Aktualizováno Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu končícím 20. června změnil pouze nepatrně, došlo ke zvýšení o tři tisíce na 271 tis. (+1 % t/t). Trh očekával hodnotu 273k (agentura Bloomberg). Předchozí týden byl revidován o jeden tisíc výše na konečných 268 tisíce žádostí. Celkově hledalo v USA předminulý týden práci 2,247 milionu nezaměstnaných (t/t +1 %, neboli 22 tis. uchazečů).
4W klouzavý průměr, méně volatilní indikátor trhu práce, má hodnotu 273,75 tis. (minus 3,3k t/t). Dnešní statistika není pro trhy žádným překvapením, i když čísla jsou oproti konsensu mírně lepší. Počet žádostí se drží již 16. týden pod úrovní 300 tisíc, což poukazuje na silný trh práce, který by měl podpořit růst HDP v 2Q15.

Dobrá průběžná data o počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti by se měla positivně projevit i v měsíčním reportu o tvorbě nových pracovních míst. Příští týden ve středu bude vydána červnová zpráva ADP o počtu nových míst, kde se očekává hodnota 211 tisíc (201k v květnu). Dlouhodobě se zlepšující situace na trhu práce navíc konečně prosakuje do spotřebního chování Američanů. Osobní výdaje se v květnu zvýšily o 0,9 % oproti 0,1procentnímu růstu v dubnu (oček. 0,7 %). Příjmy si v květnu udržely půl procentní tempo růstu z dubna (po revizi). Příznivým vývojem na trhu práce podmiňuje zahájení cyklu zvyšování sazeb Fed a data přicházející v posledních týdnech naznačují, že centrální banka patrně nebude první úrokový hike zbytečně odkládat.