Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Drahý nebo strategický kov? Stříbro údajně může vyletět na 140 USD

Drahý nebo strategický kov? Stříbro údajně může vyletět na 140 USD

27.05.2016 15:11
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Stříbru se v letošním roce zatím až nebývale dařilo. Co se výkonnosti týče, překonal tento drahý kov dokonce i zlato. Zatímco žlutý drahý kov letos přidal necelých 15 procent, protože mu v poledních týdnech výrazně škodí komentáře z americké centrální banky o zvyšování sazeb a s nimi opět sílící dolar, cena stříbra i tak posílila o více než 17 procent. Pro stříbrné býky budiž další dobrou zprávou, že na trzích se rýsují potíže s dodávkami. Stříbro se navíc již dávno nevyužívá jen k výrobě šperků nebo mincí, stoupá poptávka po šedavém kovu v souvislosti s průmyslovým využitím. V loňském roce asi polovina globální spotřeby stříbra putovala do mobilních telefonů, plochých obrazovek nebo solárních panelů.

Podporu by v současné době z pohledu fundamentu mohl stříbru poskytnout vůbec první pokles produkce těžařů od roku 2011. Poptávka po kovu pro průmyslové použití i výrobu šperků by přitom již počtvrté v řadě mohla vzrůst. Rok 2016 by tak mohl být pro stříbro tím rozhodujícím. Produkce stříbra totiž opadá zrovna v době, kdy známky stabilizace čínské ekonomiky pohánějí víru v silnější globální poptávku. Případné zisky by však mohl omezit silnější dolar.

Dodávky versus poptávka
Těžaři navzdory rostoucí poptávce snižují produkci

AG dodávky versus poptávka.png

Produkce stříbra oranžově, poptávka modře.


Zlatu i stříbru v prvních měsících letošního roku hodně pomohly holubičí komentáře představitelů amerického Fedu. Poslední vyjádření z americké centrální banky však naznačila další potenciální zvyšování sazeb v následujících měsících a sílící dolar v posledních týdnech o něco oslabil cenu obou drahých kovů. Stříbrné ztráty však limituje očekávaný meziroční pokles produkce drahého kovu v letošním roce o 2,4 procenta na 784,80 milionů uncí. Poptávka po stříbře ze strany výrobců šperků, elektroniky nebo solárních panelů by dle aktuálních prognóz měla vzrůst o 1,6 procenta na 889,7 milionu uncí. Poklesnout by přitom v letošním roce měly i sekundární dodávky kovu včetně stříbra z roztavených stříbrných mincí a to o procento na 203 milionů uncí.

V dubnu se stříbro díky pro kov pozitivní změně sentimentu vrátilo na býčí trh. V prvních čtyřech měsících tohoto roku připsalo dokonce 29 procent. Zájem o stříbro je nebývale velký i ze strany investorů. Držba tohoto drahého kovu v burzovně obchodovaných fondech krytých právě stříbrem stoupla v roce 2016 do konce dubna o více než 1,132 metrických tun. Tento nárůst je oproti zvýšení objemu držby zlata čtyřnásobný. Ve srovnání se zlatem bylo navíc minulý měsíc stříbro nyní nejdražší od října.

Cena stříbra za posledních 5 let v USD za unci


silver 5.png

V souvislosti s propadem dodávek se začaly objevovat i velmi odvážné prognózy stříbrných cen. Ačkoliv rekordní cena stříbra z roku 2011 činí ani ne 50 dolarů a nejvyšší odhad analytiků sledovaných agenturou Bloomberg odpovídá 57 dolarům za unci v roce 2019, First Majestic předpovídá dokonce trojmístnou cenu drahého kovu na 140 dolarech. Optimistická společnost First Majestic je druhým největším producentem stříbra v Mexiku, které na globální trhy dodává více tohoto kovu než kterákoliv jiná země na světě. Akcie First Majestic s růstem ceny stříbra v letošním roce ztrojnásobily svou hodnotu. I když odhad mexické firmy lze označit s ohledem na současnou cenu unce na zhruba 16 dolarech za více než směly, pro další růst ceny stříbra mluví kupříkladu býčí postoj hedge fondů. Na počátku května dosáhly sázky na růst cen drahého kovu dokonce na historická maxima.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Kolaps černého zlata a nejméně nově nalezené ropy za 60 let
24.05.2016 12:24
Kolaps cen černého zlata se odrazil na celém ropném sektoru. Ve Spoje...
Od úsvitu k soumraku: Železná ruda opět padá k 50 USD
25.05.2016 12:23
Železné rudě stačí jen několik málo týdnů k tomu, aby se stihla s úsvi...
Ropa poprvé po 6 měsících nad magickou padesátkou!
26.05.2016 10:20
Ropa se v posledních dnech přiblížila magické hranici 50 dolarů za ba...

Váš názor
  •  
    27.05.2016 15:59

    Stříbro je i jeden z mých koňů...
    qwer
    • přesně
      27.05.2016 20:57

      dotáhnout do konce tuto korekcičku Ag a Au, a znova do něj Ag dělat první nákupy od 15,6 dolů, možná až k novým minimům. Au pod 1180, zde na nová minima nevěřím, kdo měl prachy a koule má již nakoupeno pod 1070, ale slušná možnost tu ještě bude. Mluvíme samosebou o fyzickém, nikoliv papírovém!!!! Stát v příštích 5 letech finančně mimo systém je naprostou nutností!!
      mira s
Aktuální komentáře
17.01.2026
16:09Kanaďané dál silně podporují bojkot amerického alkoholu, zatímco palírny trpí
6:09Víkendář: Došlo k tiché změně inflačního cíle?
16.01.2026
22:04Wall Street končí týden v mínusu: Trumpovy komentáře k Fedu víří trhy  
17:33Co je nyní na trhu „drahé“ a co „levné“
17:11CSG spouští největší lednové IPO v historii Evropy. Zbrojařský sektor zažívá boom
15:55Cena plynu pro evropský trh se dostala nad 37 eur za MWh, nejvýše od června
15:20Realita klepe na dveře aneb Trumpovy ekonomické dopady
15:17Spojené státy prodávají venezuelskou ropu o 30 procent dráž než sama Venezuela
14:47Datová centra ženou ceny elektřiny nahoru. Trump chce big tech přimět k financování nových elektráren
14:02Dodávky Porsche loni klesly o desetinu
13:06Pět největších amerických bank hlásí rekordních 134 miliard z tradingu. Velmi dobrý rok čekají i letos
12:23Největší akvizice v historii Mitsubishi: za 7,5 miliardy dolarů kupuje těžební aktiva firmy Aethon
11:45Perly týdne: Ještě větší americká výjimečnost
11:02Polovodiče dostaly vzpruhu, ale indexy jsou na tom jen smíšeně a drahé kovy klesají  
10:08Evropa na steroidech. Index Stoxx 600 je překoupený, investoři však zůstávají klidní  
8:54Rozbřesk: Eurozóna – průmysl se nadechuje, ale nejistota přetrvává
8:51Česká vláda získala důvěru, USA uzavřely obchodní dohodu s Tchaj-wanem. Evroapa zahájí negativně  
6:03Wilson: Vlídné prostředí pro akcie, protože Fed bude ignorovat vyšší inflaci
15.01.2026
22:01Technologie táhly růst akcií, malé společnosti opět zpevnily  
17:11Překlápění cyklu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data