Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Michail Gorbačov o největší překážce na cestě k míru a počátku nových závodů ve zbrojení

Michail Gorbačov o největší překážce na cestě k míru a počátku nových závodů ve zbrojení

15.08.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

„Jaderné rakety byly přesouvány blíž a blíž, jejich naváděcí systémy byly neustále přesnější a mířily na naše rozhodovací centra. Na jejich použití existovaly konkrétní plány, jaderná válka už nebyla nemyslitelná. Mohla ji vyvolat i technická chyba. Jednání o odzbrojení přitom nevedla nikam, v Ženevě se diplomaté jen probírali stohy papíru a popíjeli víno či něco ještě tvrdšího.“ Takto odpověděl bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov v rozhoru pro Der Spiegel na otázku, zda se Sovětský svaz cítil v osmdesátých letech ohrožen zbraněmi NATO.

Gorbačov prý také vnímal, že pokud by nedošlo k odzbrojení, vztahy se Západem by úplně zamrzly. K tomu vedení SSSR „cítilo, jak velkou zátěž představuje zbrojení pro jeho ekonomiku“. Nehoda v Černobylu navíc ukázala, jaké dopady by jaderná válka měla a „rozhodující tak byly politické a etické důvody, ne ty ekonomické“, tvrdí Gorbačov. Ronald Reagan podle něho jednal z „čestného přesvědčení, protože odmítal jaderné zbraně“. Už na prvním setkání s ním tak bylo možno dohodnout se na tom, že „jadernou válku nelze vyhrát a tato válka nesmí nikdy začít“. Bývalý sovětský vůdce ale dodává: „Spojené státy bohužel od té doby zapomněly na tu část naší dohody, podle které se nebude ani jedna strana snažit o dosažení vojenské dominance“.

„Chtěli jsme se přesunout od konfrontace ke spolupráci a do toho zapadaly jak snahy o jaderné odzbrojení, tak snahy o zničení chemických zbraní a snížení počtu zbraní konvenčních. Hodně z toho bylo dosaženo a to ukazuje, že můj přístup byl naprosto realistický,“ míní Gorbačov. Reagan podle něho ale musel čelit silnému odporu jestřábů v americké vládě. Tento tlak pokračoval i za Bushe.

Na otázku, zda jde v současné geopolitické situaci dosáhnout úplného zničení jaderných zbraní, Gorbačov odpovídá: „Je to v každém případě správný cíl. Jaderné zbraně jsou nepřijatelné. Jejich nelidskost spočívá zejména v tom, že mohou zničit celé civilizace. Takové zbraně nikdy dříve neexistovaly a jejich existenci nemůžeme dopustit ani dnes. Pokud se jich nezbavíme, dříve či později budou použity.“

Jaký zastává Gorbačov názor na možnost, že vzájemná jaderná hrozba je vlastně tím, co brání spuštění jaderné války? Jde podle něho o „nebezpečnou logiku“. „Jestliže má jaderné zbraně pět nebo deset zemí, proč by je nemělo mít dvacet či třicet zemí? Buď se jaderných zbraní zbavíme, nebo se budou pomalu šířit po celém světě. A svět bez jaderných zbraní si nelze představit v době, kdy jedna země vydává na konvenční armádu téměř tolik, co zbylé země dohromady. Pokud by jiné země neměly jaderné zbraně, ta první by si užívala téměř úplně vojenské dominance,“ říká Gorbačov.

Právě Spojené státy jsou podle něho „nepřekonatelnou překážkou na cestě k úplnému jadernému odzbrojení. Řešení by mělo spočívat v omezení vojenských rozpočtů a v moratoriu na vývoj nových typů zbraní. „Vztahy mezi USA a Ruskem jsou nyní na křižovatce, řada lidí hovoří o nové studené válce. Rozhovory o významných globálních problémech se v podstatě zastavily, kapitál, na kterém jsme pracovali, je téměř zničen,“ obává se Gorbačov. Stojíme podle něho na začátku nových závodů ve zbrojení. I tak bychom ale neměli rezignovat nebo panikařit. V polovině osmdesátých let bylo také hodně lidí, kteří se domnívali, že se řítíme do jaderného pekla. Pak ale bylo během krátké doby dosaženo velkého pokroku a z toho by se podle Gorbačova měli poučit Obama, Putin i Merkelová.

