Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Objem dodávek PC poklesl v 1Q15 o 6,7 % yoy; je nejnižší od 1Q09

Objem dodávek PC poklesl v 1Q15 o 6,7 % yoy; je nejnižší od 1Q09

10.04.2015 10:21
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Včera IDC uveřejnilo data o světových dodávkách počítačů. Ty v prvním kvartále roku 2015 dosáhly na objem 68,5 milionu kusů. Představuje to tak pokles o 6,7 % yoy.

Trh počítačů byl v druhé polovině roku 2014 ještě hnán z jednorázového efektu výměny strojů z důvodů ukončení podpory Windows XP. V prvním kvartále segment následoval silný konec uplynulého roku navzdory některým faktorům, které je kompenzovaly - zejména pak zpomalení výdajů firem na hardware po výměně za lepší stroje po přechodu na vyšší verze Windows.

V mnoha regionech měla podstatný vliv i volatilita měnového kurzu a nestálost obecného ekonomického prostředí, kdy se z důvodu nejistoty firmy nehrnuly do větších investic. V neposlední řadě mělo vliv i předzásobení retailerů. Výsledkem byl pokles dodávek v prvním čtvrtletí pod hodnotu 69 milionů kusů což je nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2009.

Obecnému poklesu se nevyhnul ani podstatný americký trh, který však odolával lépe, když zaznamenal menší pokles (-1 %) než všechny ostatní regiony a outperformoval tak světový trend. Nejlépe se v USA dařilo konvertibilním notebookům, chromebookům a ultra-slim zařízením.

V budoucnu je na obzoru nový systém Windows 10. Měl by přinést to nejlepší z Windows 7 a 8.1 dohromady. Windows 10 bude zdarma k upgradu pro všechny, kteří používají všechny starší zmíněné operační systémy. Opět by to mohlo přinést vlnu nahrazování starých nevýkonných nebo prostě nevyhovujících pracovních stanic, což by mohlo mít pozitivní efekt na dodávky počítačů. Nedá se však ještě příliš odhadnout, jak silný tento efekt bude.

Analytici IDC se domnívají, že se stoupajícím tlakem na cenu a klesajícími dodávkami PC bude v dohledné době muset dojít ke konsolidaci mezi jednotlivými výrobci, alespoň na bázi odprodeje divizí zodpovědný za výrobu PC, když ne celých společností.

V Evropě dodávky poklesly výrazněji než v USA, když se prodejci snažily vyčistit své sklady zásob z předchozího čtvrtletí. Asie a Pacifik bez Japonska byl zasažen hlavně silnými poryvy ve vývoji měnového kurzu, který odrazoval obchodníky od investic do hardwaru. Japonsko zaznamenalo prudký meziroční pokles o 44 %. Důsledek takového propadu je vysoká srovnávací základna ze začátku loňského roku, kdy jednak firmy nahrazovaly PC kvůli Windows XP, ale také se předzásobovaly ještě před růstem daní v Japonsku.

Mezi jednotlivý výrobci nejlépe performovalo Lenovo, které se drží první příčku s podílem na trhu lehce pod 20 %. Těsně za ním je HP a třetím byl v 1Q15 Dell.

idc_pc

Zdroj: IDC


Čtěte více:

Rozbřesk - Středoevropské měny jsou na výslunní
10.04.2015 9:10
Středoevropské měny jsou na výslunní. Maďarský forint byl v tomto týd...
ČR - Průmysl na vzestupu
10.04.2015 9:23
Sérii výborných výsledků průmyslu rozšířil i únor, kdy se výroba v naš...
ČR - Stavebnictví hlásí další růst
10.04.2015 9:32
I v únoru pokračovala expanze dříve silně utlumeného stavebnictví. Ji...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.08.2025
18:45Nový AI normál a současná psychologie fundamentu
17:01Průzkum Reuters: Středoevropské měny dostanou od dolaru podporu, forint ale ustoupí. Koruna zůstane na svém  
17:00Co čekat od čtvrtečních výsledků ČEZ? Pohled analytika  
16:15McDonald's odčinil první kvartál. Sází na Snack Wrap a limonády pro Gen Z
15:42JPMorgan: Svět by neměl spoléhat, že se USA po Trumpovi vrátí k nízkým clům
15:24Trump zatápí elektromobilům. Rivian a Lucid to ve druhém kvartále tvrdě odnesly
14:39Uber: Silná čísla a nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě 20 miliard dolarů  
14:21Překonání odhadů a vylepšení výhledu vystřelují akcie Shopify vzhůru
13:57Disney zlepšil celoroční výhled zisku. Daří se streamingu a zábavním parkům
13:25Traders Talk: Trhy otřásla makrodata. Palantir překvapil výsledky, AMD ztrácí a ČEZ na čísla teprve čeká
10:45Další obrat akcií vzhůru potvrzuje růstový trend. V hledáčku zůstávají výsledky a cla  
10:36Jakub Blaha: Výsledky AMD nad očekávání, ale trh očekával ještě víc  
10:29Novo Nordisku rostly tržby nejméně za čtyři roky, firma pokračuje v žalobách kvůli levným kopiím léků na hubnutí
9:59Dominik Rusinko: Průmysl v červnu zaostal za očekáváním
9:43Stavební produkce v Česku v červnu meziročně vzrostla o 14 procent
9:38Vývoz aut pomohl vytáhnout obchodní bilanci do přebytku 26,3 miliardy korun
9:34Průmyslová výroba v ČR v červnu meziročně nepatrně vzrostla, hlavně díky autům
9:05Rozbřesk: Inflace v červenci nepřekvapila, ČNB podrží sazby stabilní
8:43Švýcarsko bojuje proti americkým clům, USA proti čínské AI a Rusko zvažuje ústupky na Ukrajině  
8:28Z uhlí na data: Staré evropské elektrárny mohou dostat druhou šanci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
AppLovin Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Beiersdorf AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Commerzbank AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Corteva Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
DoorDash Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Duolingo Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Dutch Bros Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
elf Beauty Inc (06/25 Q1, Aft-mkt)
Emerson Electric Co (06/25 Q3, Bef-mkt)
Energy Transfer LP (06/25 Q2, Aft-mkt)
Fortinet Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Glencore PLC (06/25 Q2, Bef-mkt)
Global Payments Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
InterContinental Hotels Group PLC (03/25 Q1, Bef-mkt)
Joby Aviation Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Lyft Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
McDonald's Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
MetLife Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Oscar Health Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Realty Income Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Siemens Energy AG (06/25 Q3, Bef-mkt)
Texas Pacific Land Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Uber Technologies Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
voestalpine AG (06/25 Q1, Bef-mkt)
Walt Disney Co/The (06/25 Q3, Bef-mkt)
Zalando SE (06/25 Q2, Bef-mkt)
Zillow Group Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00Vonovia SE (06/25 Q2)
7:30Bayer AG (06/25 Q2)
7:30Novo Nordisk A/S (06/25 Q2)
8:00Coca-Cola HBC AG (06/25 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00New York Times Co/The (06/25 Q2)