Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
M. Draghi: ECB připravuje kroky na odvrácení deflačních tlaků

M. Draghi: ECB připravuje kroky na odvrácení deflačních tlaků

02.01.2015 9:19
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Pravděpodobnost měnového zásahu Evropské centrální banky narůstá. Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že je sice deflační riziko v eurozóně limitované, přesto jej nelze zcela vyloučit. Zároveň pak potvrdil, že je měnová autorita připravena využít nástrojů nezbytných k nastolení cenové stability.

„Riziko, že nenaplníme mandát cenové stability je vyšší, než bylo před šesti měsíci,“ uvedl Draghi v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt. „Nacházíme se ve fázi technických příprav na úpravu rozsahu, rychlosti a složení našich nástrojů, které mají sloužit k odvrácení příliš dlouhé periody nízké inflace. V této otázce panuje uvnitř rady jednomyslnost.“

Ačkoliv členové rady souhlasí s odvrácením deflačních talků, debata se vede na téma, jaké konkrétní nástroje využít. I proto má v úvodu roku dojít ke komplexní revizi dosud využívaných nástrojů. Klíčovou otázkou následně bude, zda-li má měnová autorita přistoupit ke kvantitativnímu uvolňování, případně pak, jaké aktiva v jeho rámci nakupovat. V tomto směru se víceméně počítá s možnosti odkupu vládních dluhopisů členů eurozóny. Samotný Draghi již dříve uvedl, že "další nekonvenční opatření mohou zahrnovat nákupy různých aktiv, a jedním z nich jsou i státní dluhopisy,", na otázku německého deníku, kolik prostředků ECB vydá na vládní dluhopisy pak nyní odpověděl, „že je to těžké říci“.

Výnosy na italských a španělských dluhopisech na zprávy reagovaly poklesem. Spread mezi německými a španělskými dluhopisy dokonce poprvé od roku 2010 klesl na 100 bps. Stejně tak se na nejnižší úroveň od června 2010 dostalo euro proti dolaru.

Zdroje: Bloomberg, HandelsblattVáš názor
 • zajímala by
  02.01.2015 10:56

  mě jeho měsíční odměna a roční odměny
  ZUZKA
  • Re: zajímala by
   03.01.2015 20:20

   A představ si Zuzanko , jestli chodí do práce i paní Draghiová a daj vydělaný ojra na jednu kopici. Kurňa, to musí bejt podívaná.
   bohouš
  • Re: zajímala by
   02.01.2015 10:58

   Nebuď závistivá. Víš že to je škaredá vlastnost daňových poplatníků :-))
   Jesse
 •  
  02.01.2015 10:20

  Ten člověk dělá pro Evropu nejvíce, když mlčí. Jakmile zvedne svůj prstíček a promluví je zle.
  Juniper
  •  
   02.01.2015 10:23

   Tzn svoji praci odvadi dobre neb tam za tim ucelem byl dosazenej.
   Mezernik
   •  
    02.01.2015 10:58

    Jj, dělá politiku ve prospěch lidí, kteří ho do čela ECB dosadili. Na tomhle systému EU funguje. Už Lenin říkal - rejžovat, rejžovat, rejžovat :-))
    Jesse
    •  
     03.01.2015 20:16

     A já vůl jsem ho poslech a tak jsem se učil,učil a učil. Mezi tím vyschla rejžová pole a nevím kde začít. Posral jsem to , asi jsme měli ve škole učebnice vytištěné soudruhy v NDR. Netuším , kde soudruzi udělali chybu .
     bohouš
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data