Dnes jsme se dozvěděli další update od hlavního muže ECB po oznámení o sazbách, které nepřineslo žádné překvapení. ECB ponechává úrokové sazby bez změn. To s trhy nějak vůbec nepohlo ovšem po začátku tiskové konference Maria Draghiho jsme se samozřejmě dočkali reakce.
Evropské akciové trhy začaly solidně posilovat a potvrzovaly tak dobré naladění po celý den. My se můžeme podívat na obrázek indexu DAX a francouzského CAC40. Při pohledu je poměrně jednoduché indentifikovat okamžik, kdy Mario Draghi začal mluvit.

Prakticky celý den trhy šly více méně do strany a čekaly co ECB ústy Maria Draghiho oznámí. Dozvěděli jsme se o inflačním výhledu, který musí být přepracován a byli jsme ujištěni, že ECB použije veškeré nástroje, kdyby se nadále ukazovalo, že měnová politika nevede k růstu inflace. Upozornil, že díky prudkým propadům cen ropy, které jsme v poslední době mohli vidět, můžeme spatřit v ekonomikách i mírnou deflaci.
Hlavní evropské tituly zareagovaly poměrně shodně a po začátku projevu a prvních oznámeních začaly pevně posilovat. DAX si v současné době připisuje kolem 2,3 %, kdy se během jedné chvíle posunul o sto bodů z 10 200 na 10 300 bodů, pak mírně korigoval nabrané zisky. Francouzský CAC40 přidává mírnějších 1,9 % v podobě velkého pohybu až k 4 655 bodům.
Na reakci jsme čekali ještě kratší dobu na měnovém trhu. Euro rychle ztrácelo půdu pod nohama proti americkému dolaru. Celý den se pár obchodoval někde mezi 1,121 a 1,1240. Po startu tiskové konference rychle kurz sjel na 1,112. V současných chvílích se obchoduje již na 1,1119 a euro tak znovu ztrácí po chvilkovém posílení eura a získání části ztracené pozice proti dolaru. Aktuálně tak euro za dnešní den zatím odevzdává 0,94 %.

I na ostatních měnách proti euru se děly věci. Například japonský jen posiloval proti euru z 135 jenů za euro až k 133,2 jenů za jedno euro. Podobně to vypadlo s britskou librou, která prohnala euro téměř na 0,727 libry za jednou euro.
Výnosy dluhopisů ECB při vystoupení Maria Draghiho šly o trochu níže z ranních 0,78 % výnosu na desetiletém dluhopisu na aktuálních 0,744 % tedy cca. o tři bazické body níže. Výnosy u ostatních splatností klesaly také, nejvíce pak ty několikaleté. Naopak u splatností kratších než jeden rok jsme pozorovali velmi nepatrně zvýšené výnosy.
Zdroj: Reuters, Bloomberg