Poté, co se v červenci cena zlata propadla na nejnižší úroveň za posledních pět let začal londýnský trh zlata nyní vykazovat známky zvýšené poptávky po žlutém drahém kovu od spotřebitelů z rozvíjejících se trhů.
Výpůjční náklady u fyzického zlata v posledních týdnech v Londýně strmě stouply, což bylo podle účastníků trhu primárně způsobeno obchodníky, kteří potřebují zlato k dodání do švýcarských sléváren, než se žlutý druhý kov roztaví a pošle do míst jako je Indie. Tyto údaje poukazují na fyzické napětí na trhu zlata k okamžitému dodání.
Poptávka po žlutém drahém kovu se v Indii v červenci začala zotavovat, dodávky zlata ze Švýcarska do Indie se více než ztrojnásobily. Většina tohoto zlata původně pochází, než se ve Švýcarsku roztaví na zlaté cihly pravděpodobně právě z Londýna. V červenci došlo k oživení i u čínské poptávky a dovoz zlata do Číny z Hongkongu a Švýcarska se po slabém červnu zvýšil.
Zlato, které v poslední době ovlivňoval propad světových akciových trhů společně s obavami o načasování zvyšování úrokových sazeb v USA, v letošním roce ztratilo 4 procenta a 24. července spadlo až na pětileté dno 1077 dolarů za trojskou unci. Zatímco včera se drželo ještě okolo 1140 dolarů za unci, dnes jeho cena klesala až na 1122 dolarů. Zlato tak klesá již druhý den v řadě, investoři totiž s napětím očekávají zítřejší oficiální data z amerického trhu práce, která poskytnou další vodítko s ohledem na načasování zvyšování sazeb americkým Fedem. Včera cena zlata klesla o 0,5 procenta po soukromé zprávě o zaměstnanosti a dále poté, co Béžová kniha Fedu poukázala na růst ekonomiky v posledních dvou měsících napříč regiony a odvětvími. Investoři tak prodávali zlato skrze zlatem kryté fondy již čtvrtým dnem v řadě. Držba burzovně obchodovaných produktů krytých zlatem ve středu klesla o 0,9 metrických tun na 1520,5 tun.
Vzhledem k tomu, že druhá polovina roku bude ve znamení festivalové sezóny v Asii a tamní ceny drahého kovu se snížily, očekává se ve zbytku roku další oživení na straně fyzické poptávky po žlutém kovu. Například v Indii by cenově citliví maloobchodní spotřebitelé mohli nastartovat fyzickou poptávku po zlatě, pokud cena kovu denominovaného v indických rupiích bude i nadále klesat. Konkrétně září bývá v Indii z pohledu poptávky po zlatě obvykle silným měsícem, který předchází začátku svatební sezóny a listopadovým slavnostem Diwali. Indická a čínská poptávka po zlatě se však ani zdaleka neblíží úrovním z roku 2013, Kdy Číňané využívali nižších cen a tamní poptávka po žlutém drahém kovu stoupla o 40 procent. Britský vývoz zlata do Švýcarska v první polovině roku letos dosahoval podle GFMS asi 40 procent průměru z roku 2013.
Za první polovinu letošního roku byl celkový zaznamenaný vývoz zlata z Velké Británie meziročně o 50 procent vyšší. Z toho více než 90 procent směřovalo právě do Číny, Hongkongu a Švýcarska. Londýn zůstává největším světovým centrem obchodu a skladování zlata a snížení britského obchodního deficitu ve druhém čtvrtletí bylo silně ovlivněno obchodem se zlatem, které není nakupováno jako rezervní aktivum centrálními bankami. Podle Světové rady pro zlato poptávka po drahém kovu za druhé čtvrtletí tohoto roku klesla nejníže za posledních 6 let.
Zdroj: FT, BBG