Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude japonská centrální banka pokračovat v masivním kvantitativním uvolňování?

Bude japonská centrální banka pokračovat v masivním kvantitativním uvolňování?

30.07.2015 11:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Na trzích se nyní diskutuje o tom, jaké kroky přijme japonská centrální banka Bank of Japan. Na počátku tohoto roku převládal názor, že bude dál pokračovat s kvantitativním uvolňováním a otázkou bylo pouze načasování. Nyní se však začíná prosazovat názor, že další kvantitativní uvolňování už nepřijde. Děje se tak i přesto, že inflace klesla téměř k nule. Někteří ekonomové se dokonce domnívají, že BoJ svou politiku otočí.

Pokud chceme odhadnout kroky nějaké centrální banky, měli bychom začít u porovnání reality s tím, jaké má tato banka cíle. BoJ se po letech váhání přiklonila v roce 2013 k cílení inflace a její cíl byl nastaven na 2 %. Stalo se tak v lednu a o dva měsíce později už začal program kvantitativního uvolňování. Ten měl vést k dosažení cíle během dvou let. V květnu 2014 se jádrová inflace dostala až na 3,4 %, o rok později ale dosáhla jen 0,1 %. Japonská jádrová inflace obsahuje ceny energií a její velké pohyby mohou být z velké části vysvětleny právě změnami cen ropy. K tomu se přidává vliv změn sazeb DPH. Ale i bez těchto vlivů se inflace nachází nízko a vzdálenost od inflačního cíle je velká. Mohli bychom proto tvrdit, že BoJ by měla svou politiku dále uvolňovat. Historický vývoj inflace a konsenzuální předpověď shrnuje graf (modře inflace s vlivem změn sazeb DPH, zeleně bez tohoto vlivu):

japonci

Investoři by ale měli vzít do úvahy i další faktory. Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda je toho názoru, že BoJ má „zákonem daný mandát k dosažení cenové stability a centrální banka nese za deflaci zodpovědnost“. Kuroda demonstruje své názory na ropném šoku z roku 1973. Jeho prvotní dopad na inflaci podle něho nebyl odpovědností centrální banky, ale druhotný efekt už ano: „Jestliže centrální banka dopustí, aby se jednorázový šok přeměnil v dlouhodobý efekt, měla by za to nést zodpovědnost.“ Tyto názory jsou základem odvážných kroků, ke kterým Kuroda doposud přistupoval. Inflační očekávání jsou navíc podle něho adaptivní a ne racionální. To znamená, že lidé tvoří inflační očekávání hlavně na základě historického vývoje. Toto přesvědčení pravděpodobně vedlo k tomu, že BoJ v říjnu 2014 překvapivě oznámila, že kvůli klesajícím cenám ropy přikročí k dalšímu uvolňování monetární politiky.

S ohledem na výše uvedené je pravděpodobné, že pokud by v budoucnu přišel šok ve formě posilujícího jenu či propadu akciového trhu, BoJ by na to reagovala dalším uvolněním politiky. Japonsko sice nemá volnou ruku na straně fiskální politiky, ale je pravděpodobné, že současná vláda se vyhne fiskálnímu utahování. BoJ bude každopádně muset hrát hlavní roli ve snaze o podporu ekonomického růstu. K tomu se přidává významná vnější brzda ve formě dlouhodobého zpomalování čínského růstu. Japonsku sice tento vývoj pomáhá díky nižším cenám komodit, ale z hlediska poptávky po exportech jde o negativní vývoj. Všechny uvedené faktory tedy hovoří ve prospěch dalšího uvolnění monetární politiky. Nicméně nejde o jasnou sázku, protože tu je i několik bodů hovořících proti.