Zdroj: Der Spiegel


Čtěte více:

Zbankrotují dříve američtí těžaři, nebo Saúdská Arábie?
14.08.2015 11:39
Pokud má pravdu trh s futures, Saúdská Arábie se do dvou let dostane d...
Pražská burza dnes mírně roste, akcie Pegas Nonwovens +8%
14.08.2015 13:07
Vývoj na domácí burza nemá dnes nijak zásadní charakter, vyjímku tak t...

Váš názor
 • Obama
  17.08.2015 9:38

  No, s ohledem na obří rozpočet Pentagonu a počet vojenských základen po celém světě, by se měl hlavně poučit Obama. Pro všechny ostatní, kteří nechtějí šlapat Amíky vyoranou brázdu, jde jen o pud sebezáchovy.
  Peté13
  • Re: Obama
   17.08.2015 13:11

   to by ses divil jak by se ta brázda, vyšlapaná Amíka rychle naplnila lidmi z Ruska, jen kdyby je z toho Ruska Putin volně pustil. Proč Rusko nemá problem s uprchlíky - prottože radeji zůstanou doma v bide než by do toho Ruska šli. To nevidí jen rudpkopytník.
   .
  • Re: Obama
   17.08.2015 10:03

   Doufám, že se Obama či spíše jeho následovník ve funkci prezidenta poučí z historie a příště až bude Rusko na kolenou tak ho dorazí. To co se stalo na začátku 90. let byla jednoznačná chyba.
   ..
   •  
    17.08.2015 10:06

    souhlasim,dnes bych nefandil rusku
    velkaamdvedice
    • fandovi
     17.08.2015 15:37

     Ruská Miss Natalia Pereverzevová způsobila poprask na mezinárodní soutěží Miss Earth. A to pouze tím, že objektivně popsala tristní situaci ve své zemi. Může si tím způsobit problémy, ale za odvahu k pravdě si zaslouží uznání nejvyšší. Já jsem v Rusku byl před třemi lety a jeji slova potvrzuji z vlastní zkušenosti. „Mé Rusko je ale také trpící zemí, nemilosrdně roztrhanou na kousky chamtivými, neupřímnými, nevěřícími lidmi,“ napsala Natalia Pereverzevová v dotazníku ke své zemi. A podle serverů ihned.cz a lidovky.cz dále pokračovala. „Mé Rusko je tepnou, ze které několik vyvolených odvádí jeho bohatství. Mé Rusko je žebrák. Mé Rusko nedokáže pomoci starým lidem a sirotkům a jako z potápějící se lodi z něj utíkají inženýři, lékaři i učitelé, protože nemají z čeho žít.“ Tvrdá ale pravdivá slova, Rusko navenek působí jako velmoc, ruští turisté cestují po světě a mohutně utrácejí, skutečnost je však mnohem drsnější, většina Rusů žije v bídě, a Rusko je zemí hladu a zaostalosti. Rozbité silnice, zchátralé domky ve vesnicích a v provozu na silnici autobusy, které by u nás skončily ve šrotu. Téměř měsíc jsem v roce 2009 cestoval po Rusku s cestovní kanceláří Kudrna , autobusem od lotyšských hranic přes Moskvu, Sergijev Posad, Suzdal, Jaroslavl, Vladimír až na Solovecké ostrovy a zpátky přes Petrozavodsk, Sankt Petěrburg, Novgorod a Pskov do Lotyšska, nocovali jsme v tajze i na březích jezer. Viděl jsem toho dost a ruský venkov na mě působil silně depresivně. Tak v jedné vesnici k nám přišel nějaký tak čtrnáctiletý chlapec, který snědl asi tři večeře za naší kuchyně, prý mu doma už dva dny nedali jíst. Vzpomněl jsme si na tuto příhodu, když v některých novinách u nás vyšla zpráva, že matky v Rusku prosí odvodní komise, aby už konečně vzali jejich sny na vojnu, že jim nemají dát co jíst. V jiné vesnici zase ke mně přišel nějaký místní žebrák, který se chtěl se mnou kamarádit a pak prohlásil, že já jsem jeho „drug“ a chtěl moje hodinky. Nakonec jsem mu je nedal a dostal od řidiče našeho autobusu pivo. V jistých chvílích jsme toho litoval, a říkal si, že jsem měl být velkorysejší, na druhé straně moje žena Eva mně to vymluvila s tím, že stejně by je vyměnil akorát tak za vodku a moc bych mu tedy nepomohl. Vím tedy dobře, že milá Natalia napsala čistou pravdu a zřejmě bude mít z toho doma problémy. Naštěstí báťuška Putin i přes své diktátorské sklony není komunistickým vrahem Stalinem a tak milá slečna Pereverzevová snad neskončí v gulagu. I když člověk v Rusku nikdy neví. Každopádně ještě jednou za Vaší odvahu k pravdě ruská krásko ze srdce děkuji.
     Velkamedvědice
     • Re: fandovi
      17.08.2015 21:08

