Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IPO Recap: Únor patří mezi slabší období, přesto minulý týden 2 firmy vstoupily na trh

IPO Recap: Únor patří mezi slabší období, přesto minulý týden 2 firmy vstoupily na trh

24.02.2015 11:08
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Minulý týden byl skromný, ale minulé pondělí jsem si ještě myslel, že to bude po delší době týden bez jediného zajímavého IPO v Americe. Obecně podle statistiky je únor jedním z těch nejslabších měsíců co se IPO aktivity podle objemu získaných peněz týče. Níže si můžete prohlédnout graf za posledních 18 měsíců.

ipostat

Nicméně během minulého týdne vstoupily na veřejné trhy dvě společnosti. První je Inotek Pharmaceuticals Corp (ITEK US), což je společnost, která se zabývá zdravotnickými potřebami a vážnými onemocněními oka. Jenom v USA trpí 3,3 mil. lidí kompletní nebo částečnou ztrátou zraku nad 40 let věku. Tento počet do roku 2020 vzroste na 5,5 mil. lidí.

První den na burze společnosti byl zvláštní. Ani ne tak vývojem, akcie otevřela za 6,1 USD což je velmi blízko nabídkové ceně, během celého dne volně vyklesávala na 5,82 USD, aby se před koncem obchodování vyškrábala zpět na šest, kde také zavřela. Tudíž výkon za první den byl 0 %. V dalších dnech akcie už jen oscilovala na nízkém objemu kolem aktuálního závěru 6,10 USD.

ipo_recap_24_2

Druhá firma, která nakonec vstoupila v minulém týdnu na trh je Check Cap Ltd (CHEKU US). Ta se specializuje na vývoj speciální poživatelné tablety, která se využívá při screeningu rakoviny tlustého střeva. Nebezpečí této nemoci je její plíživost, proto je její včasné objevení důležité. Například v Evropě je Česká republika bohužel na špici výskytu tohoto typu onemocnění. A v tzv. západním světě je druhým největším zabijákem mezi rakovinami.

Tableta pak umožňuje nízkoobjemově rentgenovat inkriminované partie. Předností této metody je její neinvazivnost a téměř žádná příprava ze strany pacienta. Firma byla založena poměrně nedávno v roce 2005, kdy se sešel tým expertů z fyziky, softwarového inženýrství, elektrotechniky, mechaniky a fyziologie, který společnost dovedl až do IPO.

I druhá společnost je malá a tak se nedal čekat nikterak prudký vývoj ceny akcie. To se potvrdilo hned druhý den po vstupu. První den ještě vykazoval nějakou aktivitu, ale od druhého dne cena akcie jen osciluje kolem 6,15 USD.

Všechny tituly jsou již dostupné k obchodování v obchodní platformě společnosti Patria Direct na sekundárním trhu.

Zdroj: firemní data, Reuters, Renaissance Capital


Čtěte více:

Růst německé ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlil na 0,7 %
24.02.2015 9:30
Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila růst na 0,7 procenta ...
Pražská burza otevírá bez větších změn; podaří se ČEZu konečně prorazit 600?
24.02.2015 10:01
Pražská burza otevírá bez větších změn, když index PX přešlapuje kole...
Evropa čeká, zdali Janet Yellenová prozradí „tajemství“ kdy Fed zvýší sazby
24.02.2015 10:42
Západoevropské indexy dnes v úvodu obchodování zůstávají těsně pod svý...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.01.2026
14:22Evropa roste, Londýn láme rekordy. FTSE 100 poprvé nad 10 000 body.
13:55Slabý závěr roku? Investoři ukazují na tituly, které mohou v roce 2026 překvapit
12:10Eurozóna prohlubuje pokles výroby. Německý průmysl táhne PMI eurozóny níže
12:05Perly týdne: Roboti už jdou
11:10Akcie vstupují do nového roku růstově, znovu se zvedá zlato  
10:38Průmysl zakončil rok 2025 nadějně. Nálada je nejlepší za více než tři roky
10:00Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila rekordních 17,38 milionu MWh elektřiny
9:40Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,8 pct, upřesnil ČSÚ
9:28Rozbřesk: Optimistické vyhlídky pro českou ekonomiku v roce 2026
9:04Polovodičová divize čínské firmy Baidu chce na hongkongskou burzu
8:51BYD předjel Teslu, SpaceX mění výšku tisíců satelitů a Bulharsko vítá euro  
7:25Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
01.01.2026
17:11Obchod a mír – od jihoamerických kmenů přes Keynese po dnešek
11:06Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?
16:37Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
16:35ČNB: Dluhy domácností v ČR u bank v listopadu stouply na 2,565 bilionu Kč
16:02Martin Kupka: Česko jako premiant regionu, Bulharsko míří do eurozóny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data