Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn pátečního dění na světových burzách

Souhrn pátečního dění na světových burzách

24.08.2015 8:21
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza skončila v pátek v červených číslech. V porovnání s ostatními evropskými trhy na tom ovšem není tak špatně. Index PX ztratil pouze necelé 1 %. Indexy ostatních evropských trhů vykazují ještě výrazně horší výsledky.

Elektrárenská společnost ČEZ se celý den obchodovala v rozmezí 555 a 560 . Zobchodovaný objem byl velice malý a zájem investorů se stejně jako ve čtvrtek upíral především k bankovním titulům.

Finanční sektor na pražské burze k poměrně velkému překvapení vykazuje smíšené výsledky. Erste bank odepsala 3,13 % a zavřela na 715 . Aktuálně je rakouská linka ještě podstatně níže kolem hodnoty 706 . VIG odepsal 1,89 % a prorazil hranici 800 . Komerční banka překvapivě nezaznamenala pokles cen a zavřela na kladné nule na 5233 . Dokonce jsme mohli vidět testování hranice 5300 .

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens odepsal 1,04 % na 930 . Tabák vykazoval téměř nulové objemy obchodů a zavřel na 10900 . Telekomunikace O2 připsala 0,62 % na slušném objemu 660000 zobchodovaných kusů a zavřela na ceně 163,50 . CETIN odepsal necelých 0,9 % na 172 . Unipetrol byl na kladné nule s cenou 161,75 . Sázková kancelář Fortuna opět výrazně odepsala a ztratila 5,85% na 62,80 .

USA

Americké trhy v pátek zažily doslova „černý pátek“. Poklesy se během seance jenom stupňovaly. Celková negativní nálada a výprodeje pramení hlavně ze špatných čínských makrodat a pokračujícího propadu tamního trhu. Investoři tak mají strach zejména z dopadu na růst globální ekonomiky.

Dow Jones Industrial Average odepsal 3,1% a od svého květnového historického maxima ztratil již 10 %, S&P500 zavřel se ztrátou 3,2 % pod psychologickou hranicí 2000b. poprvé od února letošního roku a technologický Nasdaq Composite zaznamenal doslova 3,5% kolaps. Index volatility VIX tím pádem po včerejším skoku o 25 % přidal dalších neuvěřitelných 47 %! Sektorově byly nejvíce zasaženy technologie (-4,2 %) a energetika (-3,5 %).

Dolar analogicky k trhům oslabil až na 1,1365 USD/EUR. Zlato jako uchovatel hodnoty vzrostlo na 1160 USD/unci. Ropa klesla na 40 USD/barel poprvé od roku 2009!

Deere snížil celoroční výhled zisku a propadl o 8,1%.

Hewlett-Packard po včerejších lepších výsledcích hospodaření přidal kosmetických 0,4%.

FedEx plánuje v pondělí spustit 4,8 mld. USD převzetí nizozemského konkurenta TNT Express. Akcie zareagovaly 2,8% poklesem.

Asie

Výprodej globálních akcií prodloužil ztrátovou sérii většiny obchodních seancí akciové Asie. Regionální benchmark index MSCI Asia Pacific propadl o 4,4 procenta na hodnotu 125,75 bodu. Agentura Bloomberg uvedla, že globální akcie ztratily v hodnotě až 5 trilionů dolarů. Singapurský index Straits Times odepsal 3,2 procenta, australský S&P / ASX 200 Index odepsal 3,7 procenta a novozélandský NZX 50 Index ztratil 2,4 procenta. Tchajwanský index Taiex klesl o 4,9 procenta a jihokorejský index Kospi o 3,5 procenta.

Japonský index Topix se propadl o 5,5 procenta na 1 486,29 bodu. Index Nikkei 225 klesl o 4,5 procenta na 18 539,98 bodu a atakoval nejnižší uzavírací hodnotu od 23. února 2015. Japonský jen vůči Americkému dolaru posílil o 0,9 procenta. Čínský Shanghai Composite Index spadl až o 8,9 procenta na 3 197,31 bodu a vymazal roční zisk.


Čtěte více:

Týden na měnách - Horší výhled tíží dolar
21.08.2015 17:11
Světových trhů se tento týden držela negativní nálada, ke které dala d...
TopFiveTech - Facebook opět kopíruje Twitter a ten zase spadl pod cenu z IPO
21.08.2015 17:20
Hewlett-Packard včera večer uveřejnil svoje finanční výsledky za uplyn...
Dolar rozšiřuje ztráty, poté co výprodeje na trzích zrychlily
21.08.2015 17:32
O negativní vývoj na trzích se hned ráno zasloužila data z čínské ekon...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.06.2026
6:09Nová vlna mega IPO hýbe trhy. Rychlé zařazování do indexů přináší šance i rizika
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data