Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin: Rusko by mohlo podpořit letecké operace proti IS

Putin: Rusko by mohlo podpořit letecké operace proti IS

29.09.2015 8:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Rusko by se mohlo zapojit do leteckých úderů západních zemí proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii. Po setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou to novinářům řekl jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Účast Moskvy na případné pozemní operaci proti radikálům v Sýrii je ale podle něj vyloučena. Podle nejmenovaného amerického představitele řešili oba státníci i krizi na Ukrajině a Obama se kriticky vyjádřil k dodržování dohod z Minsku.

Oba lídři se sešli na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku a šlo o jejich první setkání za více než dva roky v době zhoršených vztahů obou mocností. Navzdory tomu, že v předchozích pondělních projevech na VS OSN mezi oběma přetrvávaly rozpory v pohledu na řešení syrské krize, podle Putina se během zhruba 90 minut trvajícího společného jednání snažili najít shodu.

Po diskusi o případném zapojení Ruska do vojenských operací Putin podle agentury AP nevyloučil účast ruských letadel na vzdušných zásazích spojenců, k zapojení do pozemní operace však podle něho nikdy nedojde. "Uvažujeme o tom," řekl novinářům o možném angažmá ruských letadel nad Sýrií.

Šéf Kremlu rovněž podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že se s Obamou budou "snažit o překonání existujících rozporů", a že je Moskva připravena zlepšit vztahy s Washingtonem.

Nejmenovaný zdroj z americké diplomacie však Reuters řekl, že se prezidenti neshodli na budoucí roli syrského vůdce Bašára Asada. Zatímco podle Obamy nemůže být Sýrie s Asadem v čele stabilní, Putin jej považuje za člověka, který je klíčový pro porážku teroristů.

Podle představitele Washingtonu dali lídři USA a Ruska najevo, že velení svých jednotek přítomných v oblasti Sýrie nařídí, aby vedla jednání s cílem předejít možnému vzájemnému konfliktu.

Přibližně polovinu času schůzky zabralo podle americké strany téma Ukrajiny, na jehož řešení tlačil především Washington. Vztahy mezi oběma mocnostmi se v posledních měsících ještě více vyhrotily v souvislosti s loňskou ruskou anexí ukrajinského poloostrova Krym a s podporou povstalců na východě Ukrajiny. Obama prý během dal během newyorského jednání najevo znepokojení nad nedodržováním dohod z Minsku, které mají zajistit ukončení konfliktu a mírovou budoucnost Ukrajiny.

Zdroj: ČTK, RTRS


Čtěte více:

Alcoa se příští rok rozdělí na dvě části; Akcie +6 %
28.09.2015 14:09
Americký hliníkárenský gigant Alcoa se v druhé polovině příštího roku ...
Čína a automobilky = stále strašák pro evropské akcie
28.09.2015 16:18
Evropské akciové trhy zahájily týden v negativním rytmu. Čínské průmys...
1,2 milionu škodovek falšuje emise, zamíří do servisů
29.09.2015 8:10
Manipulace s emisemi naftových motorů se týkají po celém světě zhruba ...

Váš názor
 • Nemocnice Kunduz
  06.10.2015 10:15

  I kdyby to byla pravda a v objektu nemocnice se skutečně ukrývali Talibánci, tak by proboha neměl tuto nemocnici nikdo nikdy bombardovat !!!!! V tu dobu tam bylo 185 lidí, pacientů i doktorů, z nich 22 zabily bomby. Někteří pacienti uhořeli přímo na postelích ! To mi snad chcete říct, že kdyby třeba v Praze nějací islamisté odpálili bombu v metru a pak se běželi schovat do nemocnice v Motole, tak přiletí naše Grippeny z Čáslavi a budou na Nemocnici v Motole házet bomby ??? - jako to udělaly USA v Kunduzu ?? Chtěl bych vás pak vidět, co by jste asi říkali, kdyby bomby v Nemocnici v Motole zabily vaši matku, tátu, sestru, babičku, kteří tam byli na operaci nebo jenom na běžném vyšetení !! Ale zaslepení obhájci USA jim dokáží prominout úplně všechno ! Třeba i cílené úmyslné bombardování nemocnice plné pacientů.
  xiluodu
 • Jáj, čo by ešte tak chceli lekári, aha?
  05.10.2015 13:44

  http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/382461-lekari-bez-hranic-obvinili-afghanskou-vladu-z-valecneho-zlocinu.html
  Šaňo
  • Re: Jáj, čo by ešte tak chceli lekári, aha?
   05.10.2015 14:37

