Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kvůli Zemanovi se jmenování nových profesorů ve čtvrtek neuskuteční

Kvůli Zemanovi se jmenování nových profesorů ve čtvrtek neuskuteční

06.05.2015 13:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Jmenování nových profesorů se ve čtvrtek neuskuteční. O odložení slavnostního aktu rozhodl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) kvůli sporům akademiků s prezidentem Milošem Zemanem, který odmítl jmenovat trojici profesorů. Podle ministerstva školství přitom splnili všechny podmínky nutné ke jmenování. Chládek nyní usiluje o setkání se Zemanem a některými rektory.

Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů, jde o docenty Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Důvodem je podle Hradu minulost kandidátů. Akademici rozhodnutí prezidenta označují za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod.

Chládek se o Zemanově rozhodnutí dozvěděl na úterní schůzce, žádné konkrétní podklady, které by odmítnutí jmenovat profesory zdůvodnily, ale prý od hlavy státu nedostal. "Dnes jsem požádal o individuální schůzku pana prezidenta za účasti rektorů Karlovy Univerzity a Vysoké školy ekonomické, aby si tam vyslechli konkrétní důvody a zároveň jsem rozhodl, že zítřejší (čtvrteční) termín pro jmenování profesorů odsuneme," řekl dnes Chládek novinářům během jednání vlády.

Jmenování by se podle něj mělo uskutečnit až po setkání s prezidentem. Kdy k němu dojde, ale zatím neví. Dnes odpoledne se ministr sejde s dvojicí rektorů vysokých škol, na nichž trojice profesorů působí. O případné změně vysokoškolského zákona, který jmenování profesorů upravuje, se podle něj bude teprve diskutovat.

Chládek je přesvědčen, že všech 45 kandidátů, kteří jsou navrženi, splnilo podmínky stanovené zákonem a "není tam podle našeho názoru žádný zákonný důvod, proč nejmenovat tyto profesory." Zeman mu ke svým důvodům prý řekl, že jsou zásadní. Nemá ale žádné podrobnější informace, než se objevily v médiích.

U Eichlera, který působí na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE a v Ústavu mezinárodních vztahů, považuje Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka za problém to, že prý před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády, a u Ošťádala zase údajné kontakty s komunistickou Státní bezpečností (StB).

U Fajta podle mluvčího Hradu šlo o informace Mladé fronty Dnes, která loni napsala, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu.

Zdroj: ČTK





Čtěte více:

Prezident Zeman odmítl jmenovat tři navržené profesory
06.05.2015 8:54
Prezident Miloš Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoš...

Váš názor
  •  
    07.05.2015 8:00

    Máme velké štěstí a nebo máme to co jsme chtěli. První prezident alkoholik a vizionář, který v historií n o r m á l n í ch lidí nemůže nalést ocenění, uznání. Druhý kmotr všech kmotrů.Jsem zvědav jestli se prokáže, že to byl také největší zloděj v české historií, jak se sem tam můžeme dočíst. Třetí ješitný samoliba, který myslím si nekrade, ale vyžívá se v přiblblých bonmotech a občasnými mocensko duševními úlety, například výměnkem pro důchdkyně na slovensku, nejmenování homoseksuála profesorem a chválou Putinova vládnutí, jeho vzor. Máme co jsme chtěli, příště to snad bude Kalousek, nebo Drábek. I když asi dřív než kandidatůra na prezidenta je čeká svatořečení , za služby které poskytli církvím AŤ žije Český Ovčan.
    Homo
  • Zeman je mimozemstan
    06.05.2015 19:27

    https://youtu.be/k0KZp7jOFp8
    Mezernik
    • Re: Zeman je mimozemstan
      06.05.2015 19:33

      :)) dobrý. Tady je zamlada: https://www.youtube.com/watch?v=Hlc8tANqezg
      db
  • Náš hradní pán zapomíná
    06.05.2015 19:20

    že být zvolen za prezidenta neznamená, že si bude dělat co chce ale má respektovat názory lidi kteří mu tuto funkci svěřili. To když se on rozhodne tak zruší i neděle protože ekonomie potřebuje více pracovních dní. Je to ješita co jako malý mstivý kluk si dupne a just začne prosazovat co chce, jen aby ostatním dokázal, že si může dělat to co chce on. Navíc je to hrubián a sprostý ožrala. To také už dokázal a dokazuje denodenně. Navíc dělá celému národu ostudu a kazí nám reputaci ukazováním se a bratříčkováním se s těmi nejhoršími a světový mír ohrožujícími politiky, jako žákem učedníka velkého Stalina, kterého bývalý šéf KGB zase propaguje. .
    ...
  • Zeman s akcí čisté ruce
    06.05.2015 16:55

    Povede novou akci čistá prdel.........akorát nechápu,co to má společného s ekonomikou.
    Mac
  • a já si zase nemyslím...
    06.05.2015 14:48

    ... že by kdejakej komunistickej, potažmo socdemáckej nebo SPOZáckej ksindl měl bejt prezidentem
    marrtt
    •  
      06.05.2015 19:30

      Presne tak, Shapiro na Hrad! Milos na Vysocinu!
      Mezernik
  •  
    06.05.2015 14:30

    Rozhodně nejsem fanda Zemana. A tohle je tak první, s čímž bych mohl souhlasit. Nemyslím si, že by každej komunistickej xindl měl být profesorem :-)
    qwer
Aktuální komentáře
06.02.2026
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university