      propaganda ,ktera ma udelat dojem bohuzel nese sve ovoce
      velkaamdvedice
      • Cetv
       17.08.2015 21:38

       http://zpravy.idnes.cz/saudsky-ministr-karal-putina-za-zdravici-na-summitu-ligy-arabskych-statu-1r2-/zahranicni.aspx?c=A150329_173538_zahranicni_im
       Velkamedvědice
       • Re: Cetv
        17.08.2015 21:54

        syrie byla dalsi na rade ,amici si vymysleli duvody pro bobardovani tak jako v iraku afganistanu atd vsak to znas, neni to tak davno co se putin postavil za syrii.....NWO zradil putin a udelal dobre.....idnes novinky lidovky pisi tak jak chteji na zapadu pravdu se tam nedozvis
        velkaamdvedice
        •  
         17.08.2015 22:38

         No , to prohlášení bylo poměrně rspektovaného sauda araby
         Velkamedvědice
    • bolševíček Cetv
     17.08.2015 15:23

     Smutny, kolik zm.du fandí okupantům, co stříleli do českých dětí. Hnus.
     VM
    • bolševik Cetv
     17.08.2015 14:46

     Protože si tupec, vysvětlím tě to. Chyba nebylo odstranění komoušů jako ty, ale že západ rusko zachránil a podal mu ruku, když byl v ekonomických sračkách. Byl to had na prsou. Putler zase kouše a plive jedovatou slinu.
     VM
     • Re: bolševik Cetv
      17.08.2015 14:56

      ty jsi jeden z tech co ziji v jine dobe...bolsevik jsi byl a budes...a koho zapad zachranil o tom ty nemas ani sajnu jsi hlupak!!!!
      velkaamdvedice
      • bolševik Cetv
       17.08.2015 15:06

       V říjnu 1997 se ale i v Rusku projevily důsledky asijské měnové krize. Zahraniční investoři začali stahovat z Ruska svá depozita a centrální banka musela intenzivně intervenovat na obranu kurzu rublu a zvýšit úrokové sazby. Omezená dostupnost vnitřních finančních zdrojů dále zhoršila zpoždění v domácích státních platbách. V průběhu prvního pololetí roku 1997 bylo Rusko navíc postiženo výrazným poklesem cen energetických surovin, zejména ropy a zemního plynu, což se nepříznivě projevilo v poklesu exportních příjmů. V důsledku těchto vlivů se dále prohloubila nejistota investorů a v návaznosti na to zesílil odliv kapitálu ze země, a to nejenom zahraničního, ale i ruského. Stále se zhoršující situace ve výběru daní způsobila, že ruský stát již nebyl schopen splácet svoje vnitřní závazky, nebo tak činil jen s velkým zpožděním. Úrokové sazby vzrostly až na sto procent za rok a ruský akciový trh poklesl v srpnu 1998 na úroveň cca dvacet procent stavu dosaženého před rokem. V červenci 1998 zorganizoval Mezinárodní měnový fond (MMF) spolu s vládami některých ekonomicky vyspělých zemí velký úvěrový rámec, který měl Rusku pomoci udržet jeho platební schopnost. To do určité míry pomohlo uklidnit trh a přispělo k poklesu tržních úrokových sazeb. Nelze ovšem přehlédnout, jak uvádí například Joseph Stiglitz v knize Jiná cesta k trhu, že významná část zdrojů tohoto úvěrového rámce byla ruskými oligarchy a politiky s překvapující rychlostí rozkradena a okamžitě vyvedena ze země. Pozoruhodná je také ochota, s jakou MMF i velké západní země tento úvěrový rámec Rusku poskytly, což v případě jiných zemí postižených měnovými krizemi nebylo rozhodně obvyklé. Vysvětlení lze najít ve snaze Západu nepřipustit ekonomické zhroucení Ruska, jež by mohlo v této zemi způsobit politický rozklad, což by u jaderné mocnosti mohlo mít nedozírné následky.
       VM
       • Re: bolševik Cetv
        17.08.2015 15:21

        mmf si tam v rusku zridila svuj urad aby dohlizela na sve zavazky a nasledne se z ruska melo stat dnesni recko,jenze rusaci to prohlidli a nasledne vykoply mmf z ruska a tak take dopadly americke spolecnosti,ktere tezily ropu a plyn a tem firmam ktere tezily ropu a plyn musel rusky stat doplacet protoze ty firmy tvrdily ze je tezba v rusku nerentabilni.....suma sumarum vysavaly rusko a vysaly by ho jenze putin to vse zatrhl........mmf zotrocuje staty pod vedenim usaku.........
        velkaamdvedice
        • zrádce národa
         17.08.2015 15:27

