Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Coca-Cola očekávání překonala, silnému dolaru navzdory (premarket + 4% )

Coca-Cola očekávání překonala, silnému dolaru navzdory (premarket + 4% )

10.02.2015 13:45, aktualizováno: 10.2. 14:37
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Největší světový výrobce slazených nápojů, americká Coca-Cola, dnes před otevřením trhu v USA zveřejnil hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál a celý loňský rok. Společnost sice překonala očekávání trhu na úrovni zisku (na akcii), avšak silnější dolar a náklady na restrukturalizaci ubraly q/q 55 % čistého zisku. Zejména apreciace dolaru oslabila zahraniční tržby a negativní kurzové změny budou ovlivňovat hospodaření i v FY 2015.

Coca-Cola hospodařila s čistým 4Q ziskem 770 mil. USD, neboli 17centů na akcii, což je pokles z úrovně 1,708 mld. dolarů (38 centů/akcie) v přechozím čtvrtletí. Upravený zisk na akcii (ukazatel EPS) za 4Q14 překonal o dva centy očekávání trhu nastavená na 42 centů (agentura Bloomberg).

Kvartální tržby za poslední tři měsíce loňského roku klesly o 1,5 % na 10,8 mld. USD, tržby za celý rok 2014 byly o 2 % nižší na hladině 46 miliard. Kromě severní Ameriky (+ 2%) společnost zaznamenala v 4Q na všech ostatních trzích mírný pokles tržeb. USA zůstávají pro Coca-Colu klíčovým trhem, kde generuje téměř polovinu veškerých tržeb. Hrubá zisková marže se q/q snížila o 1,4 p.b. na 59,9 %.

Firma plánuje v tomto roce zpětné odkupy za 2 až 3 miliardy dolarů. Coca-Cola také očekává, že negativní vliv posilujícího dolaru, by měl v FY 2015 ukousnout 5 % z celkových tržeb a 7-8 % z nezdaněného zisku.

CEO Coca-Coly Muhtar Knet označil rok 2015 za „transformační“, během něhož firma plánuje seškrtat výdaje (až o 3 mld. USD) a ušetřené prostředky vynaložit primárně na marketing. Již v lednu společnost oznámila propuštění 1800 zaměstnanců a úsporná opatření mají pokračovat.

Titul v premarketu posiluje o 4 % na 42,9 USD za akcii.

cola

Zdroj: BBG, Coca-Cola


Čtěte více:

IPO Recap - překvapivým vítězem je REIT
10.02.2015 13:30
V minulém týdnu na burzu nakonec vstoupilo méně společností než jsme s...
Japonsko potřebuje hlavně kreativní destrukci
10.02.2015 13:13
V Japonsku se dějí velké změny. Vláda prosazuje hluboké strukturální r...
Evropa je uzlíček nervů; Řecko v hlavní roli
10.02.2015 14:30
Evropsko-řecká noční můra pro evropské trhy pokračuje. Euro a evropsk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y