Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WB: Rusku hrozí vleklá recese a nárůst chudoby

WB: Rusku hrozí vleklá recese a nárůst chudoby

01.04.2015 14:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Rusku hrozí vleklá hospodářská recese. Vliv západních sankcí uvalených na zemi kvůli ukrajinské krizi totiž může přetrvávat ještě řadu let, zatímco ropa bude dál relativně levná. Světová banka zároveň zhoršila svou prognózu výkonu ruské ekonomiky v tomto a v příštím roce.

WB nyní odhaduje, že hrubý domácí produkt Ruska v tomto roce klesne o 3,8 procenta. V příštím roce se sníží o další 0,3 procenta. Předpokládá to v pesimističtějším scénáři. Ten počítá s tím, že ceny ropy v příštích dvou letech stoupnou jen minimálně; letos se ustálí průměrně na 53 dolarech za barel a v příštím roce budou o čtyři dolary na barel dražší. Tato prognóza je podstatně horší než prosincový odhad banky, který pro tento rok předpokládal pokles ruské ekonomiky o 0,7 procenta. Pro následující rok již očekával návrat k růstu, odhadovanému na 0,3 procenta.

WB dnes ale zveřejnila i optimističtější výhled. Ten se opírá o postupné zotavení cen ropy na průměrnou cenu 65,5 dolaru za barel v letošním a 68,7 dolaru za barel v příštím roce. Ruská ekonomika by v takovém případě letos klesla o 2,9 procenta. V příštím by stoupla o 0,1 procenta.

Podle hlavní ekonomky WB pro Rusko Birgit Hanslové je velkým úkolem ruské politiky přizpůsobit se "nové realitě cen ropy" a "podmínkám sankcí". Nejnovější zpráva SB předpokládá, že restrikce zůstanou v platnosti ještě v příštím roce. Jejich dlouhodobě škodlivý vliv by ale mohl být patrný i poté, až budou zrušeny. Západní sankce podle WB také pravděpodobně prohloubí stávající nouzi o investice.

Ruskou ekonomiku vedle západních sankcí a pádu cen ropy loni podkopával také propad rublu. Ruská měna loni navzdory intervencím centrální banky oslabila vůči dolaru o více než 40 procent. Ruská centrální banka odhaduje tempo letošního hospodářského poklesu na 3,5 až čtyři procenta. Oživení lze čekat v roce 2017, kdy by hospodářský růst mohl přesáhnout šest procent, uvedla banka v polovině března. Tehdy také snížila svou základní úrokovou sazbu o jeden bod na 14 procent, aby se tak pokusila domácí ekonomiku podpořit.

Světová banka současně prohlásila, že poprvé od krize z let 1998-1999 se zvýší počet Rusů zasažených chudobou. Míra chudoby by měla v letošním roce vzrůst na 14 % (20,1 mil. lidí) a v roce 2016 by měla činit 14,1 %. V roce 2014 byla míra chudoby na 11procentní úrovni.

Zdroj: WB, Tass, ČTK


Čtěte více:

Krátkodobé tipy - ikona doby Apple ale i bankovní gigant jsou v kurzu!
01.04.2015 11:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.12.2025
16:58Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již zítra!
15:58Traders Talk: O Santa Rally rozhodne Fed, technologie se drží a zlato má prostor růst
15:07Je zahraniční kapitál do USA nasáván nebo je tam tlačen?
13:01Paměťové čipy zdražují o desítky procent a jejich výrobci nestíhají
11:59Evropské trhy pokračují vzhůru podobně jako krypto  
11:06Anthropic plánuje v příštím roce IPO
10:33Airbus kvůli vadě trupových panelů snížil cíl dodávek na letošní rok
8:50EU ukončí dovoz ruského plynu do roku 2027. Maďarsko a Slovensko přehlasovány
8:45Rozbřesk: Čína chce bojovat s průmyslovou deflací. Co to znamená pro Evropu a Česko?
8:43Nový AI čip od Amazonu, úvěrové riziko Oraclu na maximu od krize a zákaz dovozu ruského plynu do EU  
6:00Google se veze na AI vlně, pro Apple je umělá inteligence stále hrozbou?
02.12.2025
22:02Optimismus se vrací na americké trhy: Nasdaq posiluje, riziková aktiva ožívají  
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/25 Q2, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Macy's Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Salesforce Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
UiPath Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)