Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zbankrotují dříve američtí těžaři, nebo Saúdská Arábie?

Zbankrotují dříve američtí těžaři, nebo Saúdská Arábie?

14.08.2015 11:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud má pravdu trh s futures, Saúdská Arábie se do dvou let dostane do problémů. Na konci desetiletí pak bude čelit existenční krizi. Cena u dodávek ropy v prosinci 2020 se nyní pohybuje na 62 dolarech, a to by znamenalo, že na Blízkém východě dojde k dramatickým změnám. V listopadu minulého roku provedli Saúdové rizikový tah, protože přestali podporovat vyšší ceny ropy. Jejich cílem bylo dostat z trhu konkurenty, jak ale nyní tvrdí Bank of America, vedlo to k tomu, že OPEC už „v podstatě nefunguje“. Kartel by klidně mohl zavřít své kanceláře ve Vídni.

Pokud Saúdové chtěli dostat americké těžaře ze hry, hrubě se přepočítali. To samé ale platí o celém jejich pohledu na alternativní ložiska plynu během posledních osmi let. I saúdská centrální banka dnes ve své poslední analýze říká, že „těžaři ze zemí mimo OPEC nereagují na nižší ceny tak, jak se předpokládalo“. Podle banky byly nejvíce ovlivněny plány na nové projekty, stávající vrty ale svou těžbu nezměnily. Jeden saúdský odborník vše shrnul jednoduše: „Naše politika nefunguje a nikdy fungovat nebude.“ Saúdové ale určitě ovlivnili rozhodování velkých ropných společností, které doposud upustily od 46 velkých projektů v celkové hodnotě 200 miliard dolarů.

Celý problém tkví z hlediska Saúdské Arábie v tom, že americká těžba není zase tak drahá, pohybuje se spíše někde uprostřed mezi nejdražšími a nejlevnějšími producenty. Výrazně jim v tomto ohledu napomáhají moderní technologie. Doposud ale těžbě z břidlicových ložisek pomáhal také hedging, takže její skutečný zátěžový test přijde v následujících měsících, kdy zajišťovací kontrakty přestanou mít svůj vliv. I kdyby ale zbankrotovala řada předlužených firem, kterým vyschnou finance, zemím OPEC to moc nepomůže. Vrty totiž nezmizí, nezmizí ani infrastruktura. Slabé firmy budou převzaty těmi silnějšími a až se ceny ropy vrátí na 60 dolarů za barel (a dnes už možná stačí jen 55 dolarů za barel), těžba bude rychle obnovena.

OPEC tedy bude čelit dlouhodobému tlaku. Každý nárůst cen ropy bude okamžitě zastaven prudkým růstem americké těžby. Jediným limitem je zde množství ropy, které může být v USA vytěženo se středně vysokými náklady. A takové rezervy jsou možná větší, než se dříve předpokládalo. Nemluvě o tom, že podobná může být situace v Austrálii či Argentině. Saúdská Arábie tak je už nyní v podstatě na kolenou, protože její rozpočet závisí z 90 % na ropě. O žádném jiném průmyslu se v této zemi hovořit nedá, a to už uplynulo padesát let od počátku ropné bonanzy. Následující tabulka ukazuje odhadované ceny ropy, při kterých je daná země schopna dosáhnout vyrovnaného rozpočtu v roce 2015. Nejlépe je na tom v tomto ohledu Norsko, Rusko by potřebovalo 105 dolarů za barel, Saúdská Arábie je na tom podobně:

ropa

Saúdská vláda ale dál rozdává peníze, jako by se nechumelilo. Jim Woolsey, který stál v čele CIA, tvrdí, že královskou rodinu nyní nezajímá nic jiného než Írán. A Khalid Alsweilem, který dříve pracoval pro saúdskou centrální banku a nyní působí na Harvard University, říká, že fiskální deficity jsou v současné době téměř zcela kryté z rezerv. Ty ovšem nejsou nijak vysoké s ohledem na to, že země používá pevný měnový kurz. Agentura Standard & Poor's tak v únoru snížila svůj výhled u této ekonomiky na negativní, poukazuje zejména na malou diverzifikaci a zranitelnost.

Ze zpětného pohledu bylo hlavní chybou držet ceny ropy tak vysoko, že to motivovalo k rozvoji těžby v USA. Tohoto džina ale už zpátky do láhve nahnat nelze. Saúdská Arábie se tak nalézá v pasti. I kdyby se dohodla s Ruskem a spolu snížily ceny ještě více, získala by tím jen pár let. Při zachování současného trendu jí do roku 2018 klesnou rezervy na 200 miliard dolarů. Trhy si takového vývoje všimnou mnohem dříve a bude následovat únik kapitálu. Vláda může na čas omezit investiční výdaje podobně, jako to učinila v osmdesátých letech. Nakonec ale bude muset přijmout drakonická úsporná opatření. Sociální výdaje jsou nyní tím lepidlem, které drží saúdskou společnost pohromadě. Diplomatické výdaje zase udržují saúdský vliv v regionu. Uvidíme, zda američtí těžaři nakonec nebudou mít tužší kořínek než celá Saúdská Arábie.

Autorem je Ambrose Evans-Pritchard.

Zdroj: The Telegraph

 


Čtěte více:

Podle ČNB je česká ekonomika na správné cestě k robustnímu a udržitelnému růstu
14.08.2015 10:15
Česká ekonomika je na trajektorii robustního a udržitelného růstu. Pří...
Inflace v eurozóně stabilní a nízká, dole ji drží energie
14.08.2015 11:15
Finální údaje o inflaci v eurozóně potvrzují, co jsme se dozvěděli z t...

Váš názor
  •  
    14.08.2015 19:11

    Myslim si ,ze OPEC vtuto chvili udelal spatny tah,protoze tuto bitvu prohraje. Je to vse vymyslene ,aby OPEC tuto bitvu prohral,hlavne Arabi. Rusi budou na tom spatne ,ale tuto bitvu preziji.
    dolar
    • OPEC a Rusové....
      14.08.2015 22:05

      Až OPEC bude tam kde jsou ted' Rusové tak Rusové budou dávno pod drnem. Leda že se zbaví těch pár pijavic nahoře a dosadí si tam někoho, komu záleží na Rusku a jeho lidu a ne jen na hromadění majetku a peněz, které si nakonec ukládají v cizině. Proč ruský oligarchové utrácejí svoje peníze za jachty, vily nebo fotbalové kluby na západě a nedávají je do rozvoje vlastní země, bank a ekonomie. Protože jim sami nevěří a jdou jen za vlastními zájmy.
      ..
    •  
      14.08.2015 21:44

      Doufam , ze to zruší OPEC. Alespon se ti Arabové nebudou tak roztahovat. Uz aby to bylo.
      Žíža
  •  
    14.08.2015 18:59

    V podstatě je to jednoduchá otázka.
    Zdravý rozum
  • Co je tohle za otázku ?
    14.08.2015 15:59

    Každý už vidí že nejdřív zbankrotují Rusáci. Stačí se podívat na kleasjící ropu a výsledky a vyhlídky Gaspromu. P.S neklad'te hloupé otázky a taky už odstran'te tu pozvánku na seminar pana Žabžy, který se konal v červnu. Holt okurková sezona :)).
    ...
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data