         Jen si nevymlouvej d.bile. Nebýt naší pomoci, byli jste v ha.zlu. Ještě platíš poplatky? Putin nic nezatrhl. Rozkradli jste to ještě před ním hlupáčku. To ještě velel mučení u KGB.
         VM
         • Re: zrádce národa
          17.08.2015 15:28

          ty jsi deb.l
          velkaamdvedice
        •  
         17.08.2015 15:26

         ... máš pravdu, byla chyba tehdy Rusku pomáhat. Tuhle chybu již Západ nezopakuje.
         ☺lolek☺
         •  
          17.08.2015 15:34

          mas pravdu,nezopakuje,ted se mu to vrati cha cha koukej do konce,pro tebe to bude smutny konec
          velkaamdvedice
          • Cetv
           17.08.2015 15:40

           Nestydíš se přát nepříjemnosti civilizaci, která využíváš. Já bych se styděl nebo šel, pryč z evropy, které přeješ nepříjemnosti.
           Velkamedvědice
           • Re: Cetv
            17.08.2015 15:44

            koukej do konce kdo to odnese, my v evrope na tom nebudeme hur nez nas soused za morem
            velkaamdvedice
            •  
             17.08.2015 15:46

             Já přeji prosperitu evropě, americe , číně i rusku.
             Velkamedvědice
          •  
           17.08.2015 15:38

           ... proč pro mě? Co já s tím mám společného? Západ si zařídí pěknou cenovku 20$ za barel, protože Číně je potřeba pomoci, chápej, ona potřebuje levnou ropu, a navíc to jsou milí lidé.
           ☺lolek☺
  • Re: Obama
   17.08.2015 9:44

   hlavne by cely svet mel uvalit sankce na usa,protoze se utrhly ze retezu,nemaji pravo sikanovat cely svet
   velkaamdvedice
   • Jak šikanují USA celý svět - důvody.
    17.08.2015 13:05

    Tím že nezabírají cizí území nebo že dodržují mezinárodní zvyklosti a zákony ? Nebo neposílají svoje neoznačené žoldáky na cizí územi s raketomety a kamiony o kterých nikdo neví co vezou. Možná tím že nezakazují celosvětově uznávaný a používaný internet, nebo ničení potravin, které pak jejich občané tajně vybírají nasmetišti . Atd.atd.
    .
    • Re: Jak šikanují USA celý svět - důvody.
     17.08.2015 13:17

     trole tebe je tezko neco vysvetlovat ...prej vybiraji na smetisti ha ha ha vytahni hlavu ze zadele ty 3,14ičo
     velkaamdvedice
     •  
      17.08.2015 15:41

      ... ano, je tomu tak, vybírají broskve ze smetiště po kýblech, a pálí z ní suprovou samohonku. Tohle Rusům vždy šlo nejlíp. Pak už nic jiného.
      ☺lolek☺
      • JJ
       17.08.2015 15:53