   Takže je to již venku. Nemocnici bombardovali záměrně. Věděli, že jde o nemocnici a útoky byly zaměřeny především na hlavní budovu, kde byly operační sály. Zase se jen mlží, čí letadla to byla. Americká nebo Afganská. I když, vlastně je to jedno. Konečné rozhodnutí a velení mají Američani.
   ..
   •  
    05.10.2015 15:00

    ... vysvětli mi, proč američané vybombardovali tu nemocnici?
    ☺lolek☺
   •  
    05.10.2015 14:43

    Lžeš. Afghánské ministerstvo obrany v sobotu řeklo, že nemocnici „používali ozbrojení teroristé mířící na afghánské síly a civilisty“. Mluvčí ministerstva obrany Davlat Vazírí uvedl, že osazenstvo nemocnice použil Tálibán jako „lidský štít” a střílel z ní na afghánské bezpečnostní síly. Na budovu poté pálily bitevní vrtulníky. [celá zpráva] Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sidikkí řekl AP, že v době útoku se v nemocnici ukrývalo deset až 15 teroristů: ”Všichni byli zabiti,
    VM
    •  
     05.10.2015 15:24

     Nelžu, ale ty jsi zřejmě opět uvěřil mediální mainstreemové lži. Přesně jak to tady někdo napsal. Američani věděli, že jde o nemocnici a přesto ji bombardovali v domnění, že se tam ukrývají bojovníci talibanu. Proč ji bombardovali? No protože si mysleli, že je tam 15 talibanců. Na ostatních myslím 150 lékařích, sestrách a pacientech nezáleželo - vedlejší ztráty. Pravdou však je to, že žádní bojovníci Talibanu tam nebyli - viz. svědectví přeživších lékařů. Takže se předpoklady na 100% plní. Media začnou mlžit, přidávat polopravdy, výmysly, pochybnosti, spiklenecké teorie, možná i "UFO" a tak se celá v podstatě jednoduchá aféra - prů..ser, válečný zločin rozplizne v nerozmotatelné klubko tak, aby upadla v zapomnění. Ještě zbývá překrýt tuto událost něčím novým, zpochybnit výpovědí lékařů o informování, že jede o nemocnici a že tam Taliban není. Jsem zvědav a bavím se s trpkým úsměvem jak se dá veřejnost sofistikovaně zblbnout a jak zpacifikují komunitu Lékařů bez hranic tučným úplatkem nebo hrozbami.
     ..
     •  
      05.10.2015 22:44

      ... já bych ještě uvítal nějakou statistiku, kolik těch pacientů byli Talibánci. Protože téch opravdu škoda není, že.
      ☺lolek☺
 • Teď
  05.10.2015 11:55

  mi nejde o příspěvek, co hodnotí co se děje v Syrii, ale dávám otázku všem USAfilům jak se dívají na pokusy manipulovat skutečnostmi, které se udály v Afganském Kunduzu. Nejdřive neúmyslné vedlejší ztráty, pak útok na talibance skrývající se v nemocnici, pak pokus hodit to na Afgánce, pak zase vše se důkladně vyšetří a nakonec z toho vyjede úmyslný připravený útok na nemocnici. Jen aby jste si to uvědomili, že USA taky nejsou žádný beránek boží a když jim jde o kůži tak se neštítí ničeho, aby jste je konečně začali vnímat v realitě ne v holywoodem a masmédii vymodelovaném vyumělkovaném obraze.
  ...
  • Re: Teď
   05.10.2015 12:46

   ... zase ti Tálibové, ti taky vlezou všude.
   ☺lolek☺
  • Re: Teď
   05.10.2015 12:15

