Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hugo Boss:

Hugo Boss: "Zpátky ke kořenům" dělá investorům radost

02.11.2016 12:00
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Hugo Boss se vrací k základům. Německý módní dům se ještě relativně nedávno snažil využít zotavení na trzích a vklínit se mezi luxusnější značky. Podle nového ředitele Marka Langera ale tento výlet obchodům moc neprospěl. Strategie někdejšího finančního ředitele, který snižuje náklady a zavírá ztrátové prodejny v Číně, dělá radost akcionářům. Ty potěšily i nejnovější kvartální výsledky firmy, po kterých titul rostl až o více než sedm procent. Vyhráno ale výrobce pánské a dámské módy zatím nemá: méně utržil mimo jiné i na domácím trhu v Německu.

Hugo Boss je jednou z mnoha návrhářských firem, které zaskočilo, jak dlouho a jak moc padaly prodeje v kdysi extrémně populárních asijských nákupních „Mekkách“ Hongkongu a Makau. Německou firmu trápil i váznoucí zájem ve Spojených státech.

Důraz na značku

Langer se po nástupu do čela firmy rozhodl pro bolestivé kroky, zavřel ztrátové obchody v Číně, vyměnil ředitele v USA, kde raději obětoval část tržeb, aby zastavil zlevňování, a vrací se od drahého luxusu zpět k prémiové pánské módě, jakou jsou v jeho podání třeba pánské obleky za 500 EUR.

„Chceme se zase více zaměřit na pánskou módu,“ řekl novopečený CEO na konci minulého měsíce německému finančnímu listu Handelsblatt. Za jeho předchůdce Clause-Dietriche Lahrsem se módní dům snažil využít zotavení na trzích s přepychovým zbožím, otevíral prodejny po celém světě a snažil se získat větší slovo mezi luxusnějšími značkami. Langer, který firmě šéfuje od května, ale připustil, že „snahy o průnik na trh s luxusem našemu podnikání nijak zvlášť nepomohly“.

Změny trendu v Číně, doma se ale nedaří

Tržby společnosti v obou letních měsících a v září klesly o 6 procent na 703 milionů EUR. To je pod odhadem v průzkumu Bloombergu, nastaveným na 708,3 milionu EUR. Odbyt padal hlavně na domácím trhu v Německu, kde se tržby snížily o 10 procent, v celé Evropě byly tržby nižší o dvě procenta. Světlým bodem byla Británie, kde turisté profitují z levnější libry. V čínských obchodech otevřených déle než rok se sérii kvartálních propadů podařilo zastavit.

Zisk před započtením úroků, daní, odpisů a dalších položek se snížil také, a to o 14 procent na 144,5 milionu EUR. Výsledek ale odhady ale tentokrát překonal. Společnost rovněž odhaduje, že hrubá zisková marže bude za celý rok zřejmě na stejné úrovni s loňskem. Hugo Boss také dál šetří, jenom letos se mají výdaje snížit o 65 milionů EUR, o 15 milionů více, než se plánovalo dosud. 

Akcie Hugo Boss dva roky padaly. Zotavení nastalo v srpnu, kdy módní dům přišel s kvartálními výsledky, které přestřelily očekávání trhu. Titul od té doby stoupl o 13 procent a dalších sedm procent přidával ve Frankfurtu dnes dopoledne. Vývoj akcií "před a po Langerovi" a je viditelný v grafu níže:

boss

Zdroje: FT, BBG, Handelsblatt


Čtěte více:

Brexit pomohl Burberry k lepším tržbám; Akcie +4 %
13.07.2016 11:03
Největší britský výrobce luxusního zboží Burberry díky nárůstu zájmu z...
Burberry si po brexitu vydechla, Bailey před odchodem soustředí pozornost na značku
20.09.2016 13:00
To, jestli končící šéf Burberry Christopher Bailey hlasoval pro nebo p...
Londýn volá: Britské obchody lákají milovníky luxusu
12.10.2016 17:30
Máte –li v oblibě přepychové zboží, zpozorněte. Kabelky od Louis Vuitt...

Váš názor
  • Ano
    02.11.2016 20:41

    a nebyl sám kdo toho dotyčného obdivoval...např. Henry Ford mu každoročně přispíval 50 tis. usd z prodejů v Evropě
    el mrcoch
Aktuální komentáře
13.07.2026
15:41Trump tvrdí, že USA by měly spravovat Hormuzský průliv a dostat za to zaplaceno
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  
14:30Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2026
13:19Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
11:45Starbucks chce díky AI nahradit software od Microsoftu a IBM
10:58TSMC má za druhé čtvrtletí rekordní tržby
10:07Nejhorší den na burze. Akcie SK Hynix potkal více než 15procentní výplach
8:59ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Elevion Group podepsal kupní smlouvu na akvizici 100% podílu v italské společnosti BTS Biogas
8:52Eskalace konfliktu s Íránem zhoršuje náladu na trzích. SK Hynix po americkém debutu propadl  
8:47Rozbřesk: Hormuz znovu straší trhy. Česká ekonomika však drží kurz
6:03Wood: Úvahy o konci americké výjimečnosti jsou notně přehnané
12.07.2026
9:22Víkendář: Greenspan předpovídal inflaci 4,5 % a 8% výnosy z desetiletých amerických státních dluhopisů
11.07.2026
9:21Víkendář: Greenspan se evidentně mýlil, akcie nebyly v roce 1996 nijak nadhodnocené
10.07.2026
17:39Nemělo by se nyní více mluvit o nesprávném monetárním kurzu?
16:08Bylo by nebezpečné vědět, proč centrální banky jednají tak, jak jednají?
14:10Analytici otáčejí. Očekávání zisků evropských firem rostou nejrychleji za dva roky  
12:22Perly týdne: Červená karta pro Američany a klesající dynamika akcií malých firem
11:02Volkswagen spouští jednu z největších proměn ve své historii. Omezí výrobu i nabídku modelů
10:51Techy korigují včerejšek, ale trhy mezitím podporuje obnovení jednání s Íránem  
10:41ExxonMobil může těžit z návratu geopolitických rizik. Má prostor pro růst akcií  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data