Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Praha žije novým IPO, index PX však zahájil týden poklesem

Praha žije novým IPO, index PX však zahájil týden poklesem

11.04.2016 17:00
Autor: Michal Putna, Patria Online

Nejdůležitější dnešní informací týkající se pražské burzy je plánovaný vstup GE Money Bank ve formě IPO na prime market BCPP. Celý proces primární emise by měl proběhnout v rámci 2Q16, přičemž důvodem pro vstup na burzu je snaha mateřské GE prodat většinu aktiv ve finančním segmentu a zaměřit se na klíčový průmyslový sektor. GE Money Bank je 4. největší bankou na českém trhu s přibližně 1,17 mil. klientů a solidní kapitálovou pozicí (Tier I 17,7 %). Vstup společnosti na burzu by pravděpodobně negativně zasáhl ostatní bankovní tituly (kvůli přeskupování investičních portfolií) a je rovněž možné, že by akcie GE Money Bank nahradily O2 CR v rodině indexů MSCI. V případě úspěšné primární emise, by cenné papíry GE Money Bank rozšířily nabídku kotovaných finančních institucí na čtyři (GE, KB, Erste a VIG) a zvýšily též likviditu domácího trhu.

Pražská burza dnes na silně podprůměrném objemu obchodů ukončila den s 0,6procentní ztrátou na úrovni 893,6 bodu. Většině titulů se nedařilo a zakončily den v záporném teritoriu, výjimkou byly cenné papíry Stock Spirits (+1,6 %), Fortuny (+1,6 %), Tabáku (+0,6 %) a Unipetrolu (+0,55 %). Všechny zbývající tituly oslabily, pouze na O2 CR vidíme stagnaci na úrovni pátečního závěrečného kurzu 250 CZK/akcie a beze změny na kurzu 208 Kč/akcie zůstal také Lobkowicz.

ČEZ i finanční tituly si dnes připsaly ztráty nepřesahující jedno procento a jsou hlavními viníky pondělního poklesu celého indexu PX . ČEZ (-0,6 % na 399,6 CZK/akcie) dnes neudržel (technicky) důležitou kótu 400 korun. Navíc česká energetika oznámila prodloužení plánované odstávky u 3. a 4. bloku JE Dukovany. CETV vyklesala o 0,7 %, Pegas ztratil více než 2 procenta a největší dnešní ztrátu si připisují akcie NWR (-6,3 % na 0,15 CZK/akcie).

Ohledně budoucího vývoje českého těžaře dnes přicházely nové informace. Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s dalšími podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou provozovat černouhelnou firmu OKD. Svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků. Ministr průmyslu Mládek sdělil, že s investory začne jednat v druhé polovině týdne.


Čtěte více:

IPO v Praze! GE Money Bank plánuje vstup na domácí parket
11.04.2016 9:34
GE Money Bank, a.s., člen skupiny GE Capital, která patří v České repu...
Proč investovat do nemovitostí?
11.04.2016 15:00
Investiční nemovitosti patřily, patří a vždy budou patřit do portfolií...
Zhodnocení výhledu na rok 2016 po proběhnuvším 1Q
11.04.2016 13:15
První kvartál letošního roku utekl jako voda, a je proto na čase podív...
Petr Paukner: Chceme OKD pomoci, musí ale projít insolvencí
11.04.2016 16:14
Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s podnik...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data