Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Může být výpověď daná obéznímu zaměstnanci diskriminační?

Může být výpověď daná obéznímu zaměstnanci diskriminační?

02.04.2015 5:30
Autor: Tomáš Zach, KŠB

V komentovaném případě šlo výpověď danou panu Kaltoftovi, který v Dánsku pracoval patnáct let jako pečovatel o děti předškolního věku, přičemž po celou tuto dobu byl obézním ve smyslu definice Světové zdravotnické organizace. V listopadu roku 2010 byl však jeho pracovní poměr výpovědí zaměstnavatele ukončen. Uvedeným důvodem byl obecně klesající počet dětí, o něž má být pečováno, proč se však zaměstnavatel rozhodl mezi ostatními právě pro pana Kaltofta, mu sděleno nebylo. V rámci jednání souvisejících s jeho propuštěním byla přitom nepřímo zmíněna i obezita pana Kaltofta. Ten se proto rozhodl své propuštění u dánského soudu napadnout pro protiprávní diskriminaci na základě jeho zdravotního stavu neboli obezity.

Během posouzení této žaloby požádal dánský soud Soudní dvůr Evropské unie o objasnění, zda unijní právo v obecné rovině zakazuje diskriminaci na základě obezity, a pokud ne, zda může být obezita alespoň považována za „zdravotní postižení“ ve smyslu směrnice o rovném zacházení v zaměstnání a povolání. 

Soudní dvůr dospěl nejprve k závěru, že unijní právo nezakotvuje v oblasti zaměstnání a povolání obecnou zásadu zákazu diskriminace na základě obezity jako takové. To však na druhé straně nevylučuje, že obezita může podle okolností případu a za stanovených podmínek představovat „zdravotní postižení“ ve smyslu směrnice o rovném zacházení v zaměstnání a povolání. Vycházeje z účelu a cílů této směrnice Soudní dvůr dovodil, že tak tomu bude zejména tehdy, pokud za daných okolností způsobuje obezita zaměstnance dlouhodobé omezení vyplývající především z fyzických, duševních nebo psychických postižení, které v interakci s různými překážkami může bránit plnému a účinnému zapojení této osoby do profesního života na rovnoprávném základě s ostatními pracovníky. Soudní dvůr následně doplnil, že obezitu je možné považovat za „zdravotní postižení“ především v případě, kdy zaměstnanci brání v tomto zapojení. Takový důsledek má přitom obezita podle soudu zejména pokud omezuje zaměstnance v pohybu, anebo brání-li mu jinak v plnění jeho pracovních úkolů. 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
    14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.