Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Precision Castparts – další zajímavá mega-akvizice Berkshire Hathaway

Precision Castparts – další zajímavá mega-akvizice Berkshire Hathaway

03.09.2015 17:45

Precision Castparts je další společností, o které se nyní hovoří v souvislosti s akvizicemi Warrena Buffetta. Berkshire totiž oznámila, že na akvizici této firmy vydá celých 32 miliard dolarů a to je myslím dostatečný důvod podívat se na to, co se tentokrát chytilo do „hodnotových“ investičních sítí věštce z Omahy. Společnost sama o sobě říká: „Precision Castparts Corporate je předním světovým dodavatelem litých a kovaných produktů pro letecký a energetický průmysl. Airbus, Boeing, GE, Rolls-Royce a mnozí další významní výrobci spoléhají ve svých výrobních programech na naše produkty. Téměř každé letadlo letí s díly vyrobenými v některém ze závodů naší korporace. Ta má více než 150 závodů a více než 27 000 zaměstnanců“.

Až do počátku roku 2014 si akcie PC vedly znatelně lépe než index SPX. V roce 2014 ale přišel obrat a akcie se vydala směrem dolů po hodně podobné cestě, jako akcie Boeingu. Od nich se ale na konci roku 2015 odpoutala a zatímco Boeing vystřelil nahoru, PC až donedávna klesala. Až poslední týdny přinesly prudký obrat, který šel přímo proti trhu a pravděpodobný důvod si asi rychle domyslíme.

Counterparts 1.png

Zdroj: FT

PC dovede soustavně zvyšovat tržby, u zisků to ale od fiskálního roku 2014 neplatí. Je pravděpodobné, že i tento zlom v ziskovosti se podepsal na popsaném vývoji ceny akcie:

Counterparts 2.png

Zdroj: FT

První pohled na tok hotovosti je hodně uspokojující, protože provozní tok hotovosti s přehledem pokrývá investice do dlouhodobých provozních aktiv (CapEx). Pokud ale vezmeme do úvahy investice celkové, obrázek už tak hezky nevyznívá – ve fiskálním roce 2013 i 2012 totiž provozní tok hotovosti celkové investice nepokryl. A celkově je patrné, že firma dává poměrně hodně na ostatní investice – akvizice a podobně (s tím, že žádný skokový růst tržeb a zisků se ale nekoná).

V roce 2014 zbylo PC po celkových investicích asi 700 milionů dolarů, rok předtím to bylo asi 600 milionů dolarů. Pokud se zaměříme pouze na CapEx, zbylo jí v roce 2015 více než 1,3 miliardy dolarů, v roce 2014 1,5 miliardy dolarů. Jak si můžeme všimnout, firma v minulém roce prudce navýšila dividendu ze 373 milionu dolarů na 1,5 miliardy dolarů. A tato výše dividendy v podstatě odpovídá tomu, co firmy vydělávala po CapEx v posledních dvou letech. Což můžeme interpretovat tak, že dividendy byly pravděpodobně zvednuty na maximum toho, co si firma bez šahání do rezerv může dovolit. Možná šlo o pokus reagovat na vývoj cen akcie.


Counterparts 3.png

Zdroj: FT

S ohledem na výše uvedené se při jednoduché valuační úvaze můžeme odrazit od dividend. Firmy má betu ve výši 0,5. To je překvapivě nízké číslo - například Boeing má betu asi 0,95 a i to se u poměrně cyklického byznysu zdá být poměrně málo. Betu u PC si vysvětluji snad jen tím, jak diverzifikované portfolio zákazníků má. S takovýmto systematickým rizikem se její požadovaná návratnost pohybuje na necelých 5 %. Na ospravedlnění současné kapitalizace ve výši 31,62 miliard dolarů by pak výše zmíněná dividenda musela dllouhodobě růst asi o 0,2 % ročně (slovy: dvě desetiny procenta ročně).

Obecně se očekává poměrně silný dlouhodobý růst letecké dopravy a s ní spojených investic. Tahounem by měla být zejména Asie, což může v době kolapsů čínského akciového trhu znít trochu jako pokus o vtip, ale hovoříme tu o strukturálním dlouhodobém vývoji. Například samotný Boeing očekává, že během následujících dvaceti let bude nakoupeno 38 000 letadel. Což zní jako těžko uvěřitelné číslo, ale přidává se i Airbus, podle kterého poptávka dosáhne výše 32 500 letadel. Ani zdaleka nejde jen o velká letadla, ale jak bylo uvedeno, PC má širší portfolio zákazníků.

Poslední obrázek ukazuje, že podle projekcí ICF by dlouhodobý růst celého odvětví měl dosáhnout 2,2 % (počet letadel), či 2,3 % co se týče dolarové hodnoty produkce (u samotné letecké dopravy jsou čísla podobná). Pokud by PC dovedla podobným tempem navyšovat svůj tok hotovosti, respektive dividendy, je sázka BH opět trefou do černého.

Counterparts 4.png 


Čtěte více:

ECB zhoršuje prognózy a posouvá omezení pro nákupy dluhopisů
03.09.2015 14:02
Evropská centrální banka dnes ponechala základní úrokové sazby beze zm...
Reakce trhů na vystoupení Maria Draghiho; evropské indexy ho milují
03.09.2015 16:08
Dnes jsme se dozvěděli další update od hlavního muže ECB po oznámení o...
Zlato: Poptávka v Indii a Číně oživuje, kov ale před daty z trhu práce v USA ztrácí
03.09.2015 16:45
Poté, co se v červenci cena zlata propadla na nejnižší úroveň za posl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data