   Omyly se stávají. Úmyslně bombardovat nemocnici dává smysl jen, když to pak chci hodit na svého nepřítele. USmani se k tomu hlásí, tak za mě v pohodě. Spíš mám problém s ruským lhaním, že rusové nikdy nikoho nevinného nezabíjí, což při jejich známé neúctě k životě fakt nežeru.
   ..
   •  
    05.10.2015 12:37

    Zajímavé, že Americké lhaní se omlouvá lhaním Ruským. Jako kdyby Američané lhali, podváděli a manipulovali veřejným míněním jen proto, že to dělají Rusové. Jinak by byli pravdomluvní a td. To je přece zvrácenost ne?
    hb
    •  
     05.10.2015 12:54

     Nikde jsem nenapsal, že američani lžou, to sis jen vybájil.
     ..
    •  
     05.10.2015 12:48

     ... a v čom američané lžou? ... z jiného soudku: ... absolutně přesné letectvo podivné asijské země (RF) zmateně bloumá Sýrií, a je trochu štěstí, že mu došly náboje a nezbomardovalo umírněně islamistické Turecko.
     ☺lolek☺
     •  
      05.10.2015 13:07

      Oráš písek zbytečně. Stejně ti na něm nic nevyroste. Zoufalý blábol.
      ..
      • Turecké F-16 zasiahli proti ruskej stíhačke
       05.10.2015 13:18

       http://www.topky.sk/cl/11/1502009/Prvy-incident-po-spusteni-operacie-v-Syrii--Turecke-F-16-zasiahli-proti-ruskej-stihacke
       ☺lolek☺
       • Re: Turecké F-16 zasiahli proti ruskej stíhačke
        05.10.2015 21:40

        ...jen aby se z toho nepo.rali.....sami si lítají nad cizím územím jak chtějí, bombardují kurdy, kteří jediní efektivně bojují s islámským státem....a co kypr? ten neobsadili?
        keris
        •  
         05.10.2015 22:13

         ... copak Tě to rozhodilo? Že Rusku někdo šlápl na bebí? Jinak ano, Kurdové již ovládají hezký kus dříve syrského nyní kurdského území, a jelikož tak úspěśně bojují proti Asádovi, mělo by jim Turecko dát pokoj, což Rusové jim zajistí. Vivat svobodnému Kurdistánu.
         ☺lolek☺
         •  
          06.10.2015 1:29

          ...rupheji, poslední slovo máš jako vždycky ty, ale jen proto, že mi patria zlikvidovala všechny příspěvky, v nichž jsem ti zdůvodnil, že jako obyčejně máš vše obráceně, tedy i to, kdo komu v sýrii šlápl na bebí...
          keris
    • hb
     05.10.2015 12:43

     Jak to popisuješ, se běžně děje v obráceném gardu. Škoda, že se neozveš? Jaké lhaní? Ty znáš výsledky šetření? Prohlášení Usa a afgánců se liší....Hypkteticky moli dostat od Af. cíl Talibanců a nevědět, že jde o nemocnici....apod. Mysliš, že si budou úmyslně popuzovat mínění bombardováním nemocnici oro tanec rusofilů?
     Velkamedvědice
     • Re: hb
      05.10.2015 13:03

      Pokud by to tak bylo, neozvu se. Poloha nemocnice je Afgánské i Americké armádě známá dávno. Opakovaně byla všechna velitelství informována - mnoho důkazů. To, že přes tyto informace nemocnici bombardovali může znamenat že buď mají ve velení pěkný bordel, nebo to věděli a dali přednost bombardování. Taky je potvrzena zpráva, že po prvním útoku, bylo velení informováno, že jde o útok na nemocnici ! Co se týká popuzování veřejnosti, s tím si USmani moc starostí nedělají. Jednak je jim to jedno a jednak drtivá většina všech informačních agentur a sdělovacích prostředků je v jejich moci. (výjimečný stát, výjimečný národ) Takže, veřejnost se stejně doví jen to co budou chtít a všechny ostatní informace hravě převálcují.
      hb
      •  
       05.10.2015 13:20

