Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BoJ: vyčkáváme, ale nikdo nesmí pochybovat o tom, že jsme připraveni okamžitě jednat

BoJ: vyčkáváme, ale nikdo nesmí pochybovat o tom, že jsme připraveni okamžitě jednat

30.10.2015 10:11
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Dnes na konci asijské seance proběhla tisková konference šéfa Bank of Japan (BoJ) Haruhika Kurody po zasedání centrálních bankéřů Japonska.

Bankéři se na zasedání rozhodli jasnou většinou ponechat monetární politiku ve stavu jakém byla dosud, tedy operovat na peněžním trhu a ročně navýšit měnovou bázi o 80 bilionů jenů prostřednictvím nákupu japonských vládních dluhopisů s průměrnou splatností 7 až 10 let. To vše bude BoJ dělat navzdory slabé spotřeba a slabým japonským exportům.

Ponechávají měnovou politiku ve stavu jakém je ve víře, že růst ekonomiky bude dostatečný na to, aby udržel kredibilitu cíle banky v podobě 2 % inflačního cíle. Podle Kurody je v japonské ekonomice dostatečně velké tempo na to, aby si BoJ mohla dovolit tento komfort ještě počkat a sledovat jak se do dalšího zasedání budou ceny dále vyvíjet namísto zbrklého rozšíření již dost velkého programu nákupu dluhopisů.

Na tiskové konferenci po zasedání uvedl Kuroda, že stále věří v to, že se podaří japonské inflaci dostat na stanovený cíl pravděpodobně ve druhé polovině roku 2016 s tím, jak opadne dočasný tlak na pokles cen plynoucí z propadu cen ropy. Podle něj japonská ekonomika pokračuje v mírném oživování navzdory zpomalení vývoje na rozvíjejících se trzích.

K nezaměstnanosti řekl Kuroda, že nezaměstnanost je na stabilních úrovních a očekával by růst mezd s rostoucím nedostatkem pracovní síly v některých oblastech ekonomiky. Japonská nezaměstnanost je aktuálně na 3,4 % a poměr pracovních míst ku počtu žádostí o práci velmi jemně vzrostl na 1,24. Nadále se dá očekávat vylepšování na trhu práce ovšem s pomalejším tempem.

Co bylo podstatné, co řekl šéf Kuroda během svého vystoupení, že si nedovede představit, že by BoJ měla nějaký limit pro to ještě více uvolnit svojí měnovou politiku v případě, když to bude potřeba. Dodal, že banka bude nadále sledovat a vyhodnocovat všechna rizika a podle toho bude i upravovat svojí měnovou politiku, pokud to bude situace vyžadovat, aby banka dosáhla svého cíle 2 % inflace. Pokles cen ropy označil jako faktor, který způsobil zpoždění dosažení stanoveného cíle BoJ.

Přes všechny tyto relativně silné výroky se na dnešním zasedání nenašel ani jeden požadavek na ještě větší uvolnění měnové politiky japonské centrální banky.

Reakce trhů na sebe nenechala dlouho čekat, jen proti dolaru reagoval nejrychleji - nejdříve prudce posiloval proti dolaru a pak naopak rychle oslaboval až ke 121,49 jenům za dolar. Aktuálně se zase obchoduje na 120,65 jenů za jeden dolar. Japonské akcie si připisovaly slušné zisky. Celý index Nikkei 225 rostl o 0,78 % na 19 083 bodů. Nejvíce si připsaly akcie ze segmentu zdravotnictví (+2,73 %) a spotřebního zboží (+1,41 %). Výnosy japonských dluhopisů napříč splatnostmi rostly jen velmi nepatrně.


Čtěte více:

Rozbřesk - Inflace v Německu našla dno, výnosy rostou
30.10.2015 9:10
Inflace v eurozóně pravděpodobně našlo své dno. První vlaštovkou byl v...
Technická analýza - Euro vyčká na inflační data z eurozóny, včerejší číslo z Německa mu dává naději
30.10.2015 8:58
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2025
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu
13:28Životní úroveň v ČR loni vzrostla na 91 procent průměru EU, je na úrovni Slovinska
12:34Partners HoldCo, a.s.: OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ SLOŽENÍ VÝBORU PRO AUDIT
12:09Akcie Novo Nordisku se obchodují, jako by léky na hubnutí nikdy neexistovaly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y