pár měsíců by vláda mohla být donucena ke spuštění procyklické fiskální politiky k dosažení svých cílů, což by v důsledku vedlo k ještě nižšímu růstu doma i napříč eurozónou.

Vzhledem k tomu, že mezera výstupu německé ekonomie zůstává negativní, by vláda měla implementovat takovou expanzivní fiskální politiku, která cílí na slabé stránky infrastruktury země. V tomto smyslu se jeví jako krok správným směrem plán ministra financí Wolfganga Schäubleho utratit dalších 10 miliard eur (12,5 miliardy dolarů) na veřejné investice v letech 2016-2018. Ale vzhledem k tomu, že jde pouzeo 0,1% německého ročního HDP, vypadá Schäubleho plán více než jako opravdový posun v politice jako snaha umlčet kritiku přicházející ze zbytku Evropy.

Čtvrtou chybou v německé politice je zjevné omezení podpory ECB. Během posledních sedmi let pomohla opatření ECB nejen ekonomice a daňovým poplatníkům Německa, ale i sousedním zemím. Navíc, tvrzení, že nákupy cenných papírů zajištěných aktivy Evropskou centrální bankou se rovná “toxickým úvěrům“, které přenášejí riziko na německé daňové poplatníky, je neopodstatněné. Konec konců, od roku 2008 nedošlo k téměř žádným nedodržením závazků.

Němečtí lídři si to musí uvědomit a musí veřejně bránit ECB proti neopodstatněnému vyvolávání strachu. Pokud se to nepodaří, může se to odrazit v marné snaze zabránit nástupu krajně pravicových, protievropských politických uskupení, zejména jde o Alternativu pro Německo. Současná strategie těmto stranám pouze hraje do karet.

Pokud se Německo nerozhodne zvolit racionálnější přístup, riskuje oslabení důvěryhodnosti ECB a tím pádem omezení efektivity jejích opatření. Jestli k tomu dojde, bude ECB dost možná donucena začít ve velké míře nakupovat dluhopisy států eurozóny skrze její tzv. nákupní program dluhopisů (Outright monetary transactions) – plán, kterému mnoho německých politiků vytrvale oponuje.

Německá vláda by mohla využít svého značného vlivu k přinucení Francie a Itálie přijmout strukturální reformy, které obě země potřebují, čímž by umožnila prorůstový stimulus poptávky, který by rozptýlil riziko deflace celé eurozóny. Má také kompetenci posílit důvěryhodnost ECB a tím také celkově její snahu o zajištění budoucí cenové stability a prevenci finančních nákaz.

Evropa potřebuje mimořádně výhodnou dohodu, včetně těsné spolupráce na strukturálních reformách a fiskální a měnové politice. Relativní ekonomická a politická stabilita Německa mu však neumožňuje se oprostit od těchto snah a činí ho tak jedním z nejpodstatnějších protagonistů v jejich vývoji a implementaci. Otázkou je, zda si to němečtí lídři uvědomí předtím, než se evropská ekonomika propadne do ještě větší krize.

Autorem je Marcel Fratzscher, bývalý ředitel analýz mezinárodních politik v Evropské centrální bance, je prezidentem DIW Berlin – výzkumného institutu a think tanku, a také profesorem makroekonomie a financí na Humboldtově univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2014.
www.project-syndicate.orgČtěte více:

Technická analýza - Dolar pravděpodobně dostane šanci smazat včerejší ztráty
27.11.2014 9:02
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad úrovní denního pivotu 1,2495 ...
Rozbřesk - OPEC se na podpoře cen ropy nechce dohodnout
27.11.2014 9:18
Ti kdo drží dlouhé pozice na trhu s ropou, neboli sázejí na její růst,...

Váš názor
  • Právě jsem se vrátil z rozpočtového výboru Spolkového sněmu
    01.12.2014 10:27

    Článek se mýlí: Německo nemá potřebnou moc na to, aby přinutilo Francii k reformám. Větší úsilí tímto směrem by ohrozilo klíčový vztah Německa a Francie. Německá rozpočtová restrikce je reakcí na fiskální expanzi UK, F, I a dalších. Tyto země by rády viděly fiskální expanzi v Německu, protože jinak se jejich vlastní expanze míjí účinkem. Německo "parazituje" na fiskální expanzi těchto zemí rostoucí poptávkou, aniž by podstupovalo rizika růstu vlastního zadlužení. Kdo ale brání i UK, F a I ve fiskální restrikci? Německá restrikce je nástrojem, jak donutit F a I k reformám. Fiskální expanze se totiž v těchto zemích míjí účinkem. To, že trvá reformě dlouho, než se projeví, Německo dobře ví z agendy 2010, ví ale také, že tento projev je podstatný a dlouhodobý, na rozdíl od krátkodechých (zdánlivě bezbolestných) monetárních expanzí. ECB skutečně nezamýšlí koupit "toxické" úvěry. V tom se část německé politiky mýlí. Článek se ovšem mýlí: Jak pomohla opatření ECB ekonomice v Evropě? Jsou snad strukturální problémy Řecka, Francie apod. zažehnány? Ne. Naopak, obě země potřebují další peníze. Od představitele think tanku Fratzschera bych očekával racionálěnjší a upřímnější přístup ke krizím, než nám tady předvádí alibisté typu Krugmana.
Aktuální komentáře
04.10.2022
17:36Globální akciová rally pokračuje; OPEC zvažuje razantní škrt produkce  
17:05Raketový start Wall Street navazuje na optimismus v Evropě  
17:04Mimořádný jev: IPO u ledu, odkupy na maximech
17:02Pilulka vstoupila na maďarský trh. Dynamika letošního růstu zákazníků odpovídá letům předchozím
15:57ECB musí pokračovat v přísném zvyšování sazeb až ke 2 procentům, říká Villeroy. V příštím roce může zmírnit
15:12Možná holubičí otočka Fedu není zárukou ochrany zisků firem, varuje akciový medvěd Wilson
15:02Europoslanci schválili sjednocení nabíjecích portů pro telefony. Akcie evropských výrobců polovodičů stouply
14:43Meziroční růst výrobních cen v eurozóně v srpnu dosáhl rekordních 43,3 procenta
14:19Státy EU se shodly na rozdělení 20 miliard eur na podporu nezávislosti na Rusku
13:21Volkswagen zvažuje po IPO Porsche uvedení dalších značek na burzu
13:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:54Fed skončí se zvedáním sazeb a akcie porostou, domnívá se investiční ředitel Jim Paulsen
12:08G7 zavede cenový strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích
11:30Apple meziročně zdvojnásobil vývoz iPhonů vyrobených v Indii. Čínská produkce ji přesto dalece převyšuje
11:16Dopoledne ve znamení silného růstu. Pesimismus polevuje, znovu se sází na mírnější Fed  
11:08Cílem je nyní zachovat hodnotu investic
9:01Rozbřesk: O taktických jaderných zbraních, eskalačním žebříku a výprodeji rizikových aktiv
8:55START Day živě: HARDWARIO zahajuje úpis akcií a novinky od emitentů na trhu START
8:55Komerční banka navrhuje mimořádnou dividendu 55,50 Kč. Futures jsou zelené  
6:01FX strategie: Očekávaná americká makrodata nedají Fedu šanci povolit. ČNB bude nadále bránit kurz české koruny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Biogen Inc (09/22 Q3)
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m