Kuroda považuje nastavený inflační cíl za pevně daný, ale investoři by přesto neměli vyloučit možnost, že bude přijat flexibilnější pohled. Kuroda hovoří o 2% cíli jako o mezinárodním standardu a dodává, že nižší inflace by vedla k posílení měny a tudíž ke zvýšení deflačních tlaků. Otázkou zůstává, zda 2% inflační cíl vyhovuje zemi, která čelí nejhoršímu demografickému vývoji na světě. Vyšší inflace je totiž negativem pro všechny, kteří žijí ze svých úspor. A starší lidé jsou v Japonsku významnou volební silou. Vládě už se dostalo tvrdého ponaučení o tom, jak vyšší inflace poškozuje spotřebitele a jak může ohrozit politickou stabilitu. Explicitní snížení inflačního cíle je podle nás velmi nepravděpodobné. Ale implicitně k tomu dojít může. BoJ už první krok tímto směrem učinila, když prodloužila období, ve kterém by k dosažení cíle mělo dojít.

Kvantitativní uvolňování má také svá technická omezení. BoJ nakupuje ohromné množství dluhopisů, které dvakrát převyšuje výši fiskálních deficitů. To nemůže pokračovat donekonečna. Pokud by současné tempo kvantitativního uvolňování pokračovalo, v roce 2020 by BoJ držela 65 % vydaných dluhopisů. V krátkém období tento faktor tak významný není, ale v delším období bude hrát svou roli. Investoři by měli počítat zejména s tím, že japonský jen se nachází v dlouhodobém medvědím trendu. Tempo jeho oslabování ale pravděpodobně klesne. Japonským rizikovým aktivům se bude pravděpodobně dostávat další podpory. Dlouhodobější rizika souvisejí zejména se zmíněnými technickými limity kvantitativního uvolňování.

Autorem je Tomoya Masanao.

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

Technická analýza - Fed nevypustil holubice, dolar kvitoval agresivnější komentáře a pohybuje se pod 1,1000 EURUSD
30.07.2015 9:23
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,...
Po zasedání Fedu se dnes pozornost obrací k americkým datům o HDP
30.07.2015 10:03
Fed ve včerejším komentáři, dle očekávání, termín prvního zvýšení saz...
Deutsche Bank (DIP) ve 2Q potěšila, transformační plán poskytuje první obrysy
30.07.2015 10:36
Deutsche Bank (DIP) ve druhém čtvrtletí zvýšila meziročně své tržby o...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.10.2019
10:07Ranní káva ŽIVĚ: Tomáš Holub (ČNB), Jan Bureš a další na téma Německá recese, brexit a obchodní války
9:20Rozbřesk: Polský hospodářský zázrak versus Kaczyńského staronová vláda
8:56Evropské burzy asi začnou v plusu, pozornost se může stočit k číslům od amerických bankovních obrů  
5:49Lze vydělat na klimatickém šílenství?  
14.10.2019
22:01Sváteční obchodování na Wall Street
18:34Slovensko ani v příštím roce nebude hospodařit bez deficitu
17:49Obchod za to nemůže
17:25Trhy na nejlepší dohodu v dějinách moc neslyší. Čína chce víc a hrozí drcením kostí  
16:16Branislav Soták: Propad na nadcházející výsledkové sezóně USA by mohl být prvním od 2Q16
16:09Akcie Avast se na pražské burze blíží historickým maximům  
15:55UniCredit chystá záporné úrokové sazby u vkladů nad milion eur
14:42Huawei prý nebude vyloučen z dodávek pro síť 5G v Německu
13:15Komerční banka, a. s. - Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2019
13:14Týdenní výhled: Začíná výsledková sezóna 3Q19, USA a Čína zamířily k částečné dohodě  
12:39Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
12:03Nobelovu cenu za ekonomii získávají Banerjee, Duflová a Kremer za boj proti chudobě
11:41Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
11:20Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
10:49Micossi: Rozlišujme mánie a bubliny na akciových trzích
10:49Tržní euforie zmizela s čínskými daty, rostou pochybnosti o brexitu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BlackRock Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (09/19 Q3)
Prologis Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
UnitedHealth Group Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Johnson & Johnson (09/19 Q3)
13:00JPMorgan Chase & Co (09/19 Q3)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (09/19 Q3)
14:00Citigroup Inc (09/19 Q3)
14:00Wells Fargo & Co (09/19 Q3)
14:30USA - Empire State Manufacturing index