Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude japonská centrální banka pokračovat v masivním kvantitativním uvolňování?

Bude japonská centrální banka pokračovat v masivním kvantitativním uvolňování?

30.07.2015 11:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Na trzích se nyní diskutuje o tom, jaké kroky přijme japonská centrální banka Bank of Japan. Na počátku tohoto roku převládal názor, že bude dál pokračovat s kvantitativním uvolňováním a otázkou bylo pouze načasování. Nyní se však začíná prosazovat názor, že další kvantitativní uvolňování už nepřijde. Děje se tak i přesto, že inflace klesla téměř k nule. Někteří ekonomové se dokonce domnívají, že BoJ svou politiku otočí.

Pokud chceme odhadnout kroky nějaké centrální banky, měli bychom začít u porovnání reality s tím, jaké má tato banka cíle. BoJ se po letech váhání přiklonila v roce 2013 k cílení inflace a její cíl byl nastaven na 2 %. Stalo se tak v lednu a o dva měsíce později už začal program kvantitativního uvolňování. Ten měl vést k dosažení cíle během dvou let. V květnu 2014 se jádrová inflace dostala až na 3,4 %, o rok později ale dosáhla jen 0,1 %. Japonská jádrová inflace obsahuje ceny energií a její velké pohyby mohou být z velké části vysvětleny právě změnami cen ropy. K tomu se přidává vliv změn sazeb DPH. Ale i bez těchto vlivů se inflace nachází nízko a vzdálenost od inflačního cíle je velká. Mohli bychom proto tvrdit, že BoJ by měla svou politiku dále uvolňovat. Historický vývoj inflace a konsenzuální předpověď shrnuje graf (modře inflace s vlivem změn sazeb DPH, zeleně bez tohoto vlivu):

japonci

Investoři by ale měli vzít do úvahy i další faktory. Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda je toho názoru, že BoJ má „zákonem daný mandát k dosažení cenové stability a centrální banka nese za deflaci zodpovědnost“. Kuroda demonstruje své názory na ropném šoku z roku 1973. Jeho prvotní dopad na inflaci podle něho nebyl odpovědností centrální banky, ale druhotný efekt už ano: „Jestliže centrální banka dopustí, aby se jednorázový šok přeměnil v dlouhodobý efekt, měla by za to nést zodpovědnost.“ Tyto názory jsou základem odvážných kroků, ke kterým Kuroda doposud přistupoval. Inflační očekávání jsou navíc podle něho adaptivní a ne racionální. To znamená, že lidé tvoří inflační očekávání hlavně na základě historického vývoje. Toto přesvědčení pravděpodobně vedlo k tomu, že BoJ v říjnu 2014 překvapivě oznámila, že kvůli klesajícím cenám ropy přikročí k dalšímu uvolňování monetární politiky.

S ohledem na výše uvedené je pravděpodobné, že pokud by v budoucnu přišel šok ve formě posilujícího jenu či propadu akciového trhu, BoJ by na to reagovala dalším uvolněním politiky. Japonsko sice nemá volnou ruku na straně fiskální politiky, ale je pravděpodobné, že současná vláda se vyhne fiskálnímu utahování. BoJ bude každopádně muset hrát hlavní roli ve snaze o podporu ekonomického růstu. K tomu se přidává významná vnější brzda ve formě dlouhodobého zpomalování čínského růstu. Japonsku sice tento vývoj pomáhá díky nižším cenám komodit, ale z hlediska poptávky po exportech jde o negativní vývoj. Všechny uvedené faktory tedy hovoří ve prospěch dalšího uvolnění monetární politiky. Nicméně nejde o jasnou sázku, protože tu je i několik bodů hovořících proti.

Kuroda považuje nastavený inflační cíl za pevně daný, ale investoři by přesto neměli vyloučit možnost, že bude přijat flexibilnější pohled. Kuroda hovoří o 2% cíli jako o mezinárodním standardu a dodává, že nižší inflace by vedla k posílení měny a tudíž ke zvýšení deflačních tlaků. Otázkou zůstává, zda 2% inflační cíl vyhovuje zemi, která čelí nejhoršímu demografickému vývoji na světě. Vyšší inflace je totiž negativem pro všechny, kteří žijí ze svých úspor. A starší lidé jsou v Japonsku významnou volební silou. Vládě už se dostalo tvrdého ponaučení o tom, jak vyšší inflace poškozuje spotřebitele a jak může ohrozit politickou stabilitu. Explicitní snížení inflačního cíle je podle nás velmi nepravděpodobné. Ale implicitně k tomu dojít může. BoJ už první krok tímto směrem učinila, když prodloužila období, ve kterém by k dosažení cíle mělo dojít.

Kvantitativní uvolňování má také svá technická omezení. BoJ nakupuje ohromné množství dluhopisů, které dvakrát převyšuje výši fiskálních deficitů. To nemůže pokračovat donekonečna. Pokud by současné tempo kvantitativního uvolňování pokračovalo, v roce 2020 by BoJ držela 65 % vydaných dluhopisů. V krátkém období tento faktor tak významný není, ale v delším období bude hrát svou roli. Investoři by měli počítat zejména s tím, že japonský jen se nachází v dlouhodobém medvědím trendu. Tempo jeho oslabování ale pravděpodobně klesne. Japonským rizikovým aktivům se bude pravděpodobně dostávat další podpory. Dlouhodobější rizika souvisejí zejména se zmíněnými technickými limity kvantitativního uvolňování.

Autorem je Tomoya Masanao.

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

Technická analýza - Fed nevypustil holubice, dolar kvitoval agresivnější komentáře a pohybuje se pod 1,1000 EURUSD
30.07.2015 9:23
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,...
Po zasedání Fedu se dnes pozornost obrací k americkým datům o HDP
30.07.2015 10:03
Fed ve včerejším komentáři, dle očekávání, termín prvního zvýšení saz...
Deutsche Bank (DIP) ve 2Q potěšila, transformační plán poskytuje první obrysy
30.07.2015 10:36
Deutsche Bank (DIP) ve druhém čtvrtletí zvýšila meziročně své tržby o...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2022
8:59O akcie Porsche je zájem, Volkswagen jejich cenu stanovil na 82,50 eura
8:57ČNB dnes bude jednat o sazbách, Tabák navýšil tržby a Velká Británie bojuje se slabou librou  
8:39Philip Morris ČR zvýšil v pololetí tržby o desetinu na 9,8 miliardy Kč
8:31Švédská pobřežní hlídka objevila již čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream. Rusko případ vyšetřuje jako mezinárodní terorismus
6:26Do jednotlivých akcií bych nyní nešel, přiznává El-Erian. Makroekonomickým vlivům se nelze vyhnout
28.09.2022
22:00Wall Street přerušila šestidenní propad a rostla nejrychleji v tomto měsíci  
16:52Co říkají reálné výnosy o možné našponovanosti akciového trhu?
15:01Bloomberg: Apple upouští od zvýšení výroby iPhonů, poptávka po nich slábne
11:30Riziko recese stoupá. Goldmani i BlackRock se otáčí k akciím zády, doporučují investiční dluhopisy
9:33Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu ekonomik a varovala před inflací
8:51Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, prohlásila švédská premiérka
7:09Probíhají strukturální změny, které ještě nejsou plně odraženy v cenách akcií, tvrdí investor Jensen
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/22 Q4, Aft-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (08/22 Q3)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15NIKE Inc (08/22 Q1)