To, jestli končící šéf Christopher Bailey hlasoval pro nebo proti brexitu, se pochopitelně neví. Šokující výsledek hlasování o budoucím vztahu mezi Británií a Evropskou unií byl pro britské značky ale z obchodního hlediska požehnáním, napsal list Financial Times.
pomohl nedávný růst výdajů turistů v Británii, které stouply až o 36 %. Za ním stojí výhodný pobrexitový kurz libry, která bezprostředně po červnovém referendu výrazně oslabila. Firmě díky slabší libře klesly vstupní náklady a lépe vypadal i její příjem v zahraničí po převodu na domácí měnu.
To se příznivě projevilo na akciích firmy, která si po potížích v Asii mohla trochu vydechnout.
narážela podobně jako konkurenční výrobci luxusního zboží na problémy v Číně, kde zažila prudký útlum. Kromě toho jí klesl prodej v Hongkongu, kde má větší zastoupení než většina rivalů. Britská skupina na jaře zahájila program úspor, snížila ceny a na příklad Bailey si snížil plat o tři čtvrtiny (ze 7,5 milionu liber).
Vývoj akcií Buberry od ledna 2016:

V červenci oznámila, že Bailey z funkce CEO odejde, aby dál působil jako kreativní ředitel firmy. V čele 160 let staré firmy jej vystřídá Marco Gobbetti, který nyní šéfuje značce Céline ze skupiny . Sedmapadesátiletý Ital by se měl k britskému domu připojit příští rok v létě. Pětačtyřicetiletý Bailey tak asi bude muset řešit některé úkoly v dohledné době i nadále.
Mezi pozorně sledované projekty patří zejména plán umožnit zákazníkům koupit si nejnovější kolekci ihned poté, jakmile ji se objevní na přehlídkových molech. Vize, kterou Bailey představil letos v únoru, znamená zemětřesení v systému prodeje a distribuce, který funguje desítky let prakticky beze změn.
Bailey tento projekt spustil v pondělí v rámci podzimního týdne módy v Londýně, kterého se coby šéf účastní naposledy. Nová kolekce tak byla poprvé ihned dostupná online. Akcie dnes kolem poledne SEČ přidávaly zhruba 1,6 procenta. S novějšími projekty však bude skupina zřejmě muset počkat na Gobbettiho.
Zdroje: FT, WSJ, BBG