Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus podnikatelů v Evropě roste

Optimismus podnikatelů v Evropě roste

30.07.2015 12:09
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Podnikatelská nálada se v červenci zvýšila jak v eurozóně, tak v celé EU. Nejistota kolem možného Grexitu tak evidentně firmy v Evropě – s výjimkou těch řeckých – nechávala ostatní v klidu. Důvěra firem rostla jak v průmyslu, tak ve stavebnictví, v obchodě i ve službách s výjimkou finančních institucí.

I když podnikatelské nálady v průmyslu jsou jedny z nejvyšších za posledních pět let a využití kapacit na čtyřletém maximu, chuť vytvářet zde další pracovní místa klesá. Dokonce firmy naznačují pokles zaměstnanosti. Týká se to přitom nejen průmyslu, ale i služeb. Naproti tomu ve stavebnictví i v obchodě podnikatelé očekávají další nárůst počtu zaměstnanců.

Z pohledu jednotlivých zemí optimismus vzrostl nejvíce v Německu a ve Francii. Celkově se dá říct, jako už v případě řady dalších ukazatelů, že nálada v zemích mimo eurozónu je celkově příznivější než právě v zemích platících eurem.

Naproti tomu u spotřebitelů se nálada se v důsledku rostoucích obav z dalšího ekonomického vývoje zhoršila. Spotřebitelé se o něco více obávají i dalšího zvýšení nezaměstnanosti, na druhou stranu se méně obávají inflace, protože jejich inflační očekávání tentokrát poklesla.

Aktuální průzkum podnikatelských nálad potvrzuje pokračování ekonomického oživení, které sice zatím neřeší problém vysoké nezaměstnanosti velké části západní Evropy, nicméně ani nenaznačuje možnost zpomalení či dokonce zastavení ekonomického růstu.

Optimismus firem zčásti korigují méně dobře naladění spotřebitelé, kteří nejspíše citlivěji reagovali na politické pnutí kolem vyjednávání o řeckém dluhu a de facto budoucnosti eurozóny. Předpokládáme však, že jde spíše o krátkodobý efekt, který se neodrazí ani na chuti utrácet, ani na ochotě spořit. V tomto směru se trend spotřeby a investic, zdá se nemění.

Samostatnou pozornost si v této situaci zaslouží průzkum nálad právě v Řecku. Důvěra v tamní ekonomiku, ať už ze strany podnikatelů tak i spotřebitelů, od konce loňského roku rychle klesala. Červenec, kdy se zavřely banky a pravděpodobnost odchodu této země z měnové unie výrazně narostla, byl z tohoto pohledu naprosto extrémní. Pesimismus, který ovládl celou ekonomiku, se nepochybně odrazí i na jejím výkonu a zcela jistě smaže pozitivní efekty oživení patrného v loňském roce. Příkladem budiž využití kapacit v řeckém průmyslu (byť není rozhodně dominantním odvětvím), které je nejnižší za celou dobu sledování od roku 1990.

Řecko je tak znovu v recesi, jejíž hloubku nelze zatím příliš odhadnout. Propad mezi třemi a pěti procenty by však neměl být žádným překvapením.

nálada 


Čtěte více:

Fed zabrnkal na jestřábí strunu, skladbu zářijového zvýšení sazeb však stěží složí
29.07.2015 20:53
Americká centrální banka dnes předstoupila před investorskou obec s vý...
Bude japonská centrální banka pokračovat v masivním kvantitativním uvolňování?
30.07.2015 11:11
Na trzích se nyní diskutuje o tom, jaké kroky přijme japonská centráln...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2026
12:31Rally drahých kovů pokračuje a dolar je pod tlakem. Nervozita přichází z Japonska  
12:20Další meta pokořena. Zlato už stojí přes 5 000 dolarů  
10:54Tlak na dolar zesiluje, možnost podpory jenu vyvolává obavy z řízeného oslabení  
10:48Výsledky Ryanair: Více cestujících, dražší letenky, robustní zisk
10:42Podnikatelská nálada v Německu zůstala v lednu stejná jako v prosinci, uvedl Ifo
10:08Spotřebitelé vstoupili do nového roku v dobré náladě, průmysl stále vyčkává
9:54Cena zlata poprvé překročila hranici 5000 dolarů, na rekordu je i stříbro
9:36Akcie CSG pokračují v růstu. Ráno přidávaly osm procent
8:49Rozbřesk: Lednová inflace v Česku a levné máslo versus drahá dovolená?
8:42Česká vláda bude schvalovat rozpočet, zlato na dalším rekordu a EU blízko obchodní dohodě s Indií  
6:09Na rostoucím trhu je lehké vypadat jako génius, ale když se směr otočí…
25.01.2026
10:08Víkendář: Tesla stojí na víře ve fyzickou AI, Apple by měl zahýbat se Siri
24.01.2026
10:01Víkendář: Trh míří k bublině, zatím jsou patrné jen její omezené známky
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa
17:09Trhy věří v jedno velké tentokrát jinak…
15:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu XS2764457078 a XS2585977882
15:05Intel doplácí na nízké výrobní výnosy i slabý výhled. Valuačně ale zůstává „aktivem národní bezpečnosti“  
14:40Kapital prchá z USA. Rozvíjející se trhy lámou rekordy  
13:13Perly týdne: Jakoby medvědí trh a zlatá alternativa k dolaru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m