       ... nemocnice, ve které se potulují nepřátelští ozbrojenci, již není nemocnice. Je to bojová zóna.
       ☺lolek☺
   •  
    05.10.2015 12:30

    Stále stejný pohled. Ano omyly se stávají, ale USmani velmi dobře věděli, že bombardují nemocnici. Nejspíše po tom, co obdrželi mylnou informaci o skrývajících se talibancích v nemocnici. To však nic nemění na faktech, že bombardovala americká letadla, že věděli že jde o nemocnici a pak, že po incidentu mlžili a snažili se to hodit na někoho jiného. Hodit to na nepřítele v tomto případě nebylo možné - talibanci nemají letadla a pak tam bylo příliš mnoho svědků z celého světa.
    ...
    •  
     05.10.2015 12:52

     ... pokuzd Talibán obsadil nemocnici, jsou na vině Tálibové. To je snad zcela jasný.
     ☺lolek☺
    • technická
     05.10.2015 12:33

     To ale.mícháš vyjádření Afgánské a ameické. Američsni nikde nuvádí, že bemocnici zadáhli schválně.
     Velkamedvědice
     • Re: technická
      05.10.2015 13:05

      Totak. Ešte že by uvedli, že to bylo schválně.:)
      ...
  • Re: Teď
   05.10.2015 12:04

   http://www.lidovky.cz/lekari-bez-hranic-o-krveproliti-v-kunduzu-vlada-se-priznala-k-valecnemu-zlocinu-g06-/zpravy-svet.aspx?c=A151005_092448_ln_zahranici_msl
   ...
  • Re: Teď
   05.10.2015 11:58

   ... proč by někdo úmyslně vybombardoval nemocnici?
   ☺lolek☺
 • Mohlo - ale kdy ?
  04.10.2015 8:48

  zatím napadá a bombarduje území, kde IS nejsou útočí a zabíjí odpůrce Asada.
  .
 • Patrio
  01.10.2015 12:36

  díky za zprávu...Ruská letadla opět bombardovala údajné radikály na severu Sýrie...údajné:-)))) jinak je tam někdo neradikál, když se řežou jak psi??
  el mrcoch
Aktuální komentáře
01.03.2024
22:00Zámořské indexy posilovaly v reakci na makroekonomická data  
17:41Na bublinu devadesátých let trh nesahá, investoři chtějí od akcií méně a méně
17:28Pozitivní závěr týdne podpořily nové zprávy  
17:01Tomáš Vlk: ISM je za únor slabé - další vzpruha pro akcie?
16:58Reuters: Deutsche Bank hodlá požádat o likvidaci čínského developera
16:36CNBC: Evropa má za sebou nejhorší výsledkovou sezonu od nástupu covidu-19
15:10Technická analýza S&P 500: První letošní cíl splněn. Co dál?  
14:32Komentář analytika: Dell skokově zvyšuje prodeje serverů pro umělou inteligenci a navyšuje dividendu, akcie posilují o 23 %  
13:59Než otevře Wall Street: Apple, Eli Lilly, SoundHoundAI, Humacyte  
13:07Perly týdne: Americké akcie nejsou drahé a sedmička těch nejoblíbenějších se zmenšuje na čtyřku
11:40Inflace v eurozóně v únoru zpomalila na 2,6 procenta, ceny energií klesly
11:24Akcie pokračují výš i při páteční sérii makrodat  
11:14Bloomberg: Únorový dovoz LNG do Číny byl rekordní
11:06Podmínky v průmyslu se v únoru dál zhoršily, ale méně než v lednu
10:38Jan Bureš: Česká ekonomika opět roste, brzdí ji výrazný propad zásob
10:22Lepší ale stále nepřesvědčivá nálada v tuzemském průmyslu
9:04Rozbřesk: Desinflace v eurozóně pokračuje, ECB to ale zatím nestačí
8:45Vyjdou čísla o vývoji HDP za 4Q, futures jsou v zeleném  
6:28Invesco: Digitální měny centrálních bank – Budoucnost peněz?
29.02.2024
22:01Zámoří v lehce pozitivní náladě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data