       Zatímco ruské úřady hlásí zničení stovek tun „zakázaných“ západních potravin podle výnosu prezidenta Vladimira Putina, vesničané z okolí Smolenska využili příležitosti a z místní skládky „zachraňují“ vyhozené broskve, které si odnášejí domů po pytlích a vědrech. Podle místního tisku z nich vyrábějí skvělou kořalku. „Na skládce u vsi Vysokij Cholm začali ve čtvrtek ničit zakázané potraviny z Evropské unie, ale místní si odnášejí kila ovoce a zeleniny, které měly být zničeny,“ napsal server Rabočij puť. „Jak nám řekl jeden z místních, ze zakázaných broskví vzniká vynikající samohonka. K výrobě není zapotřebí ani cukr, stačí droždí,“ dodal. Známý opoziční předák a protikorupční bloger Alexej Navalnyj zase obvinil hodnostáře z moskevské radnice a ministerstev obrany a vnitra, že „zakázané“ zboží likvidují vlastními ústy. Zmíněné instituce totiž neustále vypisují zakázky na dodávky západoevropských sýrů pro recepce prominentů a za zapovězené laskominy neváhají utrácet miliony rublů. Obdobné údaje lze podle Navalného získat „z každého úřadu, každé správy, ministerstva, zařízení“. „V Rusku snad od dob Nikity Chruščova a jeho boje za všudypřítomné sázení kukuřice nebylo tolik lidového humoru na téma režim a jídlo,“ poznamenal list Gazeta.ru. Reakce veřejnosti na ničení potravin podle něj po dlouhé době ukazuje první rozpor mezi režimem a lidem, který se nenechal přesvědčit argumenty hodnostářů a který jasně rozlišuje mezi dobrem a zlem. „Ve stáří budu vnukům vyprávět, jak jsem za studené války skrýval ve sklepě zakázané potraviny,“ zní jeden z citovaných vtipů, parodující válečné historky. „Podle hlášení se část parmazánu dokázala probít, skrýt a vytvořit parmazánové jednotky,“ hlásá ve stejném duchu další vtip. „Spalte všechny potraviny! Pán na nebesích rozpozná, které byly zakázané a které nebyly!“ A na moskevském letišti prý upálili herce Cumberbatche, protože si ho celníci spletli s camembertem a „sýr jako sýr“. „Rozmach lidové tvořivosti je spolehlivý příznak, že ‚vraždění nepřátelského jídla‘ se lidí opravdu dotklo,“ usoudila Gazeta.ru. Počínání režimu se prý dá vysvětlit snad jen snahou „se vší hmatatelností předvést, že ruské protisankce fungují“. Takové počínání ale budí odpor mezi Rusy, v jejichž genetické paměti jsou uloženy vzpomínky na hladomory a hladovění. Pod petici proti ničení jídla se podepsalo již více než 315.000 lidí. Zdroj: http://www.lidovky.cz/niceni-potravin-budi-v-rusech-odpor-ale-take-chut-na-samohonku-p6e-/zpravy-svet.aspx?c=A150808_104645_ln_zahranici_sij
       Velkamedvědice
     •  
      17.08.2015 14:50

      Dolarovej poplatek chce něco vysvětlovat. IQ tyqve.
      VM
      •  
       17.08.2015 14:58

       multimicku nebud nasranej,kdybys psal stabilne pod jednym nickem tak by se ti ulevilo jenze ty ne musis si vytvorit nekolik nicku ,to ti stejne nepomuze jsi proflaknutej
       velkaamdvedice
Aktuální komentáře
02.10.2023
22:04Smíšený úvod týdne na Wall Street  
17:55Ne úplně krátká cesta
17:13Dobrá data den nezachránila, ale velkým techům se daří  
16:46Americký průmysl se postupně vymaňuje z útlumu, září pozitivně překvapilo  
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Pololetní zpráva za rok 2023
16:19Výsledková sezóna může nasměrovat technologie k růstu, předpokládají stratégové Goldman Sachs
15:37Nabídka akcií by mohla ocenit firmu Birkenstock až na 9,2 miliardy USD
15:07Schodek rozpočtu v září klesl na 180,7 mld. Kč, pomohlo inkaso windfall tax
14:22Týdenní výhled: Akcie budou tančit v rytmu výnosů. Shutdown odvrácen – dobře, nebo špatně?  
13:01Než otevře Wall Street: Riot platforms, Coinbase, Rivian a další  
12:12Úvodní růst akcií vyprchal, když se výnosy vydaly opět vzhůru  
11:05Zamrazilová: Měnová politika byla slabší, než by si centrální banky přály
10:53Komentář: Tuzemský průmysl dále šlape na brzdu
10:46Podmínky v průmyslu se v září dál zhoršily, problémem byla slabá poptávka
9:16Rozbřesk: Kola českého průmyslu se pomalu zadírají, uzavírka americké vlády oddálena o 45 dní
9:12Rohlik.cz Finance a.s.: Individuální a konsolidovaná Výroční zpráva a Účetní závěrka k 30.04.2023
8:58Futures pro Wall Street mají jasno, pro Evropu váhají. USA zažehnaly paralýzu úřadů, na Slovensku vyhrál Fico  
6:21Jsou velké změny a stávky na trhu práce v USA počátkem bodu obratu?
01.10.2023
8:16Víkendář: Sny o renesanci výroby v USA a globální konkurenceschopnost amerických automobilek
8:12Slovenské volby ovládl Ficův Směr-SD, Pellegrini již nabídl spolupráci. Progresívní Slovensko druhé

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu