Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Éra svobodného internetu končí

Éra svobodného internetu končí

09.02.2015 13:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Éra neregulovaných inovací na internetu ve Spojených státech skončí, pokud soudy nezastaví prosazení návrhu prezidenta Baracka Obamy regulovat internet stejně drakonicky jako telefonní služby. Internet bude po očekávaném přijetí návrhu ve Federální komisi pro spoje (FCC) ovládat byrokratická libovůle. napsal list The Wall Street Journal.

Předseda FCC Tom Wheeler se minulý týden podvolil prezidentovu požadavku a pod heslem "internetové neutrality" a údajné rovnosti pro všechny uživatele navrhl komisi regulovat internet podle zákona, který už 80 let platí pro pevné telefonní linky. "Pokud se tyto reakcionářské regulace nezastaví, znamená to konec inovací bez úředního schválení, tedy konec toho, co vytvořilo dnešní internet," napsal komentátor listu L. Gordon Crovitz.

Nyní může kdokoli zřídit webovou stránku a vytvářet aplikace či mobilní přístroje, aniž k tomu v USA potřebuje regulační svolení. Je to díky všeobecnému konsensu, který vznikl za prezidenta Billa Clintona a zakládá se na tom, že k internetu by se v zájmu inovací nemělo přistupovat jako k veřejné službě. Kongres a Bílý dům za vlády obou stran tak bránil federálním úřadům aplikovat starodávná pravidla, která dopodrobna řídila telefonní sítě a která by na internetu zmrazila veškerý pokrok.

Wheelerovo oznámení ale zavrhuje dvě desetiletí volných inovací a podřizuje internet zákonu o telekomunikacích z roku 1934. Jakmile si to většina Obamových demokratů v FCC ke konci tohoto měsíce odhlasuje, dá jim to ohromnou moc. Jakékoli "praktiky" a "poplatky", které byrokraté shledají "nespravedlivými nebo neodůvodněnými, budou prohlášeny za nezákonné", praví zákon podle WSJ.

To je ovšem přímá výzva k tomu, aby firmy, které jsou novými technologiemi ohroženy, začaly lobbovat a podávat stížnosti, píše list. Internet je zdrojem kreativní destrukce a mění od základů poměry v celé řadě odvětví, od hudebního průmyslu, filmů nebo médií po maloobchod, cestování nebo bankovnictví. Dějiny podle listu učí, že firmy ohrožené konkurencí si najmou tolik právníků, kolik bude třeba na to, aby prosadily regulaci na svou ochranu.

Regulátoři budou mít pravomoc zrušit řadu praktik a dohod, které spotřebitelům přinášejí ohromný prospěch, od dohody mezi společnostmi Amazon a Sprint o rychlém stahování e-knih přes čtečky Kindle, po servis textových zpráv zdarma od firmy WhatsApp. Netflix ještě může litovat své podpory návrhu, až konkurenti podají stížnost na speciální dohody, umožňující mu plynulý přenos jeho videonabídky.

Pod kontrolu komise se dostanou takřka všechny podnikatelské aktivity na webu, téměř všechny webové stránky a aplikace, jak na to v případě podřízení internetu telekomunikačnímu zákonu upozornil nejvyšší soud USA už před deseti lety. Úředníci by třeba mohli detailně regulovat výsledky vyhledávání Googlu, dohlížet na zpravodajské stránky, sociální sítě i e-mailové služby, píše WSJ.

Wheeler sice slíbil, že se některých zákroků "zdrží", jakmile ale úředníci dostanou moc, využívají ji, napsal list. A jestli se bude komise opravdu intervencí zdržovat, pak se na ni snese záplava stížností těch, kdo chtějí zatížit své konkurenty regulací.

Obama tvrdí, že převedení internetu pod zákon o telekomunikacích podpoří rozvoj rychlého internetu, to ale podle WSJ není pravda. Hlavní hrozbou duopolu telekomunikačních a kabelových operátorů je Google Fiber, jeho konkurenti ale budou moci tlačit FCC k tomu, aby prohlásila jeho model za "nespravedlivý";budou říkat, že Google si vybírá jen některé oblasti a účtuje si méně, protože těží z reklamy.

FCC sice tvrdí, že podporuje "neutralitu na síti", ve skutečnosti ale prosazuje pravý opak. Žádný "konec dvourychlostního internetu" se konat nebude, protože "rychlé pruhy" pro některé budou možné, pakliže je byrokraté prohlásí za "odůvodněné".

Soudní rozhodování o kroku FCC se podle WSJ protáhne do funkčního období příštího prezidenta, čím rychleji se ale Amerika vrátí ke konsensu volného internetu, tím lépe. "Americká kultura inovace a svobody na internetu visí na vlásku," uzavírá WSJ.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Řecko, evropské HDP, výsledky O2 CR a KB . . . týdenní výhled
09.02.2015 11:00
Tento týden se sejde tzv. Euroskupina neboli ministři financí eurozóny...
Měnové zajištění zahraničních investic – jistota ve světě turbulentních devizových kurzů
09.02.2015 13:00
Finanční trhy se v letošním roce, ale vlastně i v tom loňském, nesou v...

Váš názor
  •  
    09.02.2015 17:13

    US ekonomika ztrácí prachy z práv.Obama není dobrý prezident a Amerika by se ho měla rychle zbavit,jinak se USA dostanou na trajektorii Evropy,která zrychluje do prdele.Daně na socialismus neuvěřitelně rostou a porostou dokud ten socialismus nevrátíme do kolejí jaké byly.Švihlíková bude znárodňovat a Obama u toho bude dotovat všechny černé a přemnožené.Jdeme směle do prdele.
    Mac
  • pane jo
    09.02.2015 16:00

    Na Ukrajině fašismus, v Evropě islamismus, genderismus, anarchismus a v USA socialismus ? Že by zářné zítřky západní civilizace ? -- http://www.lumendelumine.cz/index.php?page=genderiskus-nici-spolecnost -- http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/proc-praskl-vred-ukrajinskeho-fasismu.html -- http://e-republika.cz/article1849-Mladi-v-USA-jsou-pro-socialismus
    Peté13
Aktuální komentáře
23.12.2025
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:46RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:23Americká cla poškodila ze všech německých odvětví nejvíce autoprůmysl
12:05Rally drahých kovů pokračuje: Zlato na dalším rekordu, stříbro u 70 USD a měď blízko 12 000 USD  
11:59Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech
11:46Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
11:35Čína uvalí prozatímní clo až 42,7 procenta na některé mléčné výrobky z EU
10:17Robotaxi od Baidu se v Londýně propojí s Uberem a Lyftem
9:42Jaderné elektrárny v Česku letos vyrobily přes 31,02 TWh elektřiny, dosud nejvíc
9:11Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě pravidelného úrokového výnosu
8:54Česká zbrojovka získala významný kontrakt v Německu, zlato poprvé nad 4 400 USD a futures smíšené  
8:42Rozbřesk: EU představuje Automotive Package. Je to flexibilnější cesta k čisté mobilitě?
6:08Optimismus na maximu. BofA hlásí nejsilnější investorský sentiment od roku 2021  
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data