Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vytrvalý pokles ropy se před koncem roku začal zadrhávat

Vytrvalý pokles ropy se před koncem roku začal zadrhávat

22.12.2014 16:50
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Druhá polovina prosince přináší přece jen přerušení vytrvalého poklesu na trhu s ropou. Cena Brentu se pohybuje kolem hranice 60 dolarů za barel, americká WTI osciluje zhruba kolem 56 dolarů.

Soupeření producentů o pozici na trhu pokračuje. Zástupci zemí sdružených v OPEC přišli už několikrát s prohlášeními, že nehodlají omezit svou produkci. Nechtějí tak učinit, ani kdyby se jiní producenti k takovému kroku odhodlali. Klíčové je, že takový postoj zastává Saúdská Arábie. Ta zároveň uvádí, že si trh najde nakonec svou rovnováhu, což může leckoho uklidnit. Jde však o obecnou pravdu, neříkající nic o výsledné úrovni cen.

Zpráva o zásobách v USA byla tentokrát smíšená, spíše ji však hodnotíme pro cenu negativně vzhledem k výraznému růstu zásob benzínu. Těžba v USA podle týdenních údajů dál vytrvale roste. Z poptávkové strany za poslední týden přišlo pár slibných čísel z Německa, smíšené zprávy z USA a negativní náznak z Číny.

Stabilizace ropy může odrážet sázky na to, že na aktuálních hodnotách už začne klesat nabídka a přijde podpora z této strany. Částečně už nabídka klesla, i když ne úplně z tržních důvodů. Aktivity islamistů v Libyi se citelně dotýkají tamního ropného průmyslu. Vzhledem k bojům už produkce poklesla tak, že neumožňuje vývoz suroviny. Na druhou stranu trh kolem Vánoc obecně může dávat zkreslené signály, když likvidita klesá, upravují se portfolia před závěrečnými ročními výkazy, ruší se pozice před svátky apod.

Ceny benzínu u českých čerpacích stanic se konečně rozjely rychle dolů. Minulý týden přinesl další korunové zlevnění benzínu, který se nyní podle údajů CCS prodává v průměru za 32,63 korun za litr. Motorová nafta se po podobné strmém poklesu prodává za 32,79 korun za litr. Stabilizace ropy ještě chvíli působit nebude. Benzín v Rotterdamu na ceně dál rychle klesá a to udržuje výrazný prostor pro zlevňování v ČR i na konci roku.

ropa


Čtěte více:

Project Syndicate - Reálná dohoda z Limy
22.12.2014 13:00
Byla to dohoda, kterou si každý přál, ale nikomu se příliš nelíbí. Let...
Poptávka po ruském plynu klesá, Gazprom ho do EU a Turecka letos vyveze méně
22.12.2014 15:04
Gazprom předpokládá, že vývoz plynu do Evropské unie a Turecka letos d...

Váš názor
 • 3
  23.12.2014 9:04

  rtady je něco o tom vašem růstu těžby ;-) http://www.investicniweb.cz/2014/12/20/propad-cen-ropy-je-citit-v-usa-se-zastavuji-tezebni-stroje/
  tk69
 • 2
  23.12.2014 8:59

  „Všichni zkouší předstírat, jak je jim fajn, aby maskovali svou schopnost ustát ropu za 80 $, ale spousta z toho je jen kouřová clona,“ řekl Daniel Dicker president MercBloc Wealth Management Solutions s 25 letou praxí v obchodování s ropou na New York Mercantile Exchange. „Břidlicová revoluce v období 80 $ nefunguje.“
  tk69
 • než napíšete
  23.12.2014 8:48

  takovýhle článek nebo analýzu je dobré si přečíst statistiky. OPEC snížil těžbu z 30,4 mil. na 30 mil. a v USA už aktivita mírně klesá, to samé v Kanadě. Můj odhad je, že poptávka s nabídkou se srovná někdy v březnu nebo dubnu. Je to dáno poklesem těžby ze stávajících vrtů a nižší aktivitou v Kanadě a v S.Dakotě. Pokud to mají v USA v hlavě v pořádku pak cena začně růst k 80 dolarům někdy na jaře, pokud ne, pak cena zůstane nízká s tím, že plno firem časem zkrachuje a trh se rozkolísá a v roce 2016 budeme mít cenu zase někde kolem 120 dolarů a pak zase k 70 a zase ke 120...., což bude horší než kdyby byla cena stabilní kolem 90 dolarů. Ale spíš bych sázel na tu tupost, protože průměrný amík je stejně tupý jako průměrný rus nebo čech.
  tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů