Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

23.04.2015 8:55
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza ve středeční obchodní seanci ztrácela, index PX odepsal 1,3 %.

Elektrárenské společnosti ČEZ po ranním výletu k 663,90 došel dech a nakonec tak titul klesl o 0,3 % na 655,50 .

Finančnímu sektoru se příliš nedařilo – poraženým dne byl VIG, jehož akcie odepsaly 3,7 % na 1057 a výrazně ztrácela i Komerční banka, která odepsala 1,9 % na 5380 s denním minimem až na 5320 . Výprodejům odolala pouze Erste bank, která přidala kosmetických 0,1 % na 674 .

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens přidal 0,8 % na 719,50 a akcie Tabáku odepsaly technických 7,2 % na 10 475 , když společnost poprvé obchodovala bez nároku na dividendu ze zisku za loňský rok.

Mediální skupina CETV ztratila 0,7 % na 68,55 , další prudký růst, tentokrát o 4,2 % na 150 , předvedl Unipetrol.

Evropa

Evropské akciové trhy zakončily obchodování nerozhodně, když zklamáním jsou výsledky některých společností a naopak pozitivem zpráva, že řecké banky získaly od ECB přístup k další likviditě prostřednictvím programu ELA. Sledovaná byla data ze Spojených států, kde prodeje starších domů v březnu dosáhly 5,19 mil. při odhadech na úrovni 5,03 mil.

Nedařilo se maloobchodníkům, přičemž britské Tesco oslabilo o 5,2 % poté, co firmy vykázala historicky největší roční ztrátu. Sainsbury pak odepsala 3,7 %, WM Morrison 4,1 % a společnost Kering 3,9 % v návaznosti na větší než očekávaný propad tržeb u značky Gucci. Německé Metro oslabilo o 1,8 % díky negativnímu doporučení od analytiků Fitch.

Silný růst naopak zaznamenaly akcie Volvo a Rolls-Royce, které přidaly 15 %, resp. 4,1 % díky oznámení, že firmy jmenovaly nové CEO. Společnost ASML Holding zpevnila o 10,8 %, což je reakce na zprávu, že největší evropský výrobce chipů získal historicky největší zakázku.

Celoevropský Euro Stoxx 50 posílil o 0,1 %, francouzský CAC 40 o 0,4 %, když britský FTSE 100 naopak odepsal 0,5 % a německý DAX 0,6 %.

USA

Americké trhy podpořeny korporátními výsledky včera zavřely v zelených číslech. Z makrodat byly zveřejněny prodeje starších domů v USA, které v březnu stouply na 5,19 mil. při očekávání trhu 5,03 mil., předchozí měsíc byl revidován na 4,89 mil.

Dow Jones Industrial Average posílil o půl procenta, S&P500 +0,5% a technologický Nasdaq Composite +0,4%. Index volatility VIX propadl o 4,8%. V zelených číslech skončilo všech 10 hlavních sektorů, nejvíce se dařilo technologiím (+1,1%) a telekomunikacím (+0,7%).

Dolar se stabilizoval nad 1,07 USD/EUR. Zlato kleslo pod 1190 USD/unci. Ropa po vyšších týdenních zásobách v USA zakončila nad 56 USD/barel.

Boeing po výsledcích za 1Q ztratil 1,4%.

Coca-Cola kvartálním ziskem 48c na akcii překonala očekávaní 42c a titul posílil o 1,3%.

CEO McDonald’s po horším výsledku hospodaření za 1. čtvrtletí překvapil slovy o plánu restrukturalizace a akcie zpevnily o 3,1%.

Teva Pharmaceutical plánuje za 40,1 mld. USD koupit svého konkurenta – společnost Mylan. Akcie na potvrzené zprávy výrazně nezareagovaly.

Po ukončení obchodování reportovaly čísla společnosti Facebook, AT&T či Qualcomm.

Asie

I přesto, že aktivita v čínském zpracovatelském sektoru klesla v dubnu na nejnižší úroveň za poslední rok, jak vyplynulo z průzkumu mezi nákupními manažery, asijské akcie povětšinou dnes rostly. Burzy v Tokiu, Šanghaji a Soulu dokonce atakovaly několikaletá maxima.

Dubnová aktivita v čínském zpracovatelském sektoru předběžně zveřejněná HSBC vyšla na úrovni 49.2, což je méně než odhadoval Reuters na úrovni 49,6. Minulý měsíc oficiální PMI v Číně zveřejněné čínskou vládou bylo na úrovni 50,1, což bylo lepší než finální PMI zveřejněné HSBC na úrovni 49,6, což ukazovalo na snížení aktivity ve zpracovatelském sektoru Číny. Hranice 50 bodů totiž od sebe odděluje právě expanzi a snižování aktivity ve zpracovatelském průmyslu.


Čtěte více:

Výsledková sezóna 1Q15 v ČR
22.04.2015 17:15
Start americké a evropské sezóny nemůže nechat české investory na poch...
Summary: Roche, Safran, Boeing, Coca-Cola, McDonald´s
22.04.2015 17:17
Evropa:Akcie dodavatele komponentů pro výrobu čipů ASML Holding (DIP) ...
Výsledky Unipetrolu v 1Q15 - čistý zisk vzrostl k 2 mld. Kč
23.04.2015 8:08
Za první čtvrtletí roku 2015 společnost vykázala provozní zisk EBITDA ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.05.2025
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?
29.05.2025
22:00Nvidia po výsledcích táhla trhy vzhůru  
18:23Nový inflačně - monetární režim a finanční síla obchodovaných firem
17:15Cena stříbra loni stoupla o 21 procent a v průměru rostla nejvíc za 13 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data