Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Středoevropské měny jsou na výslunní

Rozbřesk - Středoevropské měny jsou na výslunní

10.04.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Středoevropské měny jsou na výslunní. Maďarský forint byl v tomto týdnu na nejsilnějších úrovních od konce roku 2014 a polský zlotý dokonce testováním 4,00 EUR/PLN oťukává čtyřletá maxima. Jedním z důvodů jsou pozitivní středoevropská makro-čísla - ekonomiky tento rok pojedou slušným tempem (2-3%) a bilance se zbytkem světa (především v případě Maďarska) se v uplynulých letech výrazně vylepšila. Druhým neméně důležitým faktorem je probíhající kvantitativní uvolňování v eurozóně a politika záporných úrokových sazeb u většiny evropských centrálních bank (Švýcarsko, Švédsko, Dánsko i eurozóna). V takovém prostředí jsou jakékoliv kladné výnosy silným magnetem na peníze. Polská centrální banka navíc trhům před časem komunikovala, že neplánuje úrokové sazby dál snižovat (z dnešních 1,5%). Je otázka, zda si to nakonec při výraznějším přílivu peněz ze zahraničí bude moci dovolit - silný zlotý může dál prohlubovat propad cen (-1,6% y/y) a tlačit dolů inflační očekávání. Obrana před dovozem měnové expanze z eurozóny se tak v tuto chvíli vypadá jako předem prohraný boj.

Optimismus se v tomto týdnu přelil i na českou korunu. Ta zdá se zatím nebere moc vážně verbální šermování bankovní rady a hrozbu dalšího oslabení intervenčního kurzu. I když slovy centrálních bankéřů “pravděpodobnost takového kroku vzrostla”, je podle nás stále relativně nízká. Trhy ale pravděpodobně nejistota odradí od testování 27,00 EUR/CZK a koruna může být více citlivá před květnovým zasedáním ČNB a zveřejněním nové prognózy.

Region - forex

Forint se zlotým včera korigovaly své předchozí prudké posílení a oslabovaly o 0,4 %, resp. 0,5 %. Mírně oslabila i česká koruna. Komentáře dvou centrálních bankéřů, Hampla a Lízala, které se během dne objevily, však žádné zásadní novinky nepřinesly. Druhý jmenovaný v podstatě zopakoval závěry z posledního zasedání. Hampl uvedl, že než jednorázové výkyvy (například po prohlášeních prezidenta) je pro centrální banku důležitější, jak se kurz vyvíjí v průměru dlouhodobě (na což má velký vliv ECB).

Dnes trh sleduje i česká čísla ze stavebnictví a z průmyslu, v jehož případě očekáváme mírně horší výsledky než trh. Nicméně dramatický dopad na kurz koruny nečekáme. Zajímavější kurzový vývoj se v posledních týdnech jistě odehrává v Polsku a v Maďarsku. Jak jsme již zmiňovali, prudké posilování obou měn nemusí zůstat bez verbální odezvy centrálních bankéřů, zejména v Polsku, kde se poměrně silně “zavázali” ke stabilitě oficiálních sazeb.

Dluhopisy

Zatímco evropské akcie (konkrétně Eurostoxx 600) dosáhly včera historických maxim, tak výnosy německých vládních dluhopisů nových historických minim. Výnosová křivka německých vládních dluhopisů se ocitla až do osmi let v záporu. Výnosy pak globálně mírně vzrostly díky jejich posunu v USA.

Řecko včera rovněž uhradilo 450 miliónu euro MMF a výnosy jeho dluhopisů výrazně klesly (o 18-54 bodů). Napjatá situace ve státní kase však pokračuje - splátky MMF v květnu činí 950 miliónu euro.

Dnešek pak bude z pohledu dat zcela nezajímavý a tak trh bude sledovat spíše na akciovém trhu a také vystoupení amerických centrálních bankéřů.


Čtěte více:

Zhodnocení investičních doporučení Patria pro 1Q15
09.04.2015 17:00
Pro rok 2015 jsme doporučovali investovat do akcií v západní Evropě a ...
Summary: Revidovaný výhled pro hliník srazil akcie Alcoa, titul přesto ponecháváme v DIP
09.04.2015 17:28
Evropa:Akcie švýcarských výrobců luxusního zboží Swatch (DIP) a Compag...

Váš názor
 • Hrubka v nadpisu
  10.04.2015 10:27

  Pěkný článek, ale pánové, výsluní je s jedním N!
  Nemira
 • Hrubka v nadpisu
  10.04.2015 10:27

  Pěkný článek, ale pánové, výsluní je s jedním N!
  Nemira
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:00Sprint Corp (12/19 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů