Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yanis Varoufakis: Zmírňování evropské politiky rozmrzelosti

Yanis Varoufakis: Zmírňování evropské politiky rozmrzelosti

26.03.2015 11:00

Jeden německý televizní komentátor nedávno odvysílal upravené video, na kterém, ještě před mým působením v pozici ministra financí Řecka, pozdravuji Německo zdviženým prostředníčkem. Následek ukázal potenciál dopadu takového domnělého gesta, zejména v těžkých časech. Takové pozdvižení, které vysílání způsobilo, by totiž nenastalo před finanční krizí roku 2008, která odhalila nedostatky měnové unie Evropy a obrátila proti sobě hrdé země.

Když počátkem roku 2010 již Řecko nemohlo splácet své dluhy francouzským, německým a řeckým bankám, vedl jsem kampaň proti jeho snaze o zisk enormně velké půjčky od evropských daňových poplatníků ke splacení těchto dluhů. Předkládal jsem tři argumenty.

Za prvé, nové půjčky nereprezentovaly ani tolik finanční záchranu Řecka, jako spíše cynické převedení osobních proher z účtů bank na ramena nejzranitelnějších občanů Řecka. Kdo z evropských daňových poplatníků, kteří zaplatili účet za tyto půjčky, ví, že více než 90 % z celkových 240 miliard eur, které si Řecko půjčilo, šlo finančním institucím a ne řeckému státu nebo občanům?

Za druhé, bylo zřejmé, že pokud již Řecko nebylo schopné splatit stávající půjčky, tak by uskrovňující podmínky, ze kterých vycházela „finanční pomoc“, zlikvidovaly jeho nominální příjem a učinily tak národní dluh ještě méně udržitelným. A když by Řekové již nemohli splácet svůj obří dluh, němečtí a další evropští daňoví poplatníci by museli opět zakročit. (Bohatí Řekové by tou dobou již samozřejmě měli své vklady přesunuty do finančních center jako je Frankfurt či Londýn).

Za třetí, uvádět v omyl občany a parlamenty tím, že se prezentuje finanční pomoc jako “solidární“ čin, zatímco se selhává v pomoci běžným Řekům – jejich vmanévrováním do pozice, kdy zatíží Němce ještě více – bylo určeno k podrytí soudržnosti v rámci eurozóny. Němci se obrátili proti Řekům, Řekové proti Němcům a jak se více zemí dostalo do finančních těžkostí, obrátila se Evropa sama proti sobě.

Faktem je, že Řecko nemělo právo si od německých – nebo jakýchkoliv jiných evropských – daňových poplatníků půjčovat v době, kdy byl jeho veřejný dluh neudržitelný. Předtím, než si Řecko vzalo půjčky, mělo zahájit restrukturalizaci dluhu a podstoupit částečné nesplacení dluhu věřitelům v soukromém sektoru. Tento “radikální“ argument byl však v té době ignorován.

Stejně tak měli evropští občané požadovat, aby jejich vlády odmítly vůbec i zvažování převodu soukromých ztrát. To však neučinili a převod byl realizován nedlouho poté.

Výsledkem byla největší půjčka podporovaná daňovými poplatníky v historii, která byla poskytnuta za podmínky, že Řecko přijme tak přísná úsporná opatření, díky kterým v důsledku občané přijdou o čtvrtinu platů, což učinilo splacení soukromých a veřejných dluhů nemožným. Následující a přetrvávající humanitární krize je tragická.

Pět let po první finanční pomoci zůstává Řecko v krizi. Nevraživost mezi Evropany je ta vůbec nejvyšší, kdy především Řekové a Němci poklesli na bod morálního předvádění se, vzájemného obviňování a otevřeného nepřátelství.

Z této jedovaté hry plné obviňování mají prospěch pouze nepřátelé Evropy. Musí to přestat. Pouze tehdy se může Řecko, za podpory evropských partnerů, kteří sdílí zájem na jeho ekonomickém zotavení, soustředit na implementování efektivních reforem a prorůstovou politiku. Je to nezbytné k umístění Řecka do pozice, ve které by konečně splatilo své dluhy a dostálo závazkům vůči svým občanům.

V praxi to znamená, že Eurogroup agreement z 20. února, který poskytl čtyřměsíční odklad na splátky půjček, tak nabízí důležitou příležitost k pokroku. Na naléhání řeckých lídrů v Bruselu při neformálním schůzi z minulého týdne by mělo dojít bezprostředně k jeho implementaci.

V dlouhodobějším měřítku musí evropští lídři spolupracovat na přetvoření měnové unie tak, aby podporovala sdílenou prosperitu a ne podněcovala vzájemný vztek. Nicméně, s cílevědomostí, jednotným přístupem a možná jedním či dvěma pozitivními gesty se to může podařit.

Yanis Varoufakis je řeckým ministrem financí.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Řecko – vítězství Syriza by bylo Pyrrhovo
05.01.2015 15:07
Po třetím neúspěšném pokusu zvolit řeckého prezidenta (29. 12. 2014) d...
Volební program Syriza (jen pro silné povahy)
07.01.2015 15:00
Za 18 dní čekají Řecko předčasné parlamentní volby a horkým kandidátem...
Alternativní scénář: Co se stane, když Řecko opustí eurozónu?
17.02.2015 13:00
Včerejší vyjednávání o nové podobě záchranného programu pro Řecko zkra...

Váš názor
 • No vidíš ty kluku
  03.04.2015 16:12

  No vidíš ty kluku, a půjčili takoví to byli blbci, už to nezopakují, tvoje kukuč platí jen na holky, ale ty si nechávají platit účetjako ty, tak buď chlap, a začni od znova jako když se rozvedeš, R.
  robelix
 •  
  27.03.2015 9:25

  Nechápu, co ten člověk chce. V roce 2010 byly na výběr dvě možnosti, půjčka nebo bankrot. Dneska to je totéž. Ať už si konečně vybere.
  hans
 •  
  26.03.2015 12:20

  Pan ministr zapomíná, že klíčovým problémem dnešního Řecka je nefungující stát. I po odpuštění dluhů bude řecká veřejná správa neschopna vůbec dát dohromady finanční výkazy, aby tušila co vlastně řídí. Korupce, neexistující katastr, právní stát, absurdní zákony, výběr daní na úrovni třetího světa, špatné pracovní právo, to jsou skutečné problémy Řecka. Zkoušel jsem najít web stránku s informacemi o řeckém státním rozpočtu, výběru daní, zima zima zima.........
  Vlado
 •  
  26.03.2015 11:42

  90 % z celkových 240 miliard eur, které si Řecko půjčilo, šlo finančním institucím a ne řeckému státu //// SMIESNA ARGUMENTACIA ministra financií === a "prvých" 90% tj pôvodne pôžičky išli komu - Grekom na ich štedrý SOCIALNY ŠTÁT, v zmysle hesla= Každý občan má mať svojho úradníka.
  Open_mind
  • dlužník hází vinu na věřitele
   26.03.2015 12:50

   .to je příklad arogance .. a to neomlouvám chybu věřitelů ..ať si dá státní správu a ten její bordel do pořádku a nemáme co řešit .. .majetku na prodej či pronájem mají dost! ..když to neumí spravovat a vybírat daně .. není co řešit
   kominík
   • Re: dlužník hází vinu na věřitele
    04.04.2015 15:32

    Spíš je ten článek o socializaci ztrát soukromých bank. Jinak v době nesmyslných půjček a státních fixlů v Řecku byl Varoufakis profesor v USA. Doporučuji přečíst jeho Globálního minotaura.
    (nezadáno)
Aktuální komentáře
16.04.2024
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m