Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Facebook (DIP) otevře první kancelář v Africe; chce získat kolem 1 mld. uživatelů

Facebook (DIP) otevře první kancelář v Africe; chce získat kolem 1 mld. uživatelů

30.06.2015 15:05
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Největší sociální síť na světě - Facebook začne směřovat svůj zrak na Afriku. To je kontinent, který podle Facebook má velký potenciál, přinést nové uživatele sociální síti a zvýšit tak příjmy společnosti.

Facebook si tak začne více všímat kontinentu, kde žije více jak miliarda lidí, ale facebookový profil má pouze 120 milionů. Novou pobočku by měla vést Nunu Ntshingila, která dosud šéfuje Ogilvy pro jižní Afriku.

Cílem bude zaměřit se na prodej a zlepšení schopnosti Facebooku přitáhnout lokální podnikatele k této sociální síti. Lépe řečeno k možnosti reklamy na Facebooku. K dispozici bude mít šéfka 25 spolupracovníků v týmu, kteří by jí s tímto cílem měli pomoci.

Facebook se již snažil o to přitáhnout pozornost Afričanů. Ale ani iniciativa Internet.org, která umožňuje na určitých webech využít dat zdarma, ani odlehčená verze mobilní aplikace Facebook Lite pro výkonově slabší telefony, průlom na africkém kontinentu nepřinesla.

Plán je takový, že Facebook chce lákat uživatele na levnější mobilní data, když díky partnerství s mobilními operátory stlačí jejich cenu na nižší úrovně. Facebook také loni uvedl v Africe a Indii službu, kdy uživatel klepne na určitou reklamu, tak automat mu zavolá na jeho mobilní přístroj a přehraje zvukovou formu reklamy.

Shrnuto a podtrženo - cílem nové kanceláře je prozkoumat nové možnosti jak zvýšit počet uživatelů a počet marketérů platících za reklamu.

Facebook v poslední ze svých čtvrtletních zprávách o svém výkonu uveřejnil počet aktivní uživatelů za měsíc (ukazatel MAU), který v 1Q15 dosáhl hodnoty 1,44 mld. uživatelů, kde 200 milionů je jich v Severní Americe. V Evropě je to 307 milionů uživatelů. S potenciálem další miliardy uživatelů je Afrika lákadlem. Facebook by tak značně naboostoval počet lidí, kterým může zobrazovat svou reklamu.

face


Facebook očekává, že by mohl získat snadno nové uživatele. Ale získat je v Nigérii nebo Keně, nebude stejné jako je získat v Oregonu nebo Texasu. Spojení není tak snadné najít, datové balíčky jsou drahé a dostupné jen některým a smartphony jsou vzácné. Většina obyvatel používá přístroje neschopné spustit aplikace Facebooku.

Facebook si je těchto překážek vědom a sám říká, že nemá cenu někomu přenášet video na sítích typu 2G. Je třeba doručit tu správnou formu zprávy, ve správný okamžik na správném místě.

Pokud FB překoná překážky, může ho čekat sladká odměna v podobě téměř miliardy potenciálních uživatelů a na ně navázaných marketérů, kteří se budou tuto masu lidí snažit oslovit.

Afrika je obecně těžký region pro společnosti přicházející z jiných kontinentů. Je tu už celá řada, co si již vylámala zuby. Ale Facebook věří, že má schopnosti a technologie na to, aby všechny nepříjemnosti překonal.

Podle šéfky evropské divize Facebooku to prostě třeba bude trvat déle, ale nakonec bude Facebook podle ní v Africe úspěšný.

Akcie Facebooku se včera naposledy obchodovaly za 85,8 USD a letos předvedly zatím výkon kolem +7,78 %. Aktuálně v pre-marketu akcie rostou na 86,4 USD a připisují si tak 0,7 %.

Zdroj: Time, Bloomberg, firemní data


Čtěte více:

IPO Recap - ve stínu Řecka byl 26. týden asi nejrušnějším týdnem za několik měsíců
30.06.2015 11:40
V minulém týdnu šlo na burzu snad vše co mělo ruce a nohy. Spousta fir...
Nad Řeckem krouží ruští supi
30.06.2015 12:38
Případné odmítnutí úsporných opatření v nedělním referendu by pro Řeck...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.11.2025
6:07AI tituly ztrácí dech. Technický ukazatel naznačuje u těchto akcií šanci na obrat
24.11.2025
17:22Zlato, akcie a důvěra ve finanční aktiva
16:41Dominik Rusinko: Rozpočtové patálie aneb co čekat od nové vlády  
14:46PODCAST Týdenní výhled: O číslech Nvidie, korekci na AI i gigantovi, který jí vzdoruje  
13:13Ranní růst postupně uvadá, evropské akcie obchodují smíšeně  
13:06Sázka Novo Nordisku na Alzheimera nevyšla
11:31Alibaba slaví úspěch. Qwen má za týden přes 10 milionů stažení
10:49Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu zhoršila, uvedl institut Ifo
10:07Rusinko: Česká spotřebitelská důvěra je nejvyšší za šest let
10:02Výsledky experimentálního léku v sekundární prevenci mrtvice posílají akcie Bayeru nahoru o 12 procent
9:43Rozbřesk: Češi hodně spoří, úspory však domácí ekonomice příliš nepomáhají
9:07Nokia zainvestuje 4 miliardy dolarů do AI v USA
9:02Itálie poprvé po 23 letech získává vyšší rating Moody's díky stabilitě a fiskální disciplíně
8:53Moody’s zvedá rating Itálie, BHP vzdává boj o Anglo American a Alibaba boduje s AI aplikací  
8:34Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
23.11.2025
10:06Víkendář: EU propadla regulačnímu šílenství, zanedbává prosté fungování volného trhu
22.11.2025
10:10Víkendář: EU se zabývá příliš mnoha věcmi, to podstatné jí uniká
21.11.2025
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board