Inflace v eurozóně pravděpodobně našlo své dno. První vlaštovkou byl včera odhad německé říjnové inflace - ta se vyhoupla na 0,2 % a dnes by ji měl následovat i odhad inflace za celou eurozónu. I když se zatím nejedná o žádnou revoluci, následující měsíce by měly přinést výraznější nárůst dynamiky cen. Od konce října 2014 do začátku roku 2015 totiž ropa na světových trzích ztratila skoro 50 % a tento rok se nic takového zatím neděje. A pokud u toho i zůstane, tak efekt levné ropy z inflace vyprchá a v eurozóně můžeme na začátku příštího roku z blízkosti nuly poskočit do okolí 1 %.
Taková vidina není pro dluhopisy ničím dvakrát příjemným a delší výnosy by se měly v eurozóně tlačit postupně vzhůru. Pokud člověk není skutečně velkým pesimistou, tak německý výnos v okolí 0,5 % při inflaci nad 1 % nedává moc velký smysl. Otázkou je, zda eventuální výprodeje dluhopisů nemůže ještě zastavit ECB. Ta pravděpodobně v prosinci oznámí natažení a rozšíření tisku peněz (politiky QE). Vzpomeňme si ale na duben letošního roku, kdy jen pár týdnů po startu politiky QE dluhopisy v eurozóně zažily prudký výprodej tažený kromě jiného především odražením inflace z blízkosti nuly. Větší měnová expanze tak může teoreticky korekci na dluhopisových trzích oddálit, ale pravděpodobně ne úplně zastavit. Pokud by vyšší inflace vytáhla vzhůru delší výnosy, nebyla by to rozhodně příjemná zpráva pro akcie.
Dluhopisy mohou ale vytáhnout z rukávu ještě jeden starý trumf. A tím může být opět ropa. Její zásoby jsou vysoké a možné zapojení dodávek íránské ropy na trh má potenciál cenu černého zlata stále spíše srážet dolů než hnát nahoru. Jinými slovy naše sázky na mírný nárůst inflace a korekci dluhopisů stojí a padají s předpokladem, že se cena ropy udrží v následujících šesti měsících plus mínus stabilní.
Region
Zatímco polský zlotý včera pokračoval v mazání povolebních ztrát, tak na českém devizovém trhu byl mrtvolný klid. Uvidíme, zdali na tom něco změní růst úrokových sazeb ve světě.
Hlavní událostí v regionu bude předběžný odhad polské inflace za říjen. Ta podle našich odhadů dosáhla -0,6 % meziročně a 0,2 % meziměsíčně. O něco rychleji než je sezónně běžné, podle nás meziměsíčně rostly ceny potravin i pohonných hmot, které však zůstávají hlavním důvodem poklesu cen v Polsku na meziroční bázi. Inflace by se podle nás mohla vrátit do kladných hodnot na počátku příštího roku.
Dluhopisy
Výnosy v Německu i v USA mířily včera na delším konci křivky prudce vzhůru. Výnos desetiletého německého bundu vyskočil skoro o 10 bps a nekompromisně uzavřel nad 0,5 %. K nárůstu výnosů došlo nehledě na nevýrazné pohyby akciových trhů. Strach mezi bondové investory pravděpodobně přinesl nárůst německé inflace, které je sice stále v blízkosti nuly, nicméně zářijovým číslem pravděpodobně označkovala své dno. Na investory také může dál doléhat jestřábí Fed a ani americké HDP v zásadě nedopadlo špatně. V tomto týdnu se navíc zatím relativně daří cenám ropy.
Komodity
Zatímco ceny zlata včera pokračovaly v pádu s tím, jak rostly úrokové sazby, tak ropa (Brent) stále ještě kotví pod hranicí 49. Dnes se však ropa již vydává jižním směrem, ačkoliv zpráva o tom, že Írán zajal íránsko-amerického podnikatele, by poklesu ceny neměla přispívat, neboť ohrožuje šance, že Teherán bude regulérně vpuštěn na globální trh (s ropou).