Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA – Počet nově nezaměstnaných pokračuje v růstu

USA – Počet nově nezaměstnaných pokračuje v růstu

09.07.2015 14:47, aktualizováno: 9.7. 15:08
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu končícím 4. července zvýšil o 15 tisíc (+5 % t/t) na 297 tis., trh očekával hodnotu 275k (agentura Bloomberg). Předchozí týden byl revidován o jeden tisíc výše na 282 tisíc uchazečů o práci. Celkově hledalo v USA předminulý týden práci 2,334 milionu nezaměstnaných (t/t +3 %, neboli 69 tis. lidí).

joblessy

Dnešní data jsou sice horší, než očekávání trhu a současně se jedná o t/t zvýšení počtu nově nezaměstnaných o 15 tisíc, avšak v historickém kontextu se jedná o stále dobrý výsledek. Počet žádostí je již 18 týdnů pod hranicí 300 tis. a měsíční klouzavý průměr s hodnotou 279,5 tis. žádné dramatické zhoršení na trhu práce v USA rozhodně nesignalizuje. Spíše se jedná o jednorázový efekt spojený s pravidelnými odstávkami v automobilovém průmyslu a za zvýšenou volatilitou je podepsán také svátek Dne nezávislosti.

Nejvyšší přírůstek žadatelů o dávky zaznamenali v New Jersey (+7k t/t) kvůli propouštění ve školství, stravovacích a ubytovacích službách a také veřejné správě. O necelé tři tisíce se zvýšil počet uchazečů o podporu v Massachusetts a stejně tak Kalifornie hlásí růst počtu žádostí o 2,9 tisíce (propouštění v průmyslu).

Dnešní horší data by měla mít pouze krátkodobý a přechodný charakter, i nadále platí, že trh práce v USA se udržuje v dobré kondici, i když velký květnový optimismus již vyprchal. Také Fed ve svém včerejším zápisu z červnového jednání kvitoval zlepšení na úrovni obecných podmínek pracovního trhu, překážkou (nejen pro úrokový hike) však zůstává nižší míra participace a utlumený růst mezd.

Eurodolar na zveřejněnou statistiku nijak výrazně nereaguje.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.04.2026
17:46Jak by to mohlo letos a příští rok vypadat s americkou a evropskou ekonomikou?
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu
14:21Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
12:21OpenAI, Google a Anthropic se spojují proti čínským kopiím svých AI modelů
11:40Akcie se dopoledne vydávají vzhůru bez ohledu na další Trumpovo ultimátum  
11:37Samsung rozdrtil odhady. Provozní zisk za první čtvrtletí je vyšší než za celý loňský rok
10:34Jeden z nových akciových normálů
10:25Pershing Square chce koupit Universal Music se štědrou prémii. Může ale narazit na odpor Bollorého
10:07Maloobchodní tržby v únoru vzrostly. Jaké šrámy zanechá íránský šok na spotřebě domácností?
9:59Meziroční inflace v březnu zrychlila na 1,9 procenta, vyplývá z odhadu ČSÚ
9:51Maloobchodní tržby v Česku v únoru zpomalily meziroční růst na 4,1 procenta
9:15Šéf IEA: Válka na Blízkém východě nastartuje růst obnovitelných zdrojů
9:12Rozbřesk: Inflace v potravinách bude vyšší zejména v roce 2027, růst cen koruně nepomůže
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o umístění evropských krytých dluhopisů
8:49CSG hrozí žalobou Kofingu, Trumpovy výhrůžky zvedají ceny ropy a americké pojišťovny slaví  
6:06PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
06.04.2026
22:00S&P 500 rostl čtvrtým dnem v řadě; čeká se na Trumpovo ultimátum  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC