Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Precision Castparts – další zajímavá mega-akvizice Berkshire Hathaway

Precision Castparts – další zajímavá mega-akvizice Berkshire Hathaway

03.09.2015 17:45

Precision Castparts je další společností, o které se nyní hovoří v souvislosti s akvizicemi Warrena Buffetta. Berkshire totiž oznámila, že na akvizici této firmy vydá celých 32 miliard dolarů a to je myslím dostatečný důvod podívat se na to, co se tentokrát chytilo do „hodnotových“ investičních sítí věštce z Omahy. Společnost sama o sobě říká: „Precision Castparts Corporate je předním světovým dodavatelem litých a kovaných produktů pro letecký a energetický průmysl. Airbus, Boeing, GE, Rolls-Royce a mnozí další významní výrobci spoléhají ve svých výrobních programech na naše produkty. Téměř každé letadlo letí s díly vyrobenými v některém ze závodů naší korporace. Ta má více než 150 závodů a více než 27 000 zaměstnanců“.

Až do počátku roku 2014 si akcie PC vedly znatelně lépe než index SPX. V roce 2014 ale přišel obrat a akcie se vydala směrem dolů po hodně podobné cestě, jako akcie Boeingu. Od nich se ale na konci roku 2015 odpoutala a zatímco Boeing vystřelil nahoru, PC až donedávna klesala. Až poslední týdny přinesly prudký obrat, který šel přímo proti trhu a pravděpodobný důvod si asi rychle domyslíme.

Counterparts 1.png

Zdroj: FT

PC dovede soustavně zvyšovat tržby, u zisků to ale od fiskálního roku 2014 neplatí. Je pravděpodobné, že i tento zlom v ziskovosti se podepsal na popsaném vývoji ceny akcie:

Counterparts 2.png

Zdroj: FT

První pohled na tok hotovosti je hodně uspokojující, protože provozní tok hotovosti s přehledem pokrývá investice do dlouhodobých provozních aktiv (CapEx). Pokud ale vezmeme do úvahy investice celkové, obrázek už tak hezky nevyznívá – ve fiskálním roce 2013 i 2012 totiž provozní tok hotovosti celkové investice nepokryl. A celkově je patrné, že firma dává poměrně hodně na ostatní investice – akvizice a podobně (s tím, že žádný skokový růst tržeb a zisků se ale nekoná).

V roce 2014 zbylo PC po celkových investicích asi 700 milionů dolarů, rok předtím to bylo asi 600 milionů dolarů. Pokud se zaměříme pouze na CapEx, zbylo jí v roce 2015 více než 1,3 miliardy dolarů, v roce 2014 1,5 miliardy dolarů. Jak si můžeme všimnout, firma v minulém roce prudce navýšila dividendu ze 373 milionu dolarů na 1,5 miliardy dolarů. A tato výše dividendy v podstatě odpovídá tomu, co firmy vydělávala po CapEx v posledních dvou letech. Což můžeme interpretovat tak, že dividendy byly pravděpodobně zvednuty na maximum toho, co si firma bez šahání do rezerv může dovolit. Možná šlo o pokus reagovat na vývoj cen akcie.


Counterparts 3.png

Zdroj: FT

S ohledem na výše uvedené se při jednoduché valuační úvaze můžeme odrazit od dividend. Firmy má betu ve výši 0,5. To je překvapivě nízké číslo - například Boeing má betu asi 0,95 a i to se u poměrně cyklického byznysu zdá být poměrně málo. Betu u PC si vysvětluji snad jen tím, jak diverzifikované portfolio zákazníků má. S takovýmto systematickým rizikem se její požadovaná návratnost pohybuje na necelých 5 %. Na ospravedlnění současné kapitalizace ve výši 31,62 miliard dolarů by pak výše zmíněná dividenda musela dllouhodobě růst asi o 0,2 % ročně (slovy: dvě desetiny procenta ročně).

Obecně se očekává poměrně silný dlouhodobý růst letecké dopravy a s ní spojených investic. Tahounem by měla být zejména Asie, což může v době kolapsů čínského akciového trhu znít trochu jako pokus o vtip, ale hovoříme tu o strukturálním dlouhodobém vývoji. Například samotný Boeing očekává, že během následujících dvaceti let bude nakoupeno 38 000 letadel. Což zní jako těžko uvěřitelné číslo, ale přidává se i Airbus, podle kterého poptávka dosáhne výše 32 500 letadel. Ani zdaleka nejde jen o velká letadla, ale jak bylo uvedeno, PC má širší portfolio zákazníků.

Poslední obrázek ukazuje, že podle projekcí ICF by dlouhodobý růst celého odvětví měl dosáhnout 2,2 % (počet letadel), či 2,3 % co se týče dolarové hodnoty produkce (u samotné letecké dopravy jsou čísla podobná). Pokud by PC dovedla podobným tempem navyšovat svůj tok hotovosti, respektive dividendy, je sázka BH opět trefou do černého.

Counterparts 4.png 


Čtěte více:

ECB zhoršuje prognózy a posouvá omezení pro nákupy dluhopisů
03.09.2015 14:02
Evropská centrální banka dnes ponechala základní úrokové sazby beze zm...
Reakce trhů na vystoupení Maria Draghiho; evropské indexy ho milují
03.09.2015 16:08
Dnes jsme se dozvěděli další update od hlavního muže ECB po oznámení o...
Zlato: Poptávka v Indii a Číně oživuje, kov ale před daty z trhu práce v USA ztrácí
03.09.2015 16:45
Poté, co se v červenci cena zlata propadla na nejnižší úroveň za posl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:00Sprint Corp (12/19 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů