Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská recese byla hlubší

Japonská recese byla hlubší

08.12.2014 9:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonská ekonomika klesla ve třetím čtvrtletí více, než se původně zdálo. Hrubý domácí produkt se podle dnešních revidovaných vládních dat meziročně snížil o 1,9 %. Původní odhady přitom předpokládaly pokles o 1,6 %. Na vině je především výraznější propad kapitálových výdajů, které se snížily více, než uváděl předběžný odhad.

Ve srovnání s předešlým čtvrtletím klesla japonská ekonomika v období od července do září o 0,5 %. Předběžný odhad počítal s poklesem o 0,4 %. Trh přitom očekával, že pokles bude menší a bude činit pouhých 0,1 %.

Kapitálové výdaje se proti předešlému kvartálu snížily o 0,4 %. Původně se předpokládalo snížení o 0,2 %, ukazují také zpřesněná data.

Japonskou ekonomiku podle expertů citelně zasáhlo dubnové zvýšení daně z obratu. Hrubý domácí produkt se od dubna do června snížil o 7,1 %. Byl to nejvýraznější pokles od prvního čtvrtletí roku 2009, kdy na Japonsko citelně dolehla globální hospodářská krize. V následujícím kvartálu ekonomika sklouzla do recese, kterou dnešní vládní data potvrdila.

Japonské akcie i přes tyto zprávy ráno v Tokiu rostly. Jejich hlavní index Nikkei krátce po začátku obchodování stoupl a poprvé po více než sedmi letech opět překonal hranici 18.000 bodů.

Zdroje: ČTK, Reuters


Čtěte více:

Abeho šípy nezasáhly cíl, japonská ekonomika je v recesi
18.11.2014 8:34
Před dvěma lety Shinzo Abe přebíral úřad japonského premiéra s odvážno...
Abe hraje
18.11.2014 12:21
Japonský předseda vlády Shinzo Abe na dnešní tiskové konferenci v Toky...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2025
15:54Diskont Evropy zůstává, ale ekonomika se začíná obracet. Příležitost pro investory?  
14:09Perly týdne: Nadšení z Googlu a třetina akcií v „medvědím trhu“
14:02Největší burzovní výpadek za roky: CME zastavila obchodování po poruše v datacentru
12:16Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
11:24Výpadek a zkrácené obchodování naznačují nevýrazný konec týdne  
11:16Jan Bureš: HDP znovu překvapilo pozitivně, česká ekonomika jede na "plný plyn"
10:38PODCAST Trhy & Bohatství: Průmyslové nemovitosti byly na investičním trhu léta popelkou, říká Milan Kratina
9:50Merz: Uděláme vše, aby nenastal „tvrdý předěl“ v automobilovém průmyslu
9:08Rozbřesk: ČNB zpřísňuje pravidla pro investiční hypotéky
8:45Výpadek na CME, Deutsche Boerse má zájem o Allfunds a evropský luxus se vrátí k růstu  
6:00Gundlach: Upínání se k úspěchům z minulosti je pro investora velkým nebezpečím, staré dolarové paradigma už nefunguje
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech
11:42UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y