Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR: Ekonomický růst tlačí nezaměstnanost rychle dolů

ČR: Ekonomický růst tlačí nezaměstnanost rychle dolů

04.05.2015 9:33
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Slušný ekonomický růst založený především na výkonu zpracovatelského průmyslu vytváří nová pracovní místa a snižuje nezaměstnanost prudce dolů. Výraznou zásluhu na tomto výsledku bude mít především automobilový průmysl, který je motorem české ekonomiky a zároveň nejsilnějším průmyslem vůbec.

Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu klesla míra nezaměstnanosti podle výběrových šetření pracovních sil v prvním čtvrtletí na 6,1 %. Loni touto dobou přitom dosahovala necelých sedmi procent.

Zaměstnanost však roste nejen v průmyslu, ale i ve službách, i když stále ještě o něco pomaleji. Naproti tomu klesá počet podnikatelů, nicméně konec jejich podnikání můžeme spojovat i s jejich návratem do zaměstnaneckého poměru třeba z dříve využívaného švarcsystému.

Celkově jsou čísla o trhu práce za první čtvrtletí letošního roku pozitivní. Přesto i na nich můžeme najít určité negativní trendy. V první řadě je to jen velmi pomalý pokles dlouhodobé nezaměstnanosti na jedné straně a pomalý růst mezd na straně druhé.

V další části roku předpokládáme podobný vývoj trhu práce v linii dosavadních tendencí. Zrychlující ekonomický růst bude ve druhém čtvrtletí snižovat nezaměstnanost až pod hranici šesti procent, a to i díky rozjezdu sezónních prací. Závěr roku sice jako již tradičně přinese korekci nahoru, avšak nezaměstnanost bude opět meziročně nižší a podmínky na trhu práce příznivější.


Čtěte více:

Rusko: těžba ropy na postsovětském maximu
04.05.2015 9:30
Těžba ropy v Rusku zůstala v dubnu na postsovětském maximu 10,71 mil....
Technická analýza - Jestřábí komentáře z Fedu pomáhají dolaru
04.05.2015 9:30
EURUSD: Dolar úspěšně drží pozici pod denním pivotem 1,1222 EURUSD. O...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data