Ropa se v posledních dnech přiblížila magické hranici 50 dolarů za barel již několikrát, ale v letošním roce jakoby postrádala poslední nutný impulz k tomu, aby důležitý psychologický mezník prolomila. Po odstávkách produkce hned v několika z pohledu černého zlata produkčně významných zemích dotlačila ropu poprvé od konce loňského listopadu nad natolik očekávanou padesátku nakonec nebývale příznivá data o amerických zásobách.
Na značný propad amerických zásob ropy poukazovala již v úterý data Amerického petrolejářského institutu, která však ne vždy odpovídají oficiálním údajům Energetické informační agentury EIA. Zásoby surové ropy v USA právě podle dat zveřejněných EIA ve středu dopoledne našeho času v minulém týdnu klesly o 4,23 milionu barelů. Jedná se o propad ještě daleko citelnější než 2 miliony barelů, se kterými počítal trh.
Barel ropy Brent zpět nad 50 USD

Cena ropy Brent v USD za barel bíle, americké zásoby surové ropy v milionech a miliardách barelů.
Útoky na ropná zařízení snížily jen v Nigérii produkci ropy na dvacetiletá minima. Venezuela se s propadem cen ropy z více než 100 dolarů v roce 2014 na více než dvanáctiletá minima na počátku letošního roku ocitla v takové hospodářské tísni, že má kvůli výpadkům elektrické energie, co dělat, aby udržela svou produkci na obvyklé úrovni. Kanadské požáry, které globální přebytek dodávek snížily o více než milion barelů denně, jsou pod kontrolou a ropné společnosti v Albertě začaly s obnovováním provozu.
Trhy by mohlo příští čtvrtek 2. června ovlivnit plánované pravidelné zasedání členských států OPEC. Zásadní změny však od chystané schůzky producentů nejen z Perského zálivu trh neočekává. Součástí posledních přípravných schůzek před schůzí OPEC nebyla žádná diskuze o jakémkoliv omezování produkce. Jeden z největších producentů z řad OPEC, Írán, nehodlá po zrušení západních sankcí proti tamnímu jadernému programu čerpání ani vývoz nijak omezovat. Jak při posledním dubnovém pokusu o zmrazení produkce jasně naznačila Saúdská Arábie, bez Íránu se ani největší producent OPEC k žádnému stropu čerpání nezaváže. Vše tak naznačuje, že OPEC se i nadále bude držet strategie zachování tržního podílu.
Ropa Brent se v 10 hodin dopoledne obchodovala na 50,10 dolarech za barel. Severoamerická WTI kolísala těsně pod magickou padesátkou na 49,87 dolarech. Oproti únorovému minimu se cena ropy zvýšila o zhruba 90 procent. Dalším faktorem, který v posledních týdnech podporuje ceny černého zlata, je pokles americké produkce již jedenáctý týden v řadě na 8,77 milionu barelů denně, nejnižší úroveň od září 2014. Otázkou zůstává, zda stoupající ceny ropy nad 50 dolary nepřispějí k návratu vrtné aktivity některých amerických producentů na trh.
Zdroj: BBG