Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky Unipetrolu v 1Q15 - čistý zisk vzrostl k 2 mld. Kč

Výsledky Unipetrolu v 1Q15 - čistý zisk vzrostl k 2 mld. Kč

23.04.2015 8:08, aktualizováno: 23.4. 8:37
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Aktualizováno

Za první čtvrtletí roku 2015 společnost vykázala provozní zisk EBITDA LIFO v hodnotě 3,111 miliardy korun. Čistý zisk v prvním čtvrtletí dosáhl hodnoty 1,995 miliardy korun. Obrat společnosti ve stejném období činil 23,975 mld. korun, což představuje meziročně 16% pokles způsobený dramatickým meziročním snížením cen ropy.

unitab 

Unipetrol uvedl, že výsledku se mu podařilo dosáhnout velmi vysokou mírou využití výrobních kapacit a zvýšeným objemem prodejů v obou segmentech. Sekundárním positivním efektem byla vyšší úroveň rafinérských ale i petrochemických marží. Marže vzrostly vlivem navýšení prodejů díky nižším cenám ropy na světových trzích.

Co se prodejních kanálů týče na oba kanály - jak maloobchodní síť Benzina i velkoobchodní prodej rostl. Unipetrol vypíchl detail, kdy zmiňuje i solidní růst gastro služeb.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, společnost v prvním čtvrtletí roku 2015 dosáhla provozního zisku EBITDA LIFO ve výši 2,985 miliardy korun, což představuje zásadní meziroční zlepšení. Výši provozního zisku pozitivně ovlivnily vyšší marže na rafinérských produktech a polyolefinech, mírně vyšší rozdíl cen mezi ropami Brent a Ural, nižší interní náklady na energie v důsledku poklesu cen ropy a vyšší prodeje rafinérských i petrochemických produktů. Prodeje paliv podporovala v prvním čtvrtletí také stabilně nízká úroveň šedé zóny, omezená v důsledku legislativních opatření přijatých na konci roku 2013.

uni_graf

V rafinérské části segmentu downstream bylo v prvním čtvrtletí roku 2015 dosaženo objemu zpracované ropy 1,243 mil. tun, což představuje meziroční nárůst o 10 %. Využití rafinérských kapacit dosáhlo úrovně 84 %, negativně ho ovlivnila zimní sezónnost a plánovaná odstávka rafinérie v Kralupech, úspěšně realizovaná v druhé polovině března. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 15 % na úroveň 1,055 mil. tun, zejména s ohledem na lepší realizované prodeje u benzínu i nafty.

Dne 31. března 2015 vydal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pravomocné rozhodnutí týkající se nákupu akciového podílu společností Eni (32,445 %) ve společnosti Česká rafinérská. Po dokončení transakce, které se očekává do konce dubna, se společnost Unipetrol stane jediným akcionářem společnosti Česká rafinérská. Akvizice otevírá možnosti pro další zlepšení provozního řízení českých rafinérií a umožní strategickou kontrolu nad těmito aktivy.

Prodejní objemy petrochemické části segmentu downstream činí za první čtvrtletí letošního roku 446 tis. tun (+1 % meziročně). Prodeje polyetylénu vzrostly meziročně o 17 %, v případě polypropylénu o 10 %. Vysokou poptávku po polymerech ovlivňovalo zejména ekonomické oživení, nižší úroveň dovozů do EU a exportní zaměření některých evropských producentů na trhy mimo Evropu, v důsledku oslabování EUR vůči USD. Společnost spolehlivě provozovala etylénovou jednotku za velmi vysokého 95% využití výrobní kapacity.

Maloobchodní segment zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2015 velmi dobrý provozní zisk EBITDA LIFO 135 mil. korun, což představuje meziroční nárůst o 35 %. Meziročně se zlepšila úroveň palivových marží a to jak na benzínu, tak na naftě. Společnosti se podařilo zvýšit prodeje pohonných hmot, s ohledem na nižší cenovou hladinu vyvolanou poklesem ceny ropy a vlastními aktivitami v oblasti prodeje a marketingu. Pozitivně do výsledku maloobchodního segmentu přispěl i nepalivový segment, zejména lepší prodeje v síti provozoven STOP CAFE.

uni_malo

Zdroj: firemní data


Čtěte více:

Výsledková sezóna 1Q15 v ČR
22.04.2015 17:15
Start americké a evropské sezóny nemůže nechat české investory na poch...
Summary: Roche, Safran, Boeing, Coca-Cola, McDonald´s
22.04.2015 17:17
Evropa:Akcie dodavatele komponentů pro výrobu čipů ASML Holding (DIP) ...
Wall Street se posunula blíže svým historickým rekordům
22.04.2015 22:08
Americké trhy podpořeny korporátními výsledky dnes zavřely v